Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Existuje vůbec správná výchova?

Coby rodiče ze dvou různých zemí žijící v zemi třetí a mající podobné přátele a známé (i v jiných zemích, než Norsko) jsme každodenně konfrontováni s tím, jak odlišné jsou názory na to, co by se s dětmi (ne)mělo dělat.

Měli jsme tento víkend na návštěvě naše dobré přátele, rodiče dvou malých dětí, kde ona je Američanka anglosaského původu, on je Polák a žijí jako expati v ázerbájdžánském Baku, kde se v podstatě nestýkají s Ázerbájdžánci, ale žijí v mezinárodní komunitě. Podobně máme v našem okolí rodiny typu on – východní Němec, jeho žena – ukrajinská Ruska a žijí spolu v Norsku a mohl bych jmenovat i další. Všechny tyto rodiny jsou od sebe poměrně odlišné, ovšem jedna věc nás všechny spojuje – máme všichni velmi blízkou zkušenost s tím, že rady, které dostáváme ohledně výchovy dětí z různých zemí, se natolik různí, že pomalu nemá žádný smysl je brát vážně. Jedním z hlavních důvodů je, že si navzájem – často i přímo – protiřečí, třebaže se všechny zaklínají vědeckostí a tím, že mají jako svůj hlavní zájem to, aby se dítě mělo co nejlépe.

 

Začínám teprve třetí rok bytí rodičem (synkovi byly nedávno dva) a databáze navzájem se vylučujících názorů na to, co s dětmi dělat by už vydala na knihu, a měl-li bych dát dohromady i to, co znám od známých mnohonárodnostních rodin, vyšlo by to pomalu na velikost Wikipedie. Hlavním důvodem je to, že ty rady se týkají individuálních činností, nejen směru výchovy jako takového.

 

Upřímně řečeno, pokud existuje vůbec správná výchova, pak je to s ní jako s vařením. Stejně jako to, jestli se jídlo povedlo nebo nepovedlo, ocení až ten, kdo ho jí (přičemž kuchař musí doufat, že jeho experimentování jídlo nezkazí), správná výchova se pozná až tehdy, když je dítě dospělé, ideálně pak, až když je dítě samo v důchodu a má většinu života už za sebou.

 

Rady na téma „co je nejlepší s dítětem dělat“ jdou zároveň až do překvapivých detailů. Většinou se, tedy alespoň pokud jde o nejmenší děti, s nimiž mám zkušenost (u větších určitě přijdou jiné rady, určitě včetně takových, jaké jsem si ani neuměl představit), týkají věcí jako jídlo, spaní, zdravotní péče, udržení si autority či rozvíjení dětské kreativity. Míra, s jakou jsou lidé z několika různých zemí schopni obhajovat svůj postoj na věci typu – když to s trochou sarkasmu přeženu – v jakém úhlu má dítě sedět na nočníku a kolik minut tam má být – je kolikrát až nábožensky přesvědčivá. Taková rada často vezme nějakou naprostou prkotinu, popíše do nejmenších detailů, jak by se měla dělat a nenápadně pohrozí plamenem pekelným (tedy tím, že nedodržení té rady bude znamenat, že se dítěti škodí), kdyby se náhodou dotyčný danou radou nechtěl řídit.

 

Rady toho typu přicházejí až na jedinou výjimku od kohokoliv, kdo si myslí, že má co o dětech říct: od lékařů, sester a učitelek přes širší příbuzenstvo až po náhodné lidi na ulici. Ptáte se, kdo je tou výjimkou? Ti, kteří skrze svou rodinu slepili různé kultury, protože jen ti na vlastní kůži zažili, co je to za nesmysl.

 

Pamatuji si, jakoby to bylo dnes, když jsem vyrůstal a z různých stran – naštěstí ne od rodičů, ti byli v tomto ohledu velice progresivní – jsem slýchal věci typu, že oběd se má jíst přesně v poledne, že k jídlu se má neustále připíjet a že žádné jídlo by nemělo být po šesté večer (arciť přijdou plameny pekelné). Prkotina, řeknete – pokud přeci člověk sní odpovídající počet kalorií o správném složení, aby měl všechny důležité živiny, tak je to snad jedno. A pak jsem přišel do Polska a potkal jsem lidi, kteří se stejným zápalem tvrdili, jak oběd, ve smyslu teplé jídlo, se musí jíst přesně ve čtyři odpoledne a jídlo se má zapíjet z větší části teprve až poté, co se sní. Bavil jsem se v duchu představou, že dotyčné Poláky a Čechy spolu seznámím, zavedu hovor na toto téma a pak je nechám se hádat a změřím, jak dlouho jim to potrvá, než s hádkou skončí. A pak jsem přijel na návštěvu do Barcelony a divil se, že v sedm večer mi večeři pomalu nikdo nepodá, protože na večeři jsou ještě aspoň tři hodiny čas. Připomínám, že debaty na téma „kdy by se mělo a nemělo jíst“ dokáží vypadat div ne jako každoroční prvomájové boje mezi anarchisty a nacionalisty. A přitom je to taková hloupost!

 

Pokud jde o děti, je to ještě citlivější. Sám na sobě vidím, jak je člověk nerad v pozici rodiče hodnocen svým okolím a jak nálepka „rodiče, co něco dělá špatně“ má na dotyčného podobný efekt, jako když někdo řekne přesvědčenému slávistovi, že by Sparta měla koupit stadion Slávie pro potřeby sparťanského dorostu, protože se na něm stejně žádný fotbal nehraje. S radami to není úplně jednoduché ani v rámci stejného kulturního prostředí, ale v rámci něj jsou minimálně – aspoň tedy většinou, pokud jde o daný moment – konzistentní. S těmi, co jdou přes hranice, to je ovšem jinak.

 

Moje maminka mi kdysi velmi dobře ilustrovala nesmyslnost výchovných rad na příkladu mém a mého bratra. Dělí nás od sebe čtyři a půl roku, přičemž já jsem své první roky zažil ještě za komunismu, zatímco bratr už po revoluci. Rady, jak co dělat s miminkem v Praze anno 1990 a 1985 byly kolikrát natolik odlišné, že si člověk, který by se jich držel jako wahhábita Koránu, musel v roce 1990 představovat, jak čtyři roky zpátky děti jistojistě hrozně trpěly a kdoví co si nenesou jako zátěž do budoucna. Nevím, jestli miminka opečovávaná v roce 1995 se třeba nevrátila v lecčems k praxi těch z roku 1985, ale spolehlivě vím, že pohled na výchovu se i v rámci Česka hodně změnil od 90. let, která jsem jako dítě zažil já, ke dnešku; a opět natolik, že mnozí dnešní rodiče mají tendenci přísahat, že kdyby se jejich ratolestem dostalo výchovy takové, jakou třeba měli sami (stačí si vzpomenout na sídlištní děti s klíčem na krku, které byly v bytě samy třeba už v osmi letech než rodiče přišli z práce), tak by je určitě někdo někde zamordoval na prvním rohu, třebaže se rozhodně ve srovnání s 90. lety bezpečnostní situace nijak zvlášť nezměnila, a pokud ano, tak spíš k lepšímu.

 

Lidé mají tendenci zapomínat obzvlášť na dvě věci: že každé dítě je jiné a že děti toho poměrně hodně vydrží, a že navzdory tomu, jak křehce vypadají, snesou, přizpůsobí-li se jim podmínky, leccos. V kombinaci s tím, že současná generace rodičů má až příliš velkou tendenci dělat z výchovy vědu, to vytváří až nezvykle silný tlak na to, aby člověk dělal všechno „správně“, tedy podle nějakých tabulek či „vědeckých výzkumů“. Že je takový přístup nekonečně hloupý ani není potřeba dokládat – vždyť až dítěti bude dvacet, neřku-li šedesát, vzpomene si někdo na to, jak se u něj jako u miminka řešily noční koliky? Nebo třeba jestli se mu dával samý žitný chléb, či dokonce i světlé rohlíky? Je moderní dnes říkat, že to, jak se chováme k dětem během prvních let jejich života, má dalekosáhlé důsledky pro celý jejich pozdější život. To, že to důsledky má, je bezesporu pravda, ale budeme-li to přehánět, vybudujeme si společnost jako z oka vypadlou dystopického filmu Gattaca. A to snad žádný soudný člověk nechce.

Autor: Andrej Ruščák | pondělí 20.7.2015 13:00 | karma článku: 32,74 | přečteno: 3325x
  • Další články autora

Andrej Ruščák

Babišova snaha o "potravinovou soběstačnost"? Chudoba pro všechny.

V Norsku je z domácí produkce, kvůli protekcionismu, kolem 40 % potravin v supermarketech. Výsledek je oligarchizace celého potravinového řetězce, vyloučení živnostníků a menších firem a totální oligopol v podobě velkých koncernů.

28.5.2020 v 12:36 | Karma: 31,74 | Přečteno: 1833x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Opozice se musí konsolidovat - už je nejvyšší čas

Je nejvyšší čas na konsolidaci opozice. To, že bude pro mnohé demokratické politiky problém odpískat vlastní "samostatný" projekt, není z hlediska budoucnosti naší země podstatné.

10.5.2020 v 17:41 | Karma: 17,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Podstata vězení obnažená na kost

Norsko spustilo ve věznici v Haldenu přesně před deseti lety experiment. Ty nejtěžší zločince zavírá do vězení, které je záměrně tak humánní, jak je to jen možné.

20.4.2020 v 22:17 | Karma: 40,24 | Přečteno: 4898x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Dnešní maskulinita je do značné míry toxická. Ale tradiční není ani náhodou

Ačkoliv jsem si vědom toho, že fakt, že se o firmě Gillette bude mluvit, je přesně důvod, proč kontroverzní reklamní kampaň rozjeli, otevřeli tím ve společnosti téma, které je potřeba adresovat a rozebrat.

21.1.2019 v 10:07 | Karma: 29,45 | Přečteno: 2637x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Ohrožují nás konzