Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pařížské útoky: Keep Calm and Carry On

Islámský stát nám dal hrůzněji než dosud najevo, jak vážně myslí válku, kterou nám vyhlásil. Jestli dosud někdo pochyboval o tom, že jsme ve válce, těžko si představit, že bude i nadále. Ovšem pozor: IS je zákeřnější, než se zdá.

O pařížských útocích z 13. listopadu se už leckde mluví jako o evropském 11. září, a to navzdory tomu, že Evropa už zažila několik islamistických útoků. Důvod je poměrně zřejmý: cílem islamistů v tomto případě nebylo jen pozabíjet co nejvíce lidí, ale udeřit koordinovaně na místa, která reprezentují evropský způsob života. Je-li to naše 11. září, musíme se podívat na to, jak to „své“ zvládli Američané. Ne, že bych chtěl být přehnaně kritický, ale podíváme-li se na posledních čtrnáct let v USA, člověk nemůže nenabýt dojmu, že al-Káida, třebaže letos není tak silná, jako dejme tomu před sedmi-osmi lety, spíše vyhrála. Inu považte:

 

  • Spojené státy zavedly Patriot Act, který omezil dost podstatně svobodu jednotlivce, díky níž byla Amerika do 11. září vzorem pro zbytek světa, jakož i další opatření, která měla přispět k větší bezpečnosti, ale ve skutečnosti pouze přivedla spoustu běžných Američanů k panice – čímž dostal poměrně zásadní ránu onen příslovečný „americký duch“ svobody.
  • Spojené státy ovládla bezpečnostní paranoia, která se promítla i do běžného života – daleko víc věcí se dnes hlásí policii jako podezřelé, policie více, než kdykoliv předtím, má tendenci reagovat přehnaně. Militarizace policie je jedním z těchto nepěkných důsledků.
  • Spojené státy byly zataženy do dvou válek, z nichž jedna alespoň nějaký smysl měla (Afghánistán – nezapomínejme, že Tálibán poskytoval al-Káidě zázemí k výcviku teroristů), druhá (Irák) ho ovšem měla daleko méně, a obě stály Spojené státy neskutečné množství peněz, přispěly k rekordnímu zadlužení a tomu, že najednou peníze chybí jinde, kde jsou potřeba – například v infrastruktuře.

 

Tohle je přesně způsob, jakým nesmíme reagovat, pokud nechceme, aby nad námi Islámský stát cítil převahu, respektive aby se mu povedlo, že my sami mu budeme dělat užitečné idioty tím, že si omezíme vlastní svobodu – což je přesně to, co IS chce, aby se stalo. Proti Islámskému státu je potřeba zasáhnout, o tom není sporu. Jenže evropští politici budou ve velkém pokušení to podobně zkazit, jako byli ti američtí po 11. září, protože jednak permanentně zpřísněná bezpečnostní opatření jsou něco, co se státu líbí vždy, a když se pro to najde výmluva v podobě zvýšené teroristické hrozby – tím lépe, a jednak ty pravé příčiny, jichž je IS jen následkem, se obávám, že beztak zůstanou relativně netknuté, protože není jednoduché je odstranit.

 

Pokud jde o bezpečnostní situaci doma – se vší vážností toho, že jsme ve válce, musíme počítat s tím, že IS má pravdu v jedné věci, že odteď budeme žít s myšlenkou, že na nás teroristický útok může číhat kdekoliv. Na nás, běžné civilisty. Teď je otázka, jak se s tím popereme, a máme hned dva zajímavé zdroje inspirace:

 

  • Tou nejlepší inspirací, jak už nadpis napovídá, je morálka běžných Britů během druhé světové války. Aby Spojené království přetrvalo, bylo klíčové, aby neztratilo svou duši, aby neztratilo to, čím je, a to bylo přesně to, k čemu lidi nabádalo Jeho Veličenstvo král Jiří VI.: zachovat klid a snažit se čelit hrozbě tím, že se jí nenecháme zastrašit – tedy že se jí nenecháme změnit. Tak, jako padaly rakety V-2 na Anglii a rozsévaly smrt zcela cíleně mezi civilisty, zabíjejí atentátníci IS stejně. Pokud začneme splašeně měnit to, co na nás nejvíce nenávidí – naši lásku k životu a ke způsobu jeho prožívání – zvítězili. To nesmíme připustit.
  • Pokud jde o to, jak učinit naše občany bezpečnějšími, dobrou inspirací, byť ne úplně ve všem, je Izrael tak do roku 2014. Předně: Izrael je skvělým příkladem toho, že ploty a zdi sice nevyřeší problém s terorismem docela, ale vyřeší ho do dost podstatné míry, jak nedávno správně podotkl Donald Trump. Měli bychom se tedy ptát, proč není EU opevněna na vnějších hranicích podobně jako Izrael už dávno. Dále je Izrael velkou inspirací díky efektivitě jeho tajných služeb, zejména Mossadu (zahraniční rozvědce) a Šin Bet (vnitřní rozvědce). Evropské tajné služby dělají evidentně svou práci dobře – navzdory tomu, že jsme nepropadli bezpečnostní paranoi, těch útoků od 11. září nebylo tak moc – ale například před útoky na Paříž varovaly Francii den předem irácké tajné služby. Jistě, jeden den není mnoho, obzvlášť když člověk nezná přesně plány teroristů, ale minimálně mohlo být více ozbrojených policistů v ulicích. Důkazem budiž fakt, že IS plánoval podobné útoky, jako na Francii, ten den i proti Turecku, ale tureckým tajným službám se podařilo hrozbu odvrátit. Z Izraele by se dala převzít celá řada dalších věcí. Příkladem budiž efektivní letištní kontroly, které se více než na šacování lidí na rámech zaměřují na sledování podezřelého chování lidí, ještě než do něj vejdou a pohovor s psychologem u těch podezřelých, kde psycholog dokáže do velké míry poznat, zda daný člověk představuje hrozbu, či nikoliv. Mobilní aplikace, které varují lidi před raketovými útoky z Gazy, mohou pomoci civilní obraně v Evropě při zvýšené teroristické hrozbě. V čem bychom se ovšem Izraelem inspirovat rozhodně neměli – byť se nelze Izraelcům moc divit, vzhledem k okolnostem – je propadnutí paranoi, která pak vede k tomu, jak potvrzuje i Šin Bet, že jsou šikanováni skutečně nevinní arabští civilisté, které právě tahle zkušenost vede k tomu, že se dají na dráhu terorismu. To je vzkaz zejména pro lidi, kteří by nejradši bojovali s Islámským státem skrze plošnou šikanu v Evropě žijících muslimů.

 

V každém případě potřebujeme zásadní změnu azylových zákonů. Nejlepším filtrem, který můžeme aplikovat na uprchlíky, zda jsou „reální“ či nikoliv, je zavedení podobného uprchlického režimu, jaký panoval v Norsku ještě v roce 1968, když českoslovenští emigranti dostávali v Norsku politický azyl: uprchlíci nedostávali nic zdarma, na rozjezd dostali od státu půjčku, kterou poté museli splácet. To bylo dostatečně dobrou motivací pro to, aby se zapojili do běžného života tehdy, takže by to mělo být i dnes. Tak či onak je důležité, aby ti, kteří se na cestu vydávají, o tom byli informováni.

 

Nelze si nevšimnout toho, že se odněkud mezi migranty/uprchlíky šíří nerealistické zvěsti o bohatství, které na ně v Evropě čeká, které, logicky, mají za následek nejen uprchlickou vlnu, ale také srážku s realitou, která u mnohých může vyvolávat dojem, že byli podvedeni, který si poté vybijí na nás. Leckdo se posmíval Dánům za to, že v tureckých, libanonských a jordánských novinách vydávali celostránkové inzeráty v několika blízkovýchodních jazycích a v angličtině, kde stálo, že je rozhodně v Dánsku žádný pohádkový život nečeká, ale ono to, světe, div se, fungovalo, protože mnozí skutečně začali Dánsko obcházet – právě pod dojmem, že jinde (v Německu nebo ve Švédsku) na ně čeká modré z nebe.

 

Prakticky celou sobotu se většina ruských celostátních médií (tedy s výjimkou Echa Moskvy a televize Dožď) tetelila blahem nad tím, jak odteď bude v Evropě div ne vyhlášen výjimečný stav, a jak měli Rusové pravdu v tom, že evropská politika tolerance, liberalismu a lidských práv je nezodpovědná a vedla přesně k těmto útokům. Tyto hlasy utichly jako jeden muž poté, co v neděli Vladimir Putin vyjádřil Francii svou soustrast – ale těžko si nevšimnout, že i Rusko by se radovalo z toho, kdybychom proměnili náš každodenní život v to, co po Beslanu a Dubrovce zavládlo tam. To ale nesmíme připustit.

 

Dobré nápady se šíří i v Evropě samotné. Určitě lze přivítat snahu Rakouska financovat mešity státem, nikoliv ze zahraničí a tím je mít více pod kontrolou. Není žádným tajemstvím, že většina problémů, které s islámským radikalismem svět má, pochází od Saúdské Arábie skrze způsob, jakým zřizuje a financuje madrásy v třetím světě (islámské školy, které nabízejí rodičům bezplatné vzdělání pro jejich děti, ovšem s tím háčkem, že zároveň káže islám podle saúdských not) a mešity tamtéž a prakticky i všude jinde. Dalším dobrým nápadem, který se šíří, je snaha přinutit imámy, aby kázali pouze v jazyce dané země. Jistě, těžko zabránit, aby se konaly „bohoslužby načerno“, ale vzhledem k tomu, co o radikalizaci muslimů víme, je pravděpodobné, že bude-li lepší kontrola nad tím, co se káže, méně muslimů bude vyhledávat radikální myšlenky. Třebaže Korán obsahuje mnoho evidentních výzev k násilí, najde se ve světě dost slušných imámů, kteří prezentují věřícím z islámu pouze to lepší. Ano, dotyční věřící pak nebudou brát islám takový, jaký je, ale je to snad špatně? Konvertovat je nepřinutíme a situace, kdy nenávistní imámové budou mít těžší život, by pomoci určitě mohla.

 

Co ovšem bylo potřeba udělat už dávno, a je skandální, že k tomu ještě nedošlo, je, že Západ udělá Saúdské Arábii přesně to, co si za své skutky zaslouží. Tedy naloží na ni sankce, přestane od ní kupovat ropu (kdy jindy, než dnes, když je ropa tak levná, si to můžeme dovolit) a opustí Eskan (zhruba 20 km od Rijádu), kde je základna amerického letectva. Je nejvyšší čas si uvědomit, že teď se to dá udělat a že bychom to měli udělat, protože Saúdská Arábie je přímo i nepřímo zodpovědná za zlo, která nás ohrožuje. Argumenty, že by to posílilo režim v Teheránu, už také nezní tak, jako dřív, protože íránský režim je, z mnoha důvodů, jiný než byl v letech těsně po revoluci a rozhodně nepředstavuje pro Západ takové ohrožení, jako wahhábismus šířící se ze Saúdské Arábie, a už vůbec ne do budoucna (generační obměna, stáří ajjatoláha Chameneího, vzrůst střední třídy nezávislé na penězích, které koncentrují Revoluční gardy z důvodu ukončení sankcí, apod.)

 

Saúdská Arábie si to evidentně uvědomuje, protože nejenže roní celou řeku krokodýlích slz nad pařížskými útoky, ale hlavně se král Salmán snaží poslední měsíce vejít Izraeli do přízně takovým způsobem, který je vyloženě vlezlý. Těžko říct, jestli na to Benjamin Netanjahu nějak odpoví, ale ve své slepé paranoi vůči Íránu by mohl, čímž by ovšem dodal Saúdům jisté zdání legitimity, kterou dnes, když je zřejmější než kdy jindy, jakou neblahou úlohu za posledních čtyřicet let na Blízkém východě páchali, potřebují jako sůl, zejména vezmeme-li v úvahu, že podle MMF jim do pěti let nejspíš zmizí jejich finanční rezervy. Otázka je ovšem, jestli k tomu budeme mít, jako Západ, dost odvahy. Je zřejmé, že pokud jde o přímou kontrolu nad Islámským státem, tak tu už Saúdská Arábie dávno nemá, že se jí IS vymkl z rukou, je více než evidentní. Přesto tu ještě pořád zůstává otázka mnoha soukromých dárců ze Saúdské Arábie, Kuvajtu a Kataru, kteří financují IS, a s nimiž Saúdská Arábie evidentně nedělá dost a především zřizování a financování wahhábitských mešit a madrás všude po celém světě. To musí skončit, protože to je hlavní zdroj ohrožení, v němž jsme.

 

Bombardování Rakká je dobrý start, ale pokud chceme vyhrát nejen bitvu s islamisty, ale celou válku, je potřeba začít na správném místě. A to bez ohledu na to, jak moc přátelsky a zarmouceně se Saúdové momentálně tváří.

 

Obraz, jak známo, může vydat za tisíc slov. Nabízím proto hned dva, které by pro nás, běžné civilisty, v této válce s terorem měly být inspirující:

 

 

Autor: Andrej Ruščák | pondělí 16.11.2015 10:31 | karma článku: 36,43 | přečteno: 2656x
  • Další články autora

Andrej Ruščák

Babišova snaha o "potravinovou soběstačnost"? Chudoba pro všechny.

V Norsku je z domácí produkce, kvůli protekcionismu, kolem 40 % potravin v supermarketech. Výsledek je oligarchizace celého potravinového řetězce, vyloučení živnostníků a menších firem a totální oligopol v podobě velkých koncernů.

28.5.2020 v 12:36 | Karma: 31,74 | Přečteno: 1831x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Opozice se musí konsolidovat - už je nejvyšší čas

Je nejvyšší čas na konsolidaci opozice. To, že bude pro mnohé demokratické politiky problém odpískat vlastní "samostatný" projekt, není z hlediska budoucnosti naší země podstatné.

10.5.2020 v 17:41 | Karma: 17,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Podstata vězení obnažená na kost

Norsko spustilo ve věznici v Haldenu přesně před deseti lety experiment. Ty nejtěžší zločince zavírá do vězení, které je záměrně tak humánní, jak je to jen možné.

20.4.2020 v 22:17 | Karma: 40,24 | Přečteno: 4898x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Dnešní maskulinita je do značné míry toxická. Ale tradiční není ani náhodou

Ačkoliv jsem si vědom toho, že fakt, že se o firmě Gillette bude mluvit, je přesně důvod, proč kontroverzní reklamní kampaň rozjeli, otevřeli tím ve společnosti téma, které je potřeba adresovat a rozebrat.

21.1.2019 v 10:07 | Karma: 29,45 | Přečteno: 2636x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Ohrožují nás konzervativci, progresivisté, obě skupiny najednou, nebo snad nikdo?

Jan Moláček publikoval v Aktuálně.cz velmi dobrý text na téma příkopů v naší společnosti a zabývá se tím, které jsou prospěšné a které nikoliv. Pojďme se ovšem podívat na to podstatné – kde se ty příkopy berou.

26.6.2018 v 13:05 | Karma: 27,80 | Přečteno: 1929x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Když musí normální lidi a normální chování chránit zvláštní zákon

V Utahu vstoupil v platnost dlouho očekávaný, leč zcela absurdní zákon, který nic nezakazuje, naopak výslovně říká, že je něco dovoleno a člověk, který to dělá, nesmí být stíhán ani nijak popotahován. Schyluje se k tomu i u nás?

29.5.2018 v 10:00 | Karma: 48,05 | Přečteno: 17061x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Přátelská rada pro „52 %“ jak vycházet se „48 %“

Vážení voliči Miloše Zemana, ať už byla vaše motivace pro tuto volbu jakákoliv – asi se moc nemýlím, když napíšu, že máte jistě plné zuby toho, jak vámi a vaší volbou média ostatní jenom straší.

16.2.2018 v 14:59 | Karma: 40,72 | Přečteno: 6192x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Návod pro 48 %, aneb jak vrátit liberalismus do české politiky

Navzdory tomu, že myšlenky, které jsem ve své filipice vůči „48 %“ uvedl, formuloval už Dale Carnegie před více než osmdesáti lety, byla jejich aplikace na prezidentskou volbu pro mnohé lidi překvapením.

31.1.2018 v 9:45 | Karma: 39,74 | Přečteno: 6013x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Ponaučení, která by si 48 % populace mělo z voleb vzít, ale nejspíš nevezme

Vyhrál Miloš Zeman. Nepřekvapivě. Můj tip v moment uzavření volebních místností, jak jsem ho napsal na Facebooku, byl 52:48 pro něj. Osmačtyřicet procent je totiž starý známý počet.

28.1.2018 v 14:30 | Karma: 48,40 | Přečteno: 57719x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Kdo chce moc, nemívá nic – dokonce ani v Británii ne

Kdybych věřil v karmu, tak bych asi řekl, že se v noci na dnešek ve Spojeném království rozdávala hromadně. To, co se stalo, je vyvrcholením dlouholetého sebeklamu o nekonečné důležitosti, a to na všech frontách.

