Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč dává Západ od Sýrie ruce pryč?

Není žádným tajemstvím, že se Západ v Sýrii moc neangažuje. Podpora vcelku slušné, byť zcela bezzubé opozice nevede nikam, nálety na pozice IS jsou jako plivnutí do velkého požáru. Odkud se ta pasivita bere?

Sýrie je totiž z geopolitického pohledu tak trochu minovým polem. Pokud jde o jednotlivé frakce, které spolu bojují, tak každá z nich má za sebou i proti sobě některou z regionálních velmocí, a třebaže nám mohou být některé frakce sympatické, vzájemná velmi komplexní provázanost, která je pro tamní situaci typická, by nás mohla zatáhnout do problému daleko většího, než jsou statisíce uprchlíků.

 

Oblíbená mediální zkratka je: pomozte Kurdům. Je těžké nesympatizovat s Kurdy, obzvlášť poté, s jak silným nasazením bojují za svou věc (vlastní stát) proti nepředstavitelnému zlu. Jenže, a to říkám jako někdo, komu jsou Kurdové také sympatičtí, oficiální postavení se na jejich stranu se pojí s důsledky, které je velmi dobré si uvědomit – a které si západní mocnosti uvědomují, proto nepomáhají více, než tím, že nebrání svým občanům, aby jako jednotlivci Kurdům pomohli, případně tím, že posílají do Kurdistánu poradce speciálních jednotek a tajných služeb, které Kurdy cvičí a učí je know-how.

 

Důvod, proč se Kurdové tak srdnatě brání, je ten, že pro ně náboženství je věc zejména osobní, nepolitická a tím hlavním pro ně (tedy přinejmenším pro syrské a irácké Kurdy, v Turecku je to u zhruba poloviny tamních Kurdů obráceně) je jejich etnicita, národní vědomí a touha po vlastním státě. Kurd je v prvé řadě Kurdem; jestli má občanství Turecka, Sýrie, Iráku, Ázerbájdžánu nebo Íránu na věci nic nemění. To má nejen své pozitivní stránky (indiference vůči islamismu), ale i silně negativní stránky – je až velmi přirozené pro Kurdy, kdekoliv jsou v regionu početně ve většině – snít o tom, aby se daný region stal součástí nového, svobodného, velkého Kurdistánu.

 

Jakkoliv mohu s Kurdy i v tomto ohledu lidsky sympatizovat, nelze ignorovat fakta: Turecko má druhou největší armádu v NATO; armádu dobře vycvičenou a financovanou a kontroluje Bospor a Dardanely. Rozepře s Tureckem by znamenala vážné ohrožení Bulharska a Rumunska ze strany Ruska a takřka jistě pád Ukrajiny. Bude to znít drsně, ale košile je opravdu bližší, než kabát a zcela evidentně nechce nikdo obětovat dva členy NATO za pomoc statečnému národu, který ovšem ohrožuje teritoriální integritu jednoho z členů NATO. A v době, kdy se zejména Pobaltí bojí násilných změn státních hranic, si NATO nemůže dovolit podporovat něco, co by vyústilo v totéž u jednoho z členských států, a to bez ohledu na to, že ten členský stát je momentálně veden člověkem s autokratickými sklony a ohrožení plyne ze strany národa, kterému fandíme v jiném, daleko horším konfliktu.

 

Zapomínáme totiž ještě na jednu věc – a sice že ten národ, který je nám sympatický, v Turecku reprezentuje kromě demokratické a liberální HDP komunistická strana (PKK), která chce odštěpit kurdské regiony od Turecka a vytvořit na jejich místě komunistickou kurdskou republiku. A to si NATO, při vší úctě ke kurdským bojovníkům v Sýrii i v Iráku, nemůže dovolit. Jakkoliv je podpora iráckého Kurdistánu ještě košer, protože ten funguje jako – na blízkovýchodní poměry celkem úspěšná, byť docela zkorumpovaná – pluralitní demokracie, syrské kurdské milice, YPG i YPJ, jsou, byť ne úplně otevřeně, napojené na v Turecku aktivní komunistickou PKK, která je vedená jako teroristická organizace – protože třebaže jí jde o ušlechtilý cíl, její metody jsou neomluvitelné, úplně stejně, jako například u baskické teroristické organizace ETA. Jediný, kdo pomáhá Kurdům zcela otevřeně a ve velkém, je Izrael, jenže i ten podporuje irácký Kurdistán a je velmi opatrný, pokud jde o pomoc YPG a YPJ.

 

Se zbytkem bojujících stran v Sýrii a v Iráku je to přitom ještě mnohem horší. Co se týče Bašára al-Assada a jeho režimu, k jehož podpoře se vyzývá, je nutné si uvědomit, že jeho režim se od začátku války v Sýrii dopustil horších zvěrstev a na víc lidech, než fronta an-Nusrá (frakce al-Káidy) i Islámský stát. Bohužel, zatímco al-Káida a Islámský stát používají zveřejňování každé krutosti, kterou provedou, k vlastní propagandě (tedy k vytvoření dojmu, že jsou tito bojovníci všeho schopní a nezastavitelní a dovolí si naprosto cokoliv), Bašár al-Assad své zločiny ukrývá a tají velmi podobně, jako jeho mentor, Vladimir Putin, jehož Rusko ostatně šíří ohledně Sýrie a Assada hromadu desinformací, kterým se snadno věří.

 

Když vypuklo Arabské jaro v Sýrii, ti, kteří ho vyvolali a proti Assadovi demonstrovali, skutečně byli prodemokratickými aktivisty; nebyli to žádní džihádisté. Assadovo dnešní „já jsem vám to říkal“, je sebenaplňující předpovědí. Assad totiž brutálně zakročil proti demonstrantům, kteří islamisty nebyli, čímž eskaloval vlnu násilí v Sýrii, jeho činy vedly ke zpochybnění legitimity jeho režimu, vytvoření Syrské národní rady a jejích ozbrojených složek, coby konkurenční vlády v Sýrii, a až teprve poté, co už nějakou dobu trvaly boje mezi Assadem a opozicí, se do situace vložila nejprve al-Káida a poté Islámský stát, nejprve jako jedna organizace (IS vznikl odštěpením od al-Káidy a al-Káida se od něj posléze distancovala, protože i na její poměry byl příliš brutální) a poté sám za sebe.

 

Vladimir Putin má v Sýrii jeden zájem, kterému podřizuje všechno – v syrském Tartúsu je velká ruská námořní základna, která je jediným ruským opěrným bodem ve Středomoří a podle všeho ji bude bránit za jakoukoliv cenu. Íránský zájem v Sýrii je náboženský – všude, kde žijí šíité, jsou tito více, či méně pod ochranou Íránu (v rámci možností) a Írán šíří svoje zájmy právě tím, že udržuje šíitskou přítomnost v dané zemi. Riziko, že Islámský stát dobude celou Sýrii a povraždí všechny šíity (jak plánuje, a podle toho, co dělá, kdykoliv nějaké šíity zajme) by v dlouhodobé perspektivě pro Írán znamenalo ztrátu vlivu na daném místě.

 

Chceme-li pochopit, proč se Západ tak málo do situace vměšuje, musíme vzít i v úvahu to, kdo je komu nebezpečný. Jak jsme již řekli, Kurdové jsou nebezpeční Turecku (dokonce do té míry, že tam může vypuknout občanská válka kvůli nesmiřitelnosti PKK a prezidenta Erdogana, který jen těžce snáší úspěchy HDP), IS a al-Káida jsou nebezpečné všem nesunnitům a Kurdům, kteří, třebaže jsou dominantně sunnité, vyznávají jinou, mnohem liberálnější a sekulárnější sunnitskou teologii než IS nebo Saúdská Arábie, navíc je pro ně národ víc, než náboženství, a do toho je mezi nimi plno socialistů a komunistů, což džihádisté samozřejmě nesnášejí stejně, jako jinověrce. Bašár al-Assad je alávita, příslušník menšinové, relativně liberální odnože šíitů, a jeho souvěrce IS také vraždí na potkání. Ovšem komu je nebezpečný sám Bašár al-Assad? Kurdové ho momentálně příliš nepálí, třebaže z kurdských snah udělat si na části jeho území svůj stát určitě radost nemá (jemně řečeno). Bašár al-Assad je ovšem velmi nebezpečný syrským sunnitským Arabům, vůči kterým se jeho ozbrojené složky chovají s podobnou brutalitou, jakou předvádí IS – akorát, že to nedělá na kameru ve full HD rozlišení.

 

A tady je kámen úrazu. Přestože syrští arabští sunnité bývali před revolucí a válkou celkem sekulární a liberální, IS i al-Káida se na ně koukají jako na potenciálně státotvorné obyvatele. Ti lidé žijí s tím, že dobude-li jedna, nebo druhá džihádistická entita jejich bydliště, nebudou-li si moc vyskakovat, nehrozí jim žádné velké nebezpečí. To silně ovlivňuje nejen jejich motivaci bojovat proti Islámskému státu, ale v očích Západu i v očích Assadových jsou tito lidé potenciálními kolaboranty s džihádisty. Západ na to reaguje tak, že nechává sunnitské arabské syrské uprchlíky odejít do Evropy (zcela evidentně pod heslem „lepší, než když zůstanou a přizpůsobí se ISILu), Assad to řeší tak, že je zkrátka vraždí, protože je vidí jako potenciálně ohrožující jeho pozici.

 

Umírněné arabské sunnity v Sýrii reprezentuje právě ta opozice, kterou oficiálně Západ podporuje a kterou podporuje od začátku Arabského jara. Jenže tahle opozice je roztříštěná, má problémy s loajalitou občanů na území, které kontroluje, protože lidé samozřejmě vidí, že IS je mnohem silnější, než opoziční jednotky, a zcela logicky tak není bojová morálka nebo loajalita u tamních lidí, nejsilnější, když vědí, že kdykoliv může přijít Islámský stát a ptát se po tom, kdo proti němu aktivně bojoval a začít takové odvážlivce upalovat, nebo jim stínat hlavy. Není to tak, že by Západ podporoval džihádisty, Západ podporuje pořád tutéž opozici, co na začátku války, která není islamistická, ovšem ta drží pozice pouze v okolí Aleppa a pak na syrské straně Golanských výšin a je v širším kontextu bojů v zemi celkem irelevantní. A, samozřejmě, víc si Západ, kvůli lidem, kteří nejsou zrovna oddáni této opoziční vládě, prsty pálit nebude.

 

Pokud by Západ vyřídil Islámský stát, aniž by zaútočil na Bašára al-Assada, znamenalo by to následující: Assad by získal kontrolu nad většinou Sýrie; kurdské oblasti by nejspíš nedobyl, ovšem velmi pravděpodobně by se vůči Kurdům, při pokusu je dobýt, dopustil podobných zvěrstev, jakých se dopustil vůči iráckým Kurdům Saddám Husajn. Bylo by ironické, kdyby Západ zachránil Kurdy před džihádisty, aby se posléze stali obětí Assadových chemických zbraní (nějak nevěřím, že se zbavil všech, které měl). O tom, jaké represe by čekaly arabské sunnitské obyvatelstvo, radši ani mluvit nemusím; ať už jejich loajalita spočívala u Západem podporované Syrské národní rady nebo u džihádistů, Assad by vůči nim velmi pravděpodobně rozpoutal teror. Co by to znamenalo? Určitě další vlnu uprchlíků, a pravděpodobně i vznik nějakého nového džihádistického hnutí, protože zejména al-Káida by nepochybně takovou situaci využila k rozšíření svého vlivu, a byli bychom tak tam, kde jsme teď.

 

Má-li se situace v Sýrii uklidnit, je tedy potřebné porazit džihádisty i Assada najednou. Jenže porážka Assada (respektive snaha o ni) by znamenala obrovský konflikt s Ruskem, protože Rusko je odhodláno bránit Assada za každou cenu – a to je konflikt, do kterého se Západu zcela jistě nechce; v tomto ohledu bohatě stačí Ukrajina. Co hůř, snaha domluvit se s Ruskem, aby se v této situaci zachovalo rozumně a například přinutilo Assada, v případě, že by si zachoval moc, aby se nepustil do genocidy či likvidací odpůrců, by nejspíš musela být vyvážena něčím, čeho by se musel Západ ve prospěch Ruska vzdát. Tím něčím by zcela nepochybně byla Ukrajina, což je pro Západ (zatím) nemyslitelné. To už ty dnešní vlny uprchlíků jsou menší zlo. Z pádu Assada, případně ze snahy o něj, by určitě neměl radost ani Írán, se kterým se momentálně Západ snaží najít rozumnou řeč – pravděpodobnost zásahu proti Assadovi je tím ještě menší.

