Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Bufdir schopnostem rodičů evidentně nevěří

13. 08. 2015 10:10:59
Ředitelka Bufdiru, nejvyššího orgánu sociálně-právní ochrany dětí v Norsku, se vyjádřila pro deník Aftenposten, že není dobře, když si jsou rodiče jistí správností výchovy neopřené o vědecké či státní autority, a že láska nestačí.

Toto je překlad článku, jak jej deník Aftenposten vydal:

Bufdir (Barne- ungdoms- og familiedirektorat, tedy Ředitelství ve věcech dětí, mládeže a rodiny) si myslí, že by se rodiče měli přestat spoléhat na vlastní intuici

Sedm z deseti rodičů si myslí, že automaticky vědí, co je pro jejich děti nejlepší. To považuje ředitelka Bufdiru, Mari Trommald, za znepokojivé.

V průzkumu veřejného mínění, publikovaném ve čtvrtek v týdeníku Arendalsuka odpovídá zhruba jeden rodič ze tří, že si jednou nebo víckrát za týden není jistý tím, že to, co dělá, je pro jeho děti tím nejlepším.

„Moderní rodičovství je natolik komplikované, že ho nelze zakládat pouze na intuici a reflexech“, uvedla ředitelka Mari Trommald z Bufdiru. Na jednu stranu je toho názoru, že je dobře, že 70 procent rodičů se cítí jistě ve své roli, ale zároveň říká, že aby byl člověk dobrým rodičem, potřebuje znalosti založené na vědeckém poznání. „Příliš málo [rodičů, pozn. překl.] využívá služeb, které mohou odborně pomoci, jako jsou například zdravotní střediska či úřady na ochranu rodiny“, uvádí. Myslí si zároveň, že nejen rodiče, ale celá populace by měla mít více znalostí o schopnostech být rodičem. „Nestačí mít s dětmi dobré záměry a velmi je milovat, člověk klidně může přivést své děti samou láskou do hrobu. Mělo by se to kombinovat se správně nastavenými limity [ve vztahu k dětem, pozn. překl.]“

S názorem ředitelky Trommald, že je znepokojující, že většina rodičů si myslí, že ví, co je pro jejich děti nejlepší, jasně nesouhlasí rodina Dyrnesových ze Siggerudu. „Dnes se přikládá velká pozornost tomu, aby rodiče vychovávali děti přímo skvěle“, říká Therese Dyrnes. V útulném domě mezi mořem a lesem v obci Ski má rodina se čtyřmi dětmi bezesporu klidnější život, než mnozí jiní. Jak ona, tak její manžel Trond si myslí, že je správné, že se naprostá většina rodičů ve své roli cítí jistě. „Požadavky, jaké společnost má na rodinný život, jsou příliš vysoké“, myslí si matka. „Hodně lidí cítí, že je nezvládá“.

To, že jeden rodič ze tří si pravidelně není jistý tím, jestli je dobrým rodičem, vidí ředitelka Trommald jako dobré znamení. „Jistá míra pokory a nejistoty je pozitivum. Ale problémy nastávají, když člověk hledá [informace, pozn. překl.] na špatném místě“, říká a dodává, že to, že 30 procent rodičů – a byli to nejčastěji muži – uvedlo, že hledají na internetu rady jak vychovávat děti, je důležitá informace.

Také rodiče Dyrnesovi znají pocit nejistoty z dorůstání jejich vlastních dcer Miriam (10) a Rebekky (9). Jak nastavit hranice, co děvčata smí, a co ne? Pro to, že si je pět rodičů z deseti nejistých ohledně role sociálních sítí, mají velmi dobré pochopení. „Zrovna teď s Miriam diskutujeme o tom, kdy může začít používat Instagram; držíme se přitom [firmou stanovené, pozn. překl.] věkové hranice 12 let. Spolu s většinou dotázaných uvádějí, že nejsou-li si něčím jistí ohledně výchovy, hovoří o tom s blízkými přáteli. „Zatím jsme takových situací moc neměli, ale určitě ještě přijdou“, uvádějí.

Ředitelka Trommald si myslí, že je potřebné, aby na internetu byly vědecky ověřené rady, jak vychovávat děti. „Zde máme před sebou ještě kus práce. Mělo by být stejně samozřejmé mluvit o tom, co je dobré rodičovství, jako o tom, že děti mají jíst ovoce a zeleninu a mít dostatek pohybu“, poukazuje.

Otázka Aftenpostenu: „Pokud byste měla vybrat jednu věc, která vás na současném rodičovství znepokojuje nejvíce, která by to byla?“ – „Otevřené konflikty a hádky mezi rodiči mohou mít za následek nemocné a nejisté děti. Vědomí toho, že to může škodit, může stačit k tomu, aby lidé změnili své chování“, odpovídá.

V průzkumu odpovídá devět rodičů z deseti, že by řekli svým přátelům, kdyby se podle nich nechovali vůči svým dětem dobře. Sedm z deseti si myslí, že je v pořádku si vyslechnout názor o tom, že by měli něco jako rodiče dělat jinak.

Rodiče na Siggerudu by rádi měli možnost se ozvat, pokud by se ve skupině jejich známých nebo ve škole dělo něco, o čem je potřeba mluvit. „Ale v praxi je to složitější“, dodávají Therese a Trond Dyrnesovi.

(konec)

Zdroj: Bufdir mener foreldre må slutte å stole på ryggmargsrefleksen, Aftenposten 12. srpna 2015, http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/Bufdir-mener-foreldre-ma-slutte-a-stole-pa-ryggmargsrefleksen-8122701.html

Diskuse k tématu zde: https://www.facebook.com/aftenposten/posts/10153437381130516

Tento článek jsem přeložil proto, že ho považuji za důležitý pro pochopení toho, oč v Norsku jde a proč argumenty typu „ale vždyť to dítě má milující rodiče“ se nesetkávají u úřadů s odpovídající odezvou. Myslí-li si ředitelka úřadu, pod který spadá celý systém sociálně-právní ochrany dětí, že rodič se neobejde bez vědeckých metod a bez toho, aby byl veden institucemi v tom, jakým má být rodičem, těžko může být něco větším důkazem, že je v Norsku něco fundamentálně špatně. Stojí za to se podívat do diskuse pod článkem, a to jak na Disqusu, tak na Facebooku. Naprostá většina komentářů vyjadřuje pobouření nad slovy ředitelky Bufdiru, vysmívá se jí, nebo jí nadává. I to o něčem svědčí.

Autor: Andrej Ruščák | čtvrtek 13.8.2015 10:10 | karma článku: 33.42 | přečteno: 3118x

Další články blogera

Andrej Ruščák

Babišova snaha o "potravinovou soběstačnost"? Chudoba pro všechny.

V Norsku je z domácí produkce, kvůli protekcionismu, kolem 40 % potravin v supermarketech. Výsledek je oligarchizace celého potravinového řetězce, vyloučení živnostníků a menších firem a totální oligopol v podobě velkých koncernů.

28.5.2020 v 12:36 | Karma článku: 30.04 | Přečteno: 958 | Diskuse

Andrej Ruščák

Opozice se musí konsolidovat - už je nejvyšší čas

Je nejvyšší čas na konsolidaci opozice. To, že bude pro mnohé demokratické politiky problém odpískat vlastní "samostatný" projekt, není z hlediska budoucnosti naší země podstatné.

10.5.2020 v 17:41 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 595 | Diskuse

Andrej Ruščák

Podstata vězení obnažená na kost

Norsko spustilo ve věznici v Haldenu přesně před deseti lety experiment. Ty nejtěžší zločince zavírá do vězení, které je záměrně tak humánní, jak je to jen možné.

20.4.2020 v 22:17 | Karma článku: 40.17 | Přečteno: 4510 | Diskuse

Andrej Ruščák

Dnešní maskulinita je do značné míry toxická. Ale tradiční není ani náhodou

Ačkoliv jsem si vědom toho, že fakt, že se o firmě Gillette bude mluvit, je přesně důvod, proč kontroverzní reklamní kampaň rozjeli, otevřeli tím ve společnosti téma, které je potřeba adresovat a rozebrat.

21.1.2019 v 10:07 | Karma článku: 29.15 | Přečteno: 2397 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Pan Tegnell: Nepijte ani dopoledne!

Odborníci švédského království navrhli a politici schválili zákaz prodeje alkoholu mezi 22. až 11. hodinou. Očkování proti covid-19 bude dobrovolné.

24.11.2020 v 21:20 | Karma článku: 3.73 | Přečteno: 204 | Diskuse

Josef Nožička

Je zvláštní, že někdy je pravicovým politikům ten stát i dobrý

Nejde dost dobře dohromady, pokud někteří politici razí heslo co nejméně peněz státu a zároveň požadují, aby stát dával co nejvíce peněz nejenom na zdravotnictví a školství, ale i na kulturu či sport.

24.11.2020 v 20:15 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 325 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tažení proti Ramadanovi pokračuje

Po zveřejnění fotografie, na níž je egyptský herec a zpěvák Mohamed Ramadan zvěčněn s izraelským zpěvákem Adamem Omerem během setkání v Dubaji, nenávistná kampaň proti Egypťanovi nebere konce.

24.11.2020 v 20:15 | Karma článku: 10.59 | Přečteno: 127 | Diskuse

Jan Ziegler

Vláda zcela nesmyslně přidusila muzea

Kulturní instituce bojují v této těžké době o holé přežití, protože je vláda nechala zavřít kvůli pandemii korony. V mnoha případech však zbytečně a bez ohledu na to, že to pro ně může být likvidační .

24.11.2020 v 18:53 | Karma článku: 10.95 | Přečteno: 226 | Diskuse

Karel Trčálek

Levicový liberalismus je zhouba Západu

Západ je mrtvý. Na jeho troskách vyrůstá oměj šalamounek. To je velmi jedovatá rostlina. Ale levicový liberalismus je ještě jedovatější

24.11.2020 v 18:09 | Karma článku: 9.05 | Přečteno: 355 | Diskuse
Počet článků 211 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6282

Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku. Odkaz na LinkedIn

Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz

***

Najdete na iDNES.cz