9.6.2017 v 10:44 | Karma: 35,47 | Přečteno: 4689x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Jaké to je, být liberální patriot?

Z projevů pokrokářů to kolikrát vypadá, že být patriot a liberál se navzájem vylučuje. Že člověk nemůže být hrdý na to, odkud pochází. Nejlepší odpovědí na takové myšlenky je vlastní vyznání – a zde je to mé.

30.5.2017 v 13:05 | Karma: 30,33 | Přečteno: 1746x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Macronovo volání po reformě aneb jak vznikají české fake news

Emmanuel Macron prohlásil, že chce omezení pro vyslané pracovníky, aby nedělali nekalou konkurenci v zemi, kde pracují. Česká média to nepochopila a vytvořila fámu ve stylu „Macron nás ve Francii nechce“. Jenže to jsou fake news.

26.5.2017 v 16:08 | Karma: 36,55 | Přečteno: 4996x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Otevřený dopis premiéru Sobotkovi

Jsem naprosto pobouřen implikací ČSSD, že měsíční plat nad 50 tisíc hrubého znamená „bohatství“; ČSSD evidentně neví, jaké jsou v Praze cenové poměry. Návrh reformy se nedá chápat jinak, než jako válka vyhlášená Praze a Pražanům.

1.3.2017 v 8:00 | Karma: 47,51 | Přečteno: 18957x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

O norském antisemitismu

Zatímco ve většině západní Evropy za antisemitismem stojí místní levice maskující se odporem k Izraeli nebo muslimští přistěhovalci, v Norsku stále žije takový ten lidový antisemitismus, jehož v Německu zneužil Adolf Hitler.

20.2.2017 v 18:00 | Karma: 41,73 | Přečteno: 4793x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Jak učinit Česko opět velkým

„Velikost“ společnosti je věc ošemetná, protože má setrvačnost přesahující délku našich životů. Postavit bohatou a úspěšnou společnost lze, ale až pro naše vnoučata. A to pouze za určitých podmínek.

14.2.2017 v 15:00 | Karma: 40,15 | Přečteno: 4321x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Uprchlíci s iPhony a značkovým oblečením? Proč ne.

Jedním ze základních problémů debaty o uprchlících je, že lidé na Západě – tedy i v Česku – nevědí, kdo to uprchlík je, a také nemají úplně smysl pro proporce. Pojďme to uvést trochu na pravou míru.

30.1.2017 v 12:30 | Karma: 44,66 | Přečteno: 16435x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Rovnost, úcta a rovnoprávnost: malé posezení nad hodnotami

Myšlenka, že jsme si všichni rovni, je v dnešním pojetí nekompletní. Bez pochopení, že rovnost a společenské rozdíly se navzájem nevylučují, těžko dosáhneme skutečného altruismu: pomoci potřebným tak, aby se měli skutečně lépe.

18.1.2017 v 10:10 | Karma: 31,66 | Přečteno: 1754x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Kdo je tady rusofil?

Navzdory velmi reálné hrozbě ze strany Ruska se v Česku objevil fenomén, který, ač prvoplánově protiruský, Rusku naopak v dlouhodobém horizontu pomáhá.

29.12.2016 v 12:28 | Karma: 33,43 | Přečteno: 3483x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Co má dělat svobodná společnost, aby přežila?

Demokracie má v sobě zabudovanou vlastnost, bez níž fungovat nemůže, ale která ji snadno zahubí: její nepřátelé ji mohou snadno svrhnout pomocí jejích vlastních nástrojů – voleb či svobody slova. Přesto se demokracie může bránit.

23.11.2016 v 11:02 | Karma: 31,09 | Přečteno: 1960x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Návrat do svobodné země

V angličtině je následující rčení: to put my money where my mouth is. Vystihuje přesně to, co jsme učinili. Navzdory tomu, že mnozí nevěřícně kroutili hlavou, navzdory otázkám, proč, když jsme se tak dobře uchytili, odcházíme.

30.10.2016 v 16:30 | Karma: 45,68 | Přečteno: 11427x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 211
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6414x
Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku. Odkaz na LinkedIn
Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz

***


');
//-->

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

ga('create', 'UA-73590340-1', 'auto');
ga('send', 'pageview');