Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Největší výzva Blízkého východu? Nejspíš postislamismus.

22. 07. 2015 9:10:59
Aktuálně je islamismus v tomto regionu naším nepřítelem číslo jedna, ale neuškodí být několik kroků napřed – a podívat se do doby, která nastane, až islamismus padne. Nebude to totiž zdaleka procházka růžovým sadem.

Vrátíme-li se mentálně byť i do roku 1980, je těžké si představit porážku Sovětského svazu a Varšavské smlouvy, a to pro oba tábory. Podobně neporazitelně vypadá Třetí říše očima pozorovatele z roku 1940. Jeden z těchto dvou režimů si dal za cíl přetrvat tisíc let, ten druhý to vzal zhurta a rovnou na věčné časy. Jak jsme se poučili, tisíc let může znamenat i dvanáct (1933 – 1945) a věčné časy maximálně 73 (listopad 1917 – prosinec 1991), takže pokud Islámský stát, al-Káida a menší organizace hlásící se k těmto dvěma hlásají, že zde budou na věčné časy, moc velkou šanci jim historie nedává. A to byl i nacismus, i komunismus, výrazně krvavější, než cokoliv, s čím zatím islamisté stačili přijít, s pouhým rozdílem, že ani Třetí říše, ani Sovětský svaz, neměly přístup k Facebooku, YouTube a Twitteru.

Nevíme sice, kdy pád islamismu přijde, ale že nastane, je jasné. Otázkou je, co potom? Budeme se muset s otázkou krvavého dědictví islamistů v té či oné podobě nějak delikátně vypořádat. Mnoho našich spoluobčanů a politiků by to nejradši řešilo metodou pomsty, ale jak víme z Versailles, to problém neřeší, pouze výrazně zhorší. Můžeme se pokusit inspirovat se koncem nacismu, komunismu či koncem války v Jugoslávii – čili potrestat nejhorší zločince a pro zbytek udělat tlustou čáru za minulostí, a to s vědomím, že se budeme chovat jako k partnerům k lidem, kteří ještě před kapitulací uřezávali druhým hlavy. Zní to extrémně? Možná, ale není to nic neobvyklého a historie nám ukazuje, že je to pravděpodobně jediná cesta, která funguje a která zamezí recidivě. Možná to nebude znít tak extrémně, když se podíváme na to, přes jaké zločiny minulosti jsme se úspěšně přenesli.

Pokud jde o Islámský stát, je obviňován z genocidy, ničení kulturních památek a sadistické krutosti. Pravidelně nás zásobuje videi se zločiny, jichž se dopouští, čímž v nás vyvolává děs. IS to ví, a proto to dělá, a právě proto bychom se na ta videa neměli koukat – ostatně jsem toho názoru, že kdo se dívá na videa vražd od IS či kdo je sdílí (že, novináři), se dopouští stejného amorálního skutku, jako ten, kdo se kouká na, či sdílí, dětské porno. Jistě, sám tím přímo dítěti neubližuje, ale fakt, že danému videu vytváří sledovanost, motivuje jeho tvůrce k vytváření nových. Nechceme-li tedy, aby IS uřezával lidem hlavy na kameru, nedívejme se na ta videa, nepublikujme je a nesdílejme je!

Zločiny, které má IS na svědomí, jsou však výjimečně barbarské jen zdánlivě. Pokud jde o (zbytečnou) krutost, vše, co IS dělá dnes, dělaly všechny spolu válčící strany v Jugoslávii v 90. letech, a dokonce pokud jde o počet obětí, šlo o počty srovnatelné, nebo dokonce ještě větší, než dnes. Což samozřejmě zločince z IS nijak neomlouvá, ale rád bych připomněl, že minimálně do Chorvatska dnes jezdí půl Evropy běžně na dovolenou a šance je celkem slušná, že vám zmrzlinu u Jadranu prodá někdo, kdo před dvaceti lety znásilnil dítě nebo někomu uřízl hlavu. Akorát to nefilmoval, to je jediný rozdíl. Pokud jde o zločiny Bosňáků a Srbů, o těch je snad lepší se vůbec nezmiňovat, protože ty byly kolikrát ještě horší.

Jak již bylo řečeno, pokud jde o počet obětí, tak islamisté jsou naprostými žabaři ve srovnání s komunisty či nacisty, a pokud jde o tyto dvě ideologie, tak krutost, s jakou se projevovaly či ještě projevují (KLDR například) vykazuje s tou islamistickou až neuvěřitelnou podobnost. Jediný rozdíl opět je, že zatímco nacisté a komunisté své zločiny skrývali, islamisté se jimi chlubí. Co je horší, přenechám na povolanějších, ale rád bych připomněl, že v době, kdy čtete tyto řádky, severokorejští soudruzi plynují rodiny ve skleněných plynových komorách, aby viděli, jak se rodiče v agónii budou dělit o poslední kyslík se svými dětmi, aby posléze v hrozných bolestech umřeli všichni, protože to jsou přeci třídní nepřátelé. Jistě, namítnete zcela správně, že KLDR nemá ambice rozšířit komunismus po celém světě; to jistě ne, ale Sovětský svaz tu ambici měl, choval se podobně sadisticky jako KLDR a i tak mu bylo potřeba čelit.

Ano, je velmi pravděpodobné, že po pádu islamismu, ať už tento pád bude mít jakoukoliv podobu, se bude po Blízkém východě pohybovat mnoho jeho pohrobků. Ale není to snad scénář, který bychom neznali sami? KSČM není totiž nic jiného, než ekvivalent svržených zločinců z Islámského státu, kteří se odmítli smířit s tím, že prohráli. Jenom v České republice žije zhruba milion lidí, kteří s láskou vzpomínají na komunistickou totalitu způsobem, jakým jednou budou lidé vzpomínat na to, jak byl za IS v ulicích Rakká či Mosulu pořádek a jak se všichni (kdo poslouchali) měli dobře, a že to vůbec tak hrozné nebylo, jak se dnes líčí.

Pokud jde o záměrné ničení historických památek a snahu o vymazání historie, ani to není nic, co bychom neznali nejen z Evropy, ale i z našich domácích luhů a hájů. A propos, proč nestojí na Staroměstském náměstí mariánský sloup? Fotografie z jeho stržení s hrdinkou národa, Miladou Horákovou v hlavní roli, až nápadně připomínají nadšení islamistických zločinců, kteří v Nimrúdu berou kladiva na starověké sochy. Proč, navštíví-li člověk Most, vidí potenciální kulisy pro filmování hororu situovaného v KLDR, a ne město, které by bylo hodnotově srovnatelné s Českým Krumlovem? Proč na mapě České republiky není Falknov nad Ohří, Frýdlant nad Moravicí nebo Německý Brod? Proč se žádná ulice v Česku nejmenuje Německá? A pokud jde o ničení kostelů v dnešní Sýrii či Iráku, vzpomínáte si na to, jak kvůli natáčení filmů komunističtí zločinci jen tak odstřelili kostel? Byli to naši, čeští komunističtí zločinci, ne imigranti, ne okupanti, žádná cizí moc.

Tohle nepíšu proto, že bych chtěl označovat Čechy za zločince srovnatelné s těmi z Islámského státu, ani zdaleka. Píšu to proto, že když přišla sametová revoluce, svět byl ochoten nám věřit. Byl ochoten přijmout takový narativ, že jsme slušný národ, protože jsme se, na demonstracích roku 1989, kolektivně vyjádřili za hodnoty, které slušné národy sdílejí. Svět nám dal šanci a nesoudil nás zbytečně jako národ komunistických kolaborantů a podezřelých individuí. Kdyby to totiž dělal, tak bychom nemohli, pouhých deset let po revoluci, vstoupit do NATO. To je velmi důležité si uvědomit, bereme-li v úvahu dobu postislamistickou – úplně stejná velkorysost se totiž čeká od nás, a sice že se budeme na bývalé nepřátele dívat jako na partnery pro společnou budoucnost.

Mnoho Čechů, Poláků, Litevců a dalších občanů postkomunistických zemí – a to včetně mě – má tendenci se pohoršovat, kdykoliv narazíme „na Západě“ (jakkoliv je to označení nesmyslné, protože i my jsme Západ) na názor nějakého jednotlivce, že jsme národ komunistů, neznámá země za železnou oponou, kde je určitě strašně nebezpečno. Nestává se to naštěstí dnes často, ale když se to stane, člověka se to dost hluboce dotkne. Buďme připraveni na to, že padne-li, čistě teoreticky, IS a Al-Káida v roce 2020, budeme muset, ať chceme, nebo nechceme, v roce 2030 umět akceptovat občany dotyčných zemí ne jako (potenciální) fanatické náboženské šílence, ale jako partnery v diskusi, jako lidi nám rovnocenné. Nebude to jednoduché, ale měli bychom vědět, že speciálně třeba my, Němci, Chorvaté či Slováci jim to dlužíme za to, jak svět dokázal udělat tlustou čáru za naším vlastním totalitarismem. Také jsme totiž mohli mít všechny zločiny našich komunistů, či rabovacích gardistů, na talíři každý den.

