Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový seriál: „Taháme kostlivce ze skříní“

Rád bych čtenáře upozornil na chystaný nový seriál na mém blogu nazvaný „Taháme kostlivce ze skříní“. Že různé diktatury a polodiktatury typu Ruska, Číny, Severní Koreje nebo Saúdské Arábie porušují lidská práva, považujeme, bohužel, za normální. Ale že se totéž donedávna dělo v zemích zcela civilizovaných, demokratických a vyspělých buď nevíme, nebo tomu nevěříme.

Už dlouho tvrdím, že klíčem k tomu, aby Češi získali zdravý vztah ke své vlasti, tedy aby získali přirozenou hrdost na to, kým jsou, a odkud pocházejí, je uvědomění si vlastních dějin bez příkras. Zatímco, ač je to k nevíře, je poměrně snadné být hrdý na úspěchy své země, je-li si člověk vědom i jejích vad, vyzdvihují-li se pouze (a často poněkud vylhané) zásluhy a mlčí-li se o vadách, vzniká buď národní šovinismus, který nepřipouští jiný, než „oficiální“ pohled, nebo lidé sklouznou vůči vlastní zemi do apatie, která je podobně škodlivá.

 

Moje dosavadní zkušenost s kritikou českých kostlivců je taková, že se čtenáři dělili zhruba do tří skupin: první skupinou byli ti, kteří věděli, o čem mluvím, a dávali mi zapravdu. Při vší úctě, pro ty nemá smysl něco takového psát, protože je to přesvědčování přesvědčených. Druhou skupinu tvořili lidé, kteří mě začali osočovat z kálení do vlastního hnízda s poměrně zábavnou poznámkou, že jiné národy si takhle do hnízda nekálejí. Mohu čtenáře ubezpečit, že v mnoha jiných národech tyhle pocity existují také a dokonce i v Polsku je častým argumentem na kritiku do vlastních řad, a přísahám, že je to pravda, cituji: „takhle kálet do vlastního hnízda je typicky polské, podívejte se na Čechy, jak dokážou být hrdí na to, kým jsou“. Stejně jako v případě Poláků tohle tvrdících, i Češi, tímto argumentem se ohánějící, tak mluví pouze z neznalosti věci. Třetí skupina lidí pak reagovala – černoši prominou – oním sovětským „bitím černochů“. Tedy připustili, že se Češi nebo český stát dopustili nějakých ošklivostí, ale okamžitě poukázali s logikou hodnou prvňáčka na to, že někdo jiný si začal, nebo že někdo jiný je horší, a že proč nepíšu i o těch druhých.

 

Ačkoliv jsem se na podobnou poznámku mohl vybodnout, udělal jsem pravý opak, poslechl jsem, k čemu mě vybízela. Přišel jsem na to, že vezmeme-li v potaz civilizovaný svět, jsou pouze dva státy, na které jsem nenašel žádnou špínu: San Marino a Andorra. Zkušenost ani jednoho z nich není zrovna přenositelná jinam. Všechny ostatní mají tak či onak za posledních sto let poměrně hodně másla na hlavě. Co z toho vyplývá? Pokud budou Češi ochotni si přiznat chyby své relativně nedávné minulosti a uznat, že leccos z toho by bylo lepší, kdyby se nestalo, nebude to důvod ke studu. Nebude to bičování sebe sama před ostatními národy. Nebude to přiznání, že jsme horší, než jiní. Naopak, bude to zodpovědný postoj k vlastní minulosti, o nějž se – často se stejným úporem, pokoušejí i národy jiné. Nemyslete si, nejde to snadno ani jinde. Případ kolem BV a Norska poukázal na to, jak je pro mnohé Nory těžké ty kostlivce ze skříně dostat – současné i minulé. Ačkoliv Norové většinou vědí o tom, jak se jejich stát po válce choval k „tatere“, tedy norským Romům (násilně prováděné lobotomie na zdravých lidech, násilné sterilizace zdravých lidí, odebírání dětí na převýchovu) ještě dlouho po druhé světové válce, nebo o tom, jak se choval k tzv. „německým dětem“, tedy dětem norských žen a německých vojáků, nechtějí to tahat na světlo a už vůbec nechtějí, aby o tom svět mluvil. Naprosto stejně jsou mnozí Poláci hákliví na jakékoliv zmínky o tom, jak Poláci vraždili za války nebo po válce Židy, i když je to mnohokrát dobře prokázáno. Dokonce i ti, kteří jsou ochotni připustit, že se něco takového dělo, nejsou často ochotni akceptovat tu drsnou realitu, že mnozí z těch, kteří Židy vraždili, byli vojáky Armii Krajowej. Takhle by se dalo pokračovat u mnoha jiných národů.

 

Budou-li čtenáři vědět o tom, že „v tom nejsou sami“, pevně věřím tomu, že nebude takový problém akceptovat, že se i náš stát zachoval někdy špatně. Vtip je v tom, že přijme-li člověk svou zemi s jejími klady i zápory, může na ni být hrdý, protože i ze záporů se dá poučit a proměnit je v klady. Ideálním příkladem je v tomto ohledu poválečné Německo. Těžko si představit o moc horší historii, než s jakou se museli vypořádávat Němci, nicméně vypořádali se s ní se ctí. Dnes mají přímo v srdci svého hlavního města pomník jednoho z největších zločinů všech dob. Nejen antisemitismus, ale i jakékoliv podobné nesnášenlivé nebo totalitní tendence je německá společnost ochotna hlasitě odsoudit, kdykoliv se vyskytnou. Paradoxně se tak díky své nacistické minulosti stali bez většího přehánění nejlepším státem na světě, pokud jde o ochranu jednotlivce před státem, případně o ochranu před zhoubnými ideologiemi. Jistě, Německo není dokonalé a stále má své chyby, ale těžko se najde druhá taková země, která by to dokázala podobně, případně taková, která by to dokázala lépe. Sebereflexe Němcům hrdost na to, kým jsou, nevzala, naopak, mohou být hrdí nejen na to, že jsou zemí Goetheho, Schillera, Beethovena, zemí, kde se vyrábí a vymýšlí špičkové produkty a zemí, která dělá nejlepší Weißbier na světě, ale mohou být i hrdí na to, že jsou zemí, která si dokázala proměnit dědictví strašlivé tragédie v pojistku proti tomu, aby se stala znovu.

 

Jistě se vyskytne obava, že budeme-li tahat na denní světlo vlastní chyby, vyčtou nám je země, které lidská práva porušují neustále – jak již bylo řečeno, země typu Ruska, Číny a podobně. Ano, může se stát, že nějaký Putin nebo jiný Mugabe nám poté řekne, abychom se „podívali na sebe“. Jenže v ten moment budeme moci říct, že na rozdíl od nich my jsme byli ochotni uznat své chyby a poučit se. Ty chyby se staly, nemáme šanci je vymazat. Bude-li nám je chtít nějaký zimbabwský primitiv (ano, narážím na jejich prezidenta) otlouct o hlavu, bude to moci udělat bez ohledu na to, jestli o této naší minulosti budeme mluvit či nikoliv, ty informace jsou dostupné a bylo by naivní si myslet, že jiní o nich nevědí. Naopak, budeme-li je zatloukat, budeme tím sami tak trochu na úrovni toho zimbabwského primitiva.

 

A teď je otázka – chceme být jako Němci, nebo jako Rusové, kteří ze své zločinné minulosti nejenže moc nepřiznají, ale ještě jsou na ni stále ještě hrdí, a to včetně i těch jejích nejodpornějších aspektů? Která národní hrdost nám připadá lepší? Ta poučená, nebo ta šovinisticko-hysterická?

 

Pojďme se tedy podívat na to, s jakými kostlivci se musejí vypořádávat i další civilizované země. Vytáhněme je ven na světlo, abychom poté mohli vedle nich vytáhnout i ty naše, a podobně, jako Němci, říct „nikdy více“. Pomůžeme tím sobě i jim.

Autor: Andrej Ruščák | pátek 20.2.2015 12:00 | karma článku: 28,97 | přečteno: 2418x
  • Další články autora

Andrej Ruščák

Babišova snaha o "potravinovou soběstačnost"? Chudoba pro všechny.

V Norsku je z domácí produkce, kvůli protekcionismu, kolem 40 % potravin v supermarketech. Výsledek je oligarchizace celého potravinového řetězce, vyloučení živnostníků a menších firem a totální oligopol v podobě velkých koncernů.

28.5.2020 v 12:36 | Karma: 31,74 | Přečteno: 1831x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Opozice se musí konsolidovat - už je nejvyšší čas

Je nejvyšší čas na konsolidaci opozice. To, že bude pro mnohé demokratické politiky problém odpískat vlastní "samostatný" projekt, není z hlediska budoucnosti naší země podstatné.

10.5.2020 v 17:41 | Karma: 17,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Podstata vězení obnažená na kost

Norsko spustilo ve věznici v Haldenu přesně před deseti lety experiment. Ty nejtěžší zločince zavírá do vězení, které je záměrně tak humánní, jak je to jen možné.

20.4.2020 v 22:17 | Karma: 40,24 | Přečteno: 4898x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Dnešní maskulinita je do značné míry toxická. Ale tradiční není ani náhodou

Ačkoliv jsem si vědom toho, že fakt, že se o firmě Gillette bude mluvit, je přesně důvod, proč kontroverzní reklamní kampaň rozjeli, otevřeli tím ve společnosti téma, které je potřeba adresovat a rozebrat.

21.1.2019 v 10:07 | Karma: 29,45 | Přečteno: 2636x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Ohrožují nás konzervativci, progresivisté, obě skupiny najednou, nebo snad nikdo?

Jan Moláček publikoval v Aktuálně.cz velmi dobrý text na téma příkopů v naší společnosti a zabývá se tím, které jsou prospěšné a které nikoliv. Pojďme se ovšem podívat na to podstatné – kde se ty příkopy berou.

26.6.2018 v 13:05 | Karma: 27,80 | Přečteno: 1929x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Když musí normální lidi a normální chování chránit zvláštní zákon

V Utahu vstoupil v platnost dlouho očekávaný, leč zcela absurdní zákon, který nic nezakazuje, naopak výslovně říká, že je něco dovoleno a člověk, který to dělá, nesmí být stíhán ani nijak popotahován. Schyluje se k tomu i u nás?

29.5.2018 v 10:00 | Karma: 48,05 | Přečteno: 17061x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Přátelská rada pro „52 %“ jak vycházet se „48 %“

Vážení voliči Miloše Zemana, ať už byla vaše motivace pro tuto volbu jakákoliv – asi se moc nemýlím, když napíšu, že máte jistě plné zuby toho, jak vámi a vaší volbou média ostatní jenom straší.

16.2.2018 v 14:59 | Karma: 40,72 | Přečteno: 6192x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Návod pro 48 %, aneb jak vrátit liberalismus do české politiky

Navzdory tomu, že myšlenky, které jsem ve své filipice vůči „48 %“ uvedl, formuloval už Dale Carnegie před více než osmdesáti lety, byla jejich aplikace na prezidentskou volbu pro mnohé lidi překvapením.

31.1.2018 v 9:45 | Karma: 39,74 | Přečteno: 6013x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Ponaučení, která by si 48 % populace mělo z voleb vzít, ale nejspíš nevezme

Vyhrál Miloš Zeman. Nepřekvapivě. Můj tip v moment uzavření volebních místností, jak jsem ho napsal na Facebooku, byl 52:48 pro něj. Osmačtyřicet procent je totiž starý známý počet.

28.1.2018 v 14:30 | Karma: 48,40 | Přečteno: 57719x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Kdo chce moc, nemívá nic – dokonce ani v Británii ne

Kdybych věřil v karmu, tak bych asi řekl, že se v noci na dnešek ve Spojeném království rozdávala hromadně. To, co se stalo, je vyvrcholením dlouholetého sebeklamu o nekonečné důležitosti, a to na všech frontách.

9.6.2017 v 10:44 | Karma: 35,47 | Přečteno: 4689x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Jaké to je, být liberální patriot?

