Mýty o fungování Barnevernu uvedené na pravou míru

9. 10. 2015 10:00:59
Na internetu se opakuje mnoho mýtů, které mají za cíl, aby Norsko vypadalo obzvlášť hrozivě, ale které nejsou pravdivé. Jejich šíření má za následek pravý opak zamýšleného: předem shazují legitimní kritiku norského modelu.

Norský systém sociálně-právní ochrany dětí je natolik prohnilý sám o sobě, že opravdu není nutné si „domýšlet“ další skandální „informace“, aby se na tento fakt poukázalo. Třebaže se snažím o vyvracení podobných mýtů dlouhodobě, nechtějí, potvory, mizet, pročež ty nejčastěji opakované zde dnes uvedu na pravou míru.

Mýtus: Barnevernet jde pouze po dětech přistěhovalců, případně se na ně zvlášť zaměřuje.

Pravda: Barnevernet, vezmeme-li celostátní statistiky, odebírá norských dětí proporcionálně stejně, jako dětí přistěhovalců, přistěhovalci tedy nejsou vybíráni záměrně. Rozdíl mezi norskými rodinami a rodinami přistěhovalců je v této věci jiný: norské rodiny jsou systému vydány napospas bez jakékoliv šance na zásah zvenčí. Když BV šikanuje norskou rodinu, neriskuje mezinárodní skandál. Jsou mi známy některé případy horší a absurdnější, než ten paní Michalákové, a všechny se týkají norských rodin, většinou sociálně slabších.

Mýtus: Přistěhovalcům z Afriky nebo Blízkého východu by děti nesebrali.

Pravda: Berou je pravidelně. Kromě prokazatelně oprávněných odebrání se ví o odebráních, která byla poměrně absurdní, jako odebrání Denise a Davida Michalákových, mj. v rodinách somálských, tureckých a afghánských. Pokud jde o rasu dětí, nezapomínejte, že v Norsku mít černošské dítě není „nevýhoda“, naopak, spousta lidí si ráda buduje ego na tom, že pomáhají těm chudákům z Afriky a díky tomu sklízejí obdiv svého okolí – který jim, samozřejmě, nevadí. Vím o případu podivného odebrání afghánského dítěte, u něhož norská pěstounská rodina hájila to, že dokáže zabezpečit chlapci kulturní dědictví tím, že si domů koupila Korán. Fakt je ten, že každé odebrání dítěte musí mít svůj počátek ve „zprávě o znepokojení“, a tam, kde žije více přistěhovalců najednou, je menší šance, že někdo takovou zprávu dá. Žijí-li přistěhovalci mezi jinými přistěhovalci, je větší šance, že jim leccos projde, co by neprošlo, bydleli-li by mezi majoritou.

Mýtus: Norsko má nízkou porodnost, a proto musí krást děti cizincům.

Pravda: Norsko má jednu z nejvyšších porodností v Evropě, a opravdu nejde o porodnost muslimských přistěhovalců, jak by mnozí řekli. Norský sociální stát vede lidi k tomu, aby si pořizovali děti, a dokonce je běžné mít první dítě v ještě mladším věku, než v Česku (dvaadvacetiletá matka je v Norsku jev zcela běžný). Navíc, jak bylo zmíněno výše, nekrade děti jen cizincům, krade děti tak nějak z principu, z pocitu, že (stát) ví všechno nejlépe a představy, že rodič-amatér je horší, než pěstoun-„profesionál“, který má na výchovu papír.

Mýtus: Odebrané děti si rozebírají homosexuální páry

Pravda: Ve srovnání s Nizozemím, Německem nebo i s Českem je norská společnost trochu více homofobní. Jedna věc je, co Norové deklarují veřejně (vědí dobře, co říct, když se jich někdo zeptá, jestli nemají něco proti homosexuálům, aby vypadali dobře), ovšem jiná věc jsou zkušenosti lidí z LGBT komunity se soužitím s majoritou. Měl jsem tu možnost si popovídat s dotyčnými (šlo o gaye a transsexuálku, oba z větších měst, takže teoreticky z míst, kde by mělo být tolerance více) a zkušenosti, jaké mají, a speciálně, jaké měla ta transsexuálka, opravdu nejsou hezké. Podobně je to se zákonnou praxí: homosexuálové mají právo na to adoptovat dítě, ale opět – to je právo na papíře, které se v praxi omezuje prakticky pouze na biologické rodiče, jejichž homosexuální partner/partnerka, s nimiž jsou v dlouhodobém svazku, dítě adoptují, coby druhý ze dvou rodičů. LGBT komunita v Norsku si dlouhodobě stěžuje na diskriminaci ve věci adopcí dětí, domnívat se tak, že BV je systém, který jim má zajistit děti, je naprostý nesmysl.

Mýtus: V Norsku je běžný incest, proto Norové potřebují nový genetický materiál

Pravda: V Norsku je incest nelegální a neexistuje žádný důkaz pro to, že by byl jakkoliv rozšířenější, než jinde. Pokud jde o genetický materiál, v Norsku žije zhruba 759 tisíc imigrantů, z nichž 335 tisíc je západního původu (nejvíce Poláci a Švédové). Zejména ti západní běžně mají děti s Nory, takže představa, že Norsko odebírá řádově stovky zahraničních dětí ročně kvůli vylepšení genomu, je opravdu bizarní.

Prosím tímto každého, kdo chce, aby se v Norsku situace změnila a zkorumpovaný systém byl odhalen, rozložen a postaven jinak a lépe, aby podobné bludy nešířil, protože tím shazuje jeho legitimní kritiku. Zároveň prosím každého, kdo se kdy setká s těmito mýty, aby dal odkaz na tento článek do příslušné diskuse. Chcete-li lidi přesvědčit o tom, že je systém sociálně-právní ochrany dětí v Norsku špatný, bohatě stačí argumenty, které jsou pravdivé a doložené, je jich víc, než dost.

Autor: Andrej Ruščák | pátek 9.10.2015 10:00 | karma článku: 44.43 | přečteno: 11502x

Další články blogera

Andrej Ruščák

Dnešní maskulinita je do značné míry toxická. Ale tradiční není ani náhodou

Ačkoliv jsem si vědom toho, že fakt, že se o firmě Gillette bude mluvit, je přesně důvod, proč kontroverzní reklamní kampaň rozjeli, otevřeli tím ve společnosti téma, které je potřeba adresovat a rozebrat.

21.1.2019 v 10:07 | Karma článku: 27.53 | Přečteno: 1556 | Diskuse

Andrej Ruščák

Ohrožují nás konzervativci, progresivisté, obě skupiny najednou, nebo snad nikdo?

Jan Moláček publikoval v Aktuálně.cz velmi dobrý text na téma příkopů v naší společnosti a zabývá se tím, které jsou prospěšné a které nikoliv. Pojďme se ovšem podívat na to podstatné – kde se ty příkopy berou.

26.6.2018 v 13:05 | Karma článku: 26.22 | Přečteno: 1404 | Diskuse

Andrej Ruščák

Když musí normální lidi a normální chování chránit zvláštní zákon

V Utahu vstoupil v platnost dlouho očekávaný, leč zcela absurdní zákon, který nic nezakazuje, naopak výslovně říká, že je něco dovoleno a člověk, který to dělá, nesmí být stíhán ani nijak popotahován. Schyluje se k tomu i u nás?

29.5.2018 v 10:00 | Karma článku: 48.02 | Přečteno: 16429 | Diskuse

Andrej Ruščák

Přátelská rada pro „52 %“ jak vycházet se „48 %“

Vážení voliči Miloše Zemana, ať už byla vaše motivace pro tuto volbu jakákoliv – asi se moc nemýlím, když napíšu, že máte jistě plné zuby toho, jak vámi a vaší volbou média ostatní jenom straší.

16.2.2018 v 14:59 | Karma článku: 40.52 | Přečteno: 5831 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vodvářka

Dvě postavy slovenských presidentských voleb

Slovensko pořád vnímáme tak trochu jako "naši" zem, takže volby hlavy státu sledujeme intenzivněji, než třeba ty rakouské. I s jejich bizarnostmi.

20.3.2019 v 6:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Muslimská Obec v Praze se rozhodla omezit činnost svého nově zvoleného předsedy?!

Ústředí Muslimských Obcí se hned pustilo do vyšetřování korektnosti a demokratičnosti volebního procesu, skládající se z 8 doživotně zvolených členů, ze kterých jen dva jsou přítomni během volby nového předsedy...

19.3.2019 v 20:30 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 668 |

Vlastimil Podracký

Klaus bojující

Máme nového hrdinu. Za reformní názory vyhazovali naposledy komunisté. Vím, že se vracíme, ale u ODS mne to mrzí - historie se může opakovat důsledně.

19.3.2019 v 18:00 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 357 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Pozor, ať vás neskalpují závory

Včera jsme s manželem vyrazili na procházku a na medvědí česnek. Plánovaná vepřová na medvědím česneku ho málem stála život...

19.3.2019 v 17:14 | Karma článku: 17.75 | Přečteno: 801 | Diskuse

Jan Pražák

Tak prezidentky se vám zachtělo, milánkové?

V souvislosti s volbami na Slovensku se zde vyrojila celá řada stesků po prezidentce ženě. Jakože by to bylo krásné a bezvadné, daleko lepší, než když nám prezidentují samí chlapi. Opravdu?

19.3.2019 v 14:26 | Karma článku: 25.28 | Přečteno: 3640 | Diskuse
Počet článků 208 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6210

Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku. Odkaz na LinkedIn

Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz

***

Najdete na iDNES.cz