 

Ať už se na to díváme jakkoliv, vojenské zapojení Západu do války v Sýrii je jen těžko myslitelné jinak, než podporou vcelku neschopné prodemokratické opozice, jejíž zničení je jen otázkou času – vítěz války mezi džihádisty a Assadem, ať už to bude kdokoliv z nich, je nejspíše smete do moře (vyvolávaje tím další vlnu uprchlíků). Dá se jen těžko předpokládat, že by si kdokoliv ze západních politiků dovolil riskovat kterékoliv z výše popsaných rizik v případě jakékoliv větší intervence. Takže nezbývá, než čekat, jak se to vyvrbí a mezitím strpět fakt, že odtamtud prchají statisíce lidí. Lepší plán zatím nemáme.

Autor: Andrej Ruščák | pátek 18.9.2015 10:15 | karma článku: 25,06 | přečteno: 2253x
  • Další články autora

Andrej Ruščák

Babišova snaha o "potravinovou soběstačnost"? Chudoba pro všechny.

V Norsku je z domácí produkce, kvůli protekcionismu, kolem 40 % potravin v supermarketech. Výsledek je oligarchizace celého potravinového řetězce, vyloučení živnostníků a menších firem a totální oligopol v podobě velkých koncernů.

28.5.2020 v 12:36 | Karma: 31,74 | Přečteno: 1831x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Opozice se musí konsolidovat - už je nejvyšší čas

Je nejvyšší čas na konsolidaci opozice. To, že bude pro mnohé demokratické politiky problém odpískat vlastní "samostatný" projekt, není z hlediska budoucnosti naší země podstatné.

10.5.2020 v 17:41 | Karma: 17,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Podstata vězení obnažená na kost

Norsko spustilo ve věznici v Haldenu přesně před deseti lety experiment. Ty nejtěžší zločince zavírá do vězení, které je záměrně tak humánní, jak je to jen možné.

20.4.2020 v 22:17 | Karma: 40,24 | Přečteno: 4898x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Dnešní maskulinita je do značné míry toxická. Ale tradiční není ani náhodou

Ačkoliv jsem si vědom toho, že fakt, že se o firmě Gillette bude mluvit, je přesně důvod, proč kontroverzní reklamní kampaň rozjeli, otevřeli tím ve společnosti téma, které je potřeba adresovat a rozebrat.

21.1.2019 v 10:07 | Karma: 29,45 | Přečteno: 2636x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Ohrožují nás konzervativci, progresivisté, obě skupiny najednou, nebo snad nikdo?

Jan Moláček publikoval v Aktuálně.cz velmi dobrý text na téma příkopů v naší společnosti a zabývá se tím, které jsou prospěšné a které nikoliv. Pojďme se ovšem podívat na to podstatné – kde se ty příkopy berou.

26.6.2018 v 13:05 | Karma: 27,80 | Přečteno: 1929x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Když musí normální lidi a normální chování chránit zvláštní zákon

V Utahu vstoupil v platnost dlouho očekávaný, leč zcela absurdní zákon, který nic nezakazuje, naopak výslovně říká, že je něco dovoleno a člověk, který to dělá, nesmí být stíhán ani nijak popotahován. Schyluje se k tomu i u nás?

29.5.2018 v 10:00 | Karma: 48,05 | Přečteno: 17061x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Přátelská rada pro „52 %“ jak vycházet se „48 %“

Vážení voliči Miloše Zemana, ať už byla vaše motivace pro tuto volbu jakákoliv – asi se moc nemýlím, když napíšu, že máte jistě plné zuby toho, jak vámi a vaší volbou média ostatní jenom straší.

16.2.2018 v 14:59 | Karma: 40,72 | Přečteno: 6192x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Návod pro 48 %, aneb jak vrátit liberalismus do české politiky

Navzdory tomu, že myšlenky, které jsem ve své filipice vůči „48 %“ uvedl, formuloval už Dale Carnegie před více než osmdesáti lety, byla jejich aplikace na prezidentskou volbu pro mnohé lidi překvapením.

31.1.2018 v 9:45 | Karma: 39,74 | Přečteno: 6013x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Ponaučení, která by si 48 % populace mělo z voleb vzít, ale nejspíš nevezme

Vyhrál Miloš Zeman. Nepřekvapivě. Můj tip v moment uzavření volebních místností, jak jsem ho napsal na Facebooku, byl 52:48 pro něj. Osmačtyřicet procent je totiž starý známý počet.

28.1.2018 v 14:30 | Karma: 48,40 | Přečteno: 57719x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Kdo chce moc, nemívá nic – dokonce ani v Británii ne

Kdybych věřil v karmu, tak bych asi řekl, že se v noci na dnešek ve Spojeném království rozdávala hromadně. To, co se stalo, je vyvrcholením dlouholetého sebeklamu o nekonečné důležitosti, a to na všech frontách.

9.6.2017 v 10:44 | Karma: 35,47 | Přečteno: 4689x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Jaké to je, být liberální patriot?

Z projevů pokrokářů to kolikrát vypadá, že být patriot a liberál se navzájem vylučuje. Že člověk nemůže být hrdý na to, odkud pochází. Nejlepší odpovědí na takové myšlenky je vlastní vyznání – a zde je to mé.

30.5.2017 v 13:05 | Karma: 30,33 | Přečteno: 1746x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Macronovo volání po reformě aneb jak vznikají české fake news

Emmanuel Macron prohlásil, že chce omezení pro vyslané pracovníky, aby nedělali nekalou konkurenci v zemi, kde pracují. Česká média to nepochopila a vytvořila fámu ve stylu „Macron nás ve Francii nechce“. Jenže to jsou fake news.

26.5.2017 v 16:08 | Karma: 36,55 | Přečteno: 4996x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Otevřený dopis premiéru Sobotkovi

Jsem naprosto pobouřen implikací ČSSD, že měsíční plat nad 50 tisíc hrubého znamená „bohatství“; ČSSD evidentně neví, jaké jsou v Praze cenové poměry. Návrh reformy se nedá chápat jinak, než jako válka vyhlášená Praze a Pražanům.

1.3.2017 v 8:00 | Karma: 47,51 | Přečteno: 18957x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

O norském antisemitismu

Zatímco ve většině západní Evropy za antisemitismem stojí místní levice maskující se odporem k Izraeli nebo muslimští přistěhovalci, v Norsku stále žije takový ten lidový antisemitismus, jehož v Německu zneužil Adolf Hitler.

20.2.2017 v 18:00 | Karma: 41,73 | Přečteno: 4793x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Jak učinit Česko opět velkým

„Velikost“ společnosti je věc ošemetná, protože má setrvačnost přesahující délku našich životů. Postavit bohatou a úspěšnou společnost lze, ale až pro naše vnoučata. A to pouze za určitých podmínek.

14.2.2017 v 15:00 | Karma: 40,15 | Přečteno: 4321x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Uprchlíci s iPhony a značkovým oblečením? Proč ne.

Jedním ze základních problémů debaty o uprchlících je, že lidé na Západě – tedy i v Česku – nevědí, kdo to uprchlík je, a také nemají úplně smysl pro proporce. Pojďme to uvést trochu na pravou míru.

30.1.2017 v 12:30 | Karma: 44,66 | Přečteno: 16435x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Rovnost, úcta a rovnoprávnost: malé posezení nad hodnotami

Myšlenka, že jsme si všichni rovni, je v dnešním pojetí nekompletní. Bez pochopení, že rovnost a společenské rozdíly se navzájem nevylučují, těžko dosáhneme skutečného altruismu: pomoci potřebným tak, aby se měli skutečně lépe.

18.1.2017 v 10:10 | Karma: 31,66 | Přečteno: 1754x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Kdo je tady rusofil?

Navzdory velmi reálné hrozbě ze strany Ruska se v Česku objevil fenomén, který, ač prvoplánově protiruský, Rusku naopak v dlouhodobém horizontu pomáhá.

29.12.2016 v 12:28 | Karma: 33,43 | Přečteno: 3483x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Co má dělat svobodná společnost, aby přežila?

Demokracie má v sobě zabudovanou vlastnost, bez níž fungovat nemůže, ale která ji snadno zahubí: její nepřátelé ji mohou snadno svrhnout pomocí jejích vlastních nástrojů – voleb či svobody slova. Přesto se demokracie může bránit.

23.11.2016 v 11:02 | Karma: 31,09 | Přečteno: 1960x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Návrat do svobodné země

V angličtině je následující rčení: to put my money where my mouth is. Vystihuje přesně to, co jsme učinili. Navzdory tomu, že mnozí nevěřícně kroutili hlavou, navzdory otázkám, proč, když jsme se tak dobře uchytili, odcházíme.

30.10.2016 v 16:30 | Karma: 45,68 | Přečteno: 11427x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 211
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6414x
Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku. Odkaz na LinkedIn
Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz

***


');
//-->

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

ga('create', 'UA-73590340-1', 'auto');
ga('send', 'pageview');