Z projevů pokrokářů to kolikrát vypadá, že být patriot a liberál se navzájem vylučuje. Že člověk nemůže být hrdý na to, odkud pochází. Nejlepší odpovědí na takové myšlenky je vlastní vyznání – a zde je to mé.

30.5.2017 v 13:05 | Karma: 30,33 | Přečteno: 1746x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Macronovo volání po reformě aneb jak vznikají české fake news

Emmanuel Macron prohlásil, že chce omezení pro vyslané pracovníky, aby nedělali nekalou konkurenci v zemi, kde pracují. Česká média to nepochopila a vytvořila fámu ve stylu „Macron nás ve Francii nechce“. Jenže to jsou fake news.

26.5.2017 v 16:08 | Karma: 36,55 | Přečteno: 4996x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Otevřený dopis premiéru Sobotkovi

Jsem naprosto pobouřen implikací ČSSD, že měsíční plat nad 50 tisíc hrubého znamená „bohatství“; ČSSD evidentně neví, jaké jsou v Praze cenové poměry. Návrh reformy se nedá chápat jinak, než jako válka vyhlášená Praze a Pražanům.

1.3.2017 v 8:00 | Karma: 47,51 | Přečteno: 18957x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

O norském antisemitismu

Zatímco ve většině západní Evropy za antisemitismem stojí místní levice maskující se odporem k Izraeli nebo muslimští přistěhovalci, v Norsku stále žije takový ten lidový antisemitismus, jehož v Německu zneužil Adolf Hitler.

20.2.2017 v 18:00 | Karma: 41,73 | Přečteno: 4793x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Jak učinit Česko opět velkým

„Velikost“ společnosti je věc ošemetná, protože má setrvačnost přesahující délku našich životů. Postavit bohatou a úspěšnou společnost lze, ale až pro naše vnoučata. A to pouze za určitých podmínek.

14.2.2017 v 15:00 | Karma: 40,15 | Přečteno: 4321x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Uprchlíci s iPhony a značkovým oblečením? Proč ne.

Jedním ze základních problémů debaty o uprchlících je, že lidé na Západě – tedy i v Česku – nevědí, kdo to uprchlík je, a také nemají úplně smysl pro proporce. Pojďme to uvést trochu na pravou míru.

30.1.2017 v 12:30 | Karma: 44,66 | Přečteno: 16435x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Rovnost, úcta a rovnoprávnost: malé posezení nad hodnotami

Myšlenka, že jsme si všichni rovni, je v dnešním pojetí nekompletní. Bez pochopení, že rovnost a společenské rozdíly se navzájem nevylučují, těžko dosáhneme skutečného altruismu: pomoci potřebným tak, aby se měli skutečně lépe.

18.1.2017 v 10:10 | Karma: 31,66 | Přečteno: 1754x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Kdo je tady rusofil?

Navzdory velmi reálné hrozbě ze strany Ruska se v Česku objevil fenomén, který, ač prvoplánově protiruský, Rusku naopak v dlouhodobém horizontu pomáhá.

29.12.2016 v 12:28 | Karma: 33,43 | Přečteno: 3483x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Co má dělat svobodná společnost, aby přežila?

Demokracie má v sobě zabudovanou vlastnost, bez níž fungovat nemůže, ale která ji snadno zahubí: její nepřátelé ji mohou snadno svrhnout pomocí jejích vlastních nástrojů – voleb či svobody slova. Přesto se demokracie může bránit.

23.11.2016 v 11:02 | Karma: 31,09 | Přečteno: 1960x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Návrat do svobodné země

V angličtině je následující rčení: to put my money where my mouth is. Vystihuje přesně to, co jsme učinili. Navzdory tomu, že mnozí nevěřícně kroutili hlavou, navzdory otázkám, proč, když jsme se tak dobře uchytili, odcházíme.

30.10.2016 v 16:30 | Karma: 45,68 | Přečteno: 11427x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 211
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6414x
Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku. Odkaz na LinkedIn
Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz

***


');
//-->

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

ga('create', 'UA-73590340-1', 'auto');
ga('send', 'pageview');