Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na starou dobrou politickou korektnost budeme s láskou vzpomínat

Ne, nezbláznil jsem se, myslím to vážně. Na anglosaské univerzity totiž v posledních letech přišel trend, který je ještě daleko horší – a z těchto univerzit je to už jen skok na vzdálenost jedné generace, než to pocítíme všichni.

Britský list Spectator přinesl v listopadu loňského roku poměrně alarmující článek nazvaný „Stepfordští studenti“, který čtenáře informuje o sílícím trendu na britských a amerických univerzitách, kdy se se studenty zachází automaticky jako s oběťmi posttraumatického syndromu. Zatímco v Británii se to týká prakticky jen prestižních univerzit, v USA či Kanadě jde o fenomén daleko širší; prakticky začíná být problém najít školu, kde by člověk mohl vystudovat ve starém dobrém duchu kreativity, výměny názorů, zpochybňování autorit a provokací vůči zavedeným normám. Dokonce i liberální (v americké terminologii to znamená levicově liberální) univerzitní pedagogové se začínají svých studentů bát.

 

Dorostla totiž generace studentů, která má tendenci požadovat – jak to sami nazývají – „bezpečné prostředí“ (safe environment), kdy má každý student právo na to, aby nebyly zraněny jeho city. Zkrátka a dobře, vystoupí-li kdokoliv, ať už pedagog, nebo student, s něčím, co někdo shledá stresujícím či zraňujícím (přičemž je jen na hodnocení „raněného“, čím se nechá „ranit“), vždy je dotyčný automaticky vinen, protože měl nejen předpokládat, že tím někoho může „ranit“, ale měl dokonce i varovat, že na daném kurzu k něčemu podobnému může dojít.

 

Těmto varováním se říká „trigger warning“ a stala se z toho na většině amerických, a některých britských univerzitách, víceméně povinnost. V čem to spočívá – je-li někdo vystaven posttraumatickému syndromu, například znásilnění, napadení, válečné zkušenosti, je svědkem násilné vraždy, nebo něčeho podobného, stává se, že v budoucnu mu některé věci jeho trauma budou připomínat a tím ho přinášet k traumatickému prožitku zpět. To je zcela objektivní diagnóza, žádný politicky korektní výmysl, ovšem dá se na to reagovat dvěma způsoby, buďto terapií, díky které si dotyčný postupně na ty vzpomínky zvyká a učí se s nimi žít (a tato metoda je velmi úspěšná, ovšem holt naráží na to, že během své aplikace bolí), nebo se snaží vyhnout čemukoliv, co mu jeho trauma připomene a tím se bude snažit žít „bezpečně“. Jenže to jen tak nejde, protože to znamená chtít po celém okolí, aby dotyčného určitým věcem nevystavovalo, a asi je všem jasné, jak realistický takový požadavek je.

 

To, co se na univerzitách stalo, je, že studenti začali poměrně masově požadovat, aby celé akademické prostředí, v němž jsou, bylo „bezpečnou zónou“, pokud jde o připomínání traumat – poměrně rozsáhle o tom informuje v tomto vynikajícím článku The Atlantic. Jak to tak ovšem mezi (zejména) levicovými studenty bývá, za trauma se najednou považuje všechno možné; pro začátek například to, že dotyčný přináleží do nějaké skupiny, která je něčím znevýhodněná, ať už je definovaná třídně, etnicky, rasově, jazykově, nebo jakkoliv jinak. Dotyční studenti požadují, aby „spouštěče“ těchto traumat byly natolik precizně vykázány z akademického prostředí, že by se s nimi nemuseli nikdy potkat, a to ani ve formě slova použitého v úplně jiném kontextu, obrázku a podobně.

 

Tak například došlo k potrestání studenta univerzity v Indianě, který si četl knihy „Notre Dame vs. the Klan“, která opěvovala studentskou opozici proti pochodu Ku-Klux-Klanu v roce 1924, za „rasové obtěžování“. Obrázek pochodujícího Ku-Klux-Klanu na přebalu knihy prý způsobil, že se některý ze studentů necítil bezpečně. Takových tendencí je plno a týkají se studentů všeho možného původu, i „bílých heterosexuálních mužů“, kteří se zase mají tendenci „cítit v nebezpečí“ proto, že někdo zmiňuje věc, která jim „je nepříjemná“. Tímto způsobem například, jak popisuje Jeannie Suk v New Yorkeru, nelze pořádně vyučovat právo týkající se znásilnění, protože některé studentky protestují proti tomu, aby se používalo slovo „znásilnění“, protože je traumatizuje. Tím vznikají všechny ty hloupé zkratky typu r-word, n-word, c-word a podobně.

 

Tohle všechno zní jako politická korektnost, ale je to jiné a daleko horší. Zatímco politická korektnost určovala, které termíny jsou v pořádku a které nikoliv, aby se vyhovělo pluralitě (byť šlo často o velmi pochybně chápanou pluralitu) a aby daný pojem ukázal, že dotyčný je stejně hodnotný, jako někdo výše, či lépe postavený (čili říkat alternativně inteligentní místo hloupý), v tomto případě jde o víc; cílem není nic menšího, než vytvořit společnost, v níž se nikdo nebude cítit ničím dotčen, i kdyby to, co se ho má dotknout, samo o sobě urážlivé ani agresivní nebylo, a to ani vůči jeho osobě. Příklad: najde se muž, jehož přesvědčením je, že ho znepokojuje válka a tak požaduje, aby ji nikdo a nikde nezmiňoval. Ba co hůř, pokud někdo před ním válku zmíní a on bude tvrdit, že mu to způsobilo emocionální diskomfort a že se začal cítit ohrožen, bude se to chápat podobně, jako kdyby na něj dotyčný fyzicky zaútočil, nebo ho přinejmenším sprostě seřval. Ne, to není případ pro psychiatra (tedy měl by být, ale není), takhle vypadají žádosti, s jakými studenti přicházejí na univerzity, a protože studenti platí (tedy platí za ně banky, od nichž si půjčili na studium), univerzity se musejí přizpůsobit.

 

Když se někdo nepřizpůsobí, tresty bývají tvrdé. Nejde jen o nějaké pokárání, často se z univerzity rovnou vyhazuje, a týká se to jak pedagogů, tak studentů, a to čistě na základě toho, že některý z přecitlivělých studentů si stěžoval. Pokud nám tedy připadalo, že nutnost se vyjadřovat politicky korektně zabíjí veškerou debatu, mýlili jsme se. Politická korektnost dělala z debaty frašku, protože se musely používat termíny, které vypadaly jako karikatury, ale tenhle fenomén, který zatím ještě nemá jméno, debatu vylučuje naprosto.

 

Můžeme se tomu smát, můžeme si říkat, že se to týká jen slonovinových věží univerzit, ale není tomu tak. Ti lidé, kteří se dnes dovolávají takovéto „senzitivity“, nám totiž za třicet let budou vládnout. Víme, jakou paseku udělali v Evropě tzv. osmašedesátníci, když ve svých padesáti-pětapadesáti přišli k moci, a tohle nebude jiné. Jediné, co nás může aspoň trochu uklidňovat, je, že Evropa vypadá, že je vůči tomuto zatím celkem imunní. V UK se to týká jen prestižních univerzit a tahle přecitlivělost je většině Britů k smíchu; na kontinent to zatím ještě nepřišlo. Evropané jsou oproti idealistickým Američanům spíš cynici a v takovém prostředí by to nemělo až tolik růst. Jenže nezapomeňme, že jsme se Američanům smáli před dvaceti lety i za tu politickou korektnost, a třebaže její míra zdaleka v Evropě nedosahuje té americké, vliv to na nás mělo.

 

Tak či onak, je dobré to sledovat, mít se na pozoru a nevychovávat z našich dětí padavky, kolem jejichž domnělé i skutečné bezpečnosti američtí rodiče skákali, jak děti pískaly.

Autor: Andrej Ruščák | pátek 25.9.2015 15:05 | karma článku: 43,25 | přečteno: 7505x
  • Další články autora

Andrej Ruščák

Babišova snaha o "potravinovou soběstačnost"? Chudoba pro všechny.

V Norsku je z domácí produkce, kvůli protekcionismu, kolem 40 % potravin v supermarketech. Výsledek je oligarchizace celého potravinového řetězce, vyloučení živnostníků a menších firem a totální oligopol v podobě velkých koncernů.

28.5.2020 v 12:36 | Karma: 31,74 | Přečteno: 1831x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Opozice se musí konsolidovat - už je nejvyšší čas

Je nejvyšší čas na konsolidaci opozice. To, že bude pro mnohé demokratické politiky problém odpískat vlastní "samostatný" projekt, není z hlediska budoucnosti naší země podstatné.

10.5.2020 v 17:41 | Karma: 17,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Podstata vězení obnažená na kost

Norsko spustilo ve věznici v Haldenu přesně před deseti lety experiment. Ty nejtěžší zločince zavírá do vězení, které je záměrně tak humánní, jak je to jen možné.

20.4.2020 v 22:17 | Karma: 40,24 | Přečteno: 4898x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Dnešní maskulinita je do značné míry toxická. Ale tradiční není ani náhodou

Ačkoliv jsem si vědom toho, že fakt, že se o firmě Gillette bude mluvit, je přesně důvod, proč kontroverzní reklamní kampaň rozjeli, otevřeli tím ve společnosti téma, které je potřeba adresovat a rozebrat.

21.1.2019 v 10:07 | Karma: 29,45 | Přečteno: 2636x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Ohrožují nás konzervativci, progresivisté, obě skupiny najednou, nebo snad nikdo?

Jan Moláček publikoval v Aktuálně.cz velmi dobrý text na téma příkopů v naší společnosti a zabývá se tím, které jsou prospěšné a které nikoliv. Pojďme se ovšem podívat na to podstatné – kde se ty příkopy berou.

26.6.2018 v 13:05 | Karma: 27,80 | Přečteno: 1929x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Když musí normální lidi a normální chování chránit zvláštní zákon

V Utahu vstoupil v platnost dlouho očekávaný, leč zcela absurdní zákon, který nic nezakazuje, naopak výslovně říká, že je něco dovoleno a člověk, který to dělá, nesmí být stíhán ani nijak popotahován. Schyluje se k tomu i u nás?

29.5.2018 v 10:00 | Karma: 48,05 | Přečteno: 17061x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Přátelská rada pro „52 %“ jak vycházet se „48 %“

Vážení voliči Miloše Zemana, ať už byla vaše motivace pro tuto volbu jakákoliv – asi se moc nemýlím, když napíšu, že máte jistě plné zuby toho, jak vámi a vaší volbou média ostatní jenom straší.

16.2.2018 v 14:59 | Karma: 40,72 | Přečteno: 6192x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Návod pro 48 %, aneb jak vrátit liberalismus do české politiky

Navzdory tomu, že myšlenky, které jsem ve své filipice vůči „48 %“ uvedl, formuloval už Dale Carnegie před více než osmdesáti lety, byla jejich aplikace na prezidentskou volbu pro mnohé lidi překvapením.

31.1.2018 v 9:45 | Karma: 39,74 | Přečteno: 6013x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Ponaučení, která by si 48 % populace mělo z voleb vzít, ale nejspíš nevezme

Vyhrál Miloš Zeman. Nepřekvapivě. Můj tip v moment uzavření volebních místností, jak jsem ho napsal na Facebooku, byl 52:48 pro něj. Osmačtyřicet procent je totiž starý známý počet.

28.1.2018 v 14:30 | Karma: 48,40 | Přečteno: 57719x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Kdo chce moc, nemívá nic – dokonce ani v Británii ne

Kdybych věřil v karmu, tak bych asi řekl, že se v noci na dnešek ve Spojeném království rozdávala hromadně. To, co se stalo, je vyvrcholením dlouholetého sebeklamu o nekonečné důležitosti, a to na všech frontách.

9.6.2017 v 10:44 | Karma: 35,47 | Přečteno: 4689x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Jaké to je, být liberální patriot?

Z projevů pokrokářů to kolikrát vypadá, že být patriot a liberál se navzájem vylučuje. Že člověk nemůže být hrdý na to, odkud pochází. Nejlepší odpovědí na takové myšlenky je vlastní vyznání – a zde je to mé.

30.5.2017 v 13:05 | Karma: 30,33 | Přečteno: 1746x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Macronovo volání po reformě aneb jak vznikají české fake news

Emmanuel Macron prohlásil, že chce omezení pro vyslané pracovníky, aby nedělali nekalou konkurenci v zemi, kde pracují. Česká média to nepochopila a vytvořila fámu ve stylu „Macron nás ve Francii nechce“. Jenže to jsou fake news.

26.5.2017 v 16:08 | Karma: 36,55 | Přečteno: 4996x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Otevřený dopis premiéru Sobotkovi

Jsem naprosto pobouřen implikací ČSSD, že měsíční plat nad 50 tisíc hrubého znamená „bohatství“; ČSSD evidentně neví, jaké jsou v Praze cenové poměry. Návrh reformy se nedá chápat jinak, než jako válka vyhlášená Praze a Pražanům.

1.3.2017 v 8:00 | Karma: 47,51 | Přečteno: 18957x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

O norském antisemitismu

Zatímco ve většině západní Evropy za antisemitismem stojí místní levice maskující se odporem k Izraeli nebo muslimští přistěhovalci, v Norsku stále žije takový ten lidový antisemitismus, jehož v Německu zneužil Adolf Hitler.

20.2.2017 v 18:00 | Karma: 41,73 | Přečteno: 4793x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Jak učinit Česko opět velkým

„Velikost“ společnosti je věc ošemetná, protože má setrvačnost přesahující délku našich životů. Postavit bohatou a úspěšnou společnost lze, ale až pro naše vnoučata. A to pouze za určitých podmínek.

14.2.2017 v 15:00 | Karma: 40,15 | Přečteno: 4321x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Uprchlíci s iPhony a značkovým oblečením? Proč ne.

Jedním ze základních problémů debaty o uprchlících je, že lidé na Západě – tedy i v Česku – nevědí, kdo to uprchlík je, a také nemají úplně smysl pro proporce. Pojďme to uvést trochu na pravou míru.

30.1.2017 v 12:30 | Karma: 44,66 | Přečteno: 16435x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Rovnost, úcta a rovnoprávnost: malé posezení nad hodnotami

Myšlenka, že jsme si všichni rovni, je v dnešním pojetí nekompletní. Bez pochopení, že rovnost a společenské rozdíly se navzájem nevylučují, těžko dosáhneme skutečného altruismu: pomoci potřebným tak, aby se měli skutečně lépe.

18.1.2017 v 10:10 | Karma: 31,66 | Přečteno: 1754x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Kdo je tady rusofil?

Navzdory velmi reálné hrozbě ze strany Ruska se v Česku objevil fenomén, který, ač prvoplánově protiruský, Rusku naopak v dlouhodobém horizontu pomáhá.

29.12.2016 v 12:28 | Karma: 33,43 | Přečteno: 3483x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Co má dělat svobodná společnost, aby přežila?

Demokracie má v sobě zabudovanou vlastnost, bez níž fungovat nemůže, ale která ji snadno zahubí: její nepřátelé ji mohou snadno svrhnout pomocí jejích vlastních nástrojů – voleb či svobody slova. Přesto se demokracie může bránit.

23.11.2016 v 11:02 | Karma: 31,09 | Přečteno: 1960x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Návrat do svobodné země

V angličtině je následující rčení: to put my money where my mouth is. Vystihuje přesně to, co jsme učinili. Navzdory tomu, že mnozí nevěřícně kroutili hlavou, navzdory otázkám, proč, když jsme se tak dobře uchytili, odcházíme.

30.10.2016 v 16:30 | Karma: 45,68 | Přečteno: 11427x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 211
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6414x
Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku. Odkaz na LinkedIn
Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz

***


');
//-->

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

ga('create', 'UA-73590340-1', 'auto');
ga('send', 'pageview');