Autor: Andrej Ruščák | středa 22.7.2015 9:10 | karma článku: 25.48 | přečteno: 1460x

Další články blogera

Andrej Ruščák

Kdo chce moc, nemívá nic – dokonce ani v Británii ne

Kdybych věřil v karmu, tak bych asi řekl, že se v noci na dnešek ve Spojeném království rozdávala hromadně. To, co se stalo, je vyvrcholením dlouholetého sebeklamu o nekonečné důležitosti, a to na všech frontách.

9.6.2017 v 10:44 | Karma článku: 33.61 | Přečteno: 3464 | Diskuse

Andrej Ruščák

Jaké to je, být liberální patriot?

Z projevů pokrokářů to kolikrát vypadá, že být patriot a liberál se navzájem vylučuje. Že člověk nemůže být hrdý na to, odkud pochází. Nejlepší odpovědí na takové myšlenky je vlastní vyznání – a zde je to mé.

30.5.2017 v 13:05 | Karma článku: 27.58 | Přečteno: 1272 | Diskuse

Andrej Ruščák

Macronovo volání po reformě aneb jak vznikají české fake news

Emmanuel Macron prohlásil, že chce omezení pro vyslané pracovníky, aby nedělali nekalou konkurenci v zemi, kde pracují. Česká média to nepochopila a vytvořila fámu ve stylu „Macron nás ve Francii nechce“. Jenže to jsou fake news.

26.5.2017 v 16:08 | Karma článku: 35.92 | Přečteno: 4733 | Diskuse

Andrej Ruščák

Otevřený dopis premiéru Sobotkovi

Jsem naprosto pobouřen implikací ČSSD, že měsíční plat nad 50 tisíc hrubého znamená „bohatství“; ČSSD evidentně neví, jaké jsou v Praze cenové poměry. Návrh reformy se nedá chápat jinak, než jako válka vyhlášená Praze a Pražanům.

1.3.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.50 | Přečteno: 18749 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dalibor Bartoš

O lidské hlouposti

Většinou se snažím psát o ekonomii, filozofii a politice a o otázkách a problémech, které nějak souvisí. Dnes jsme narazil opět po několikáté na naprosto neuvěřitelnou reklamu, že se naučíte cizí jazyk za 7 dní, pak ovšem zvýšili

23.11.2017 v 17:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 2. - V čem je to jiné?

Dnes si řekneme základní rozdíly mezi GDPR a stávajícím zákonem o ochraně osobních údajů. Je jich více, ale ty nejvýznamnější se týkají práv občanů ke správcům osobních údajů. A v neposlední řadě ve výši sankcí...

23.11.2017 v 15:05 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 304 | Diskuse

Ivo Hnilica

Volební debakl pravicových stran - hnutí ANO 2011 prostě musí!

Tak vlastně o čem se s nim chcete bavit. A najednou se objeví miliardář a zajímá se o běžné tedy nebohaté členy naší společnosti a sděluje lidem, budu pracovat pro vás! To sdělení mnoho lidí chápe velmi pozitivně což se také odra

23.11.2017 v 14:13 | Karma článku: 28.79 | Přečteno: 782 | Diskuse

Jan Ziegler

Do Evropského parlamentu už teroristé nesmí

Je to reakce na důrazný protest skupiny europoslanců, kteří nesouhlasili s vystoupením palestinské teroristky Leily Chálidové v této instituci. Ta navíc nehorázně urazila židovské oběti nacismu!

23.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 22.46 | Přečteno: 448 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Demokracii představuje „funkční systém“ a ne „samozvaní frustrovaní rádoby demokraté“

Nezamlžujme a neohýbejme si naši demokracii věčně zavádějícími diskusemi o ničem někam, něco jako např. o Yettim nebo co by kdyby přiletělo UFO a co s koncem světa.

23.11.2017 v 13:24 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 608 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5777

Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku - LLM z evropského práva z Univerzity v Maastrichtu a MA z evropských studií z Jagellonské univerzity.

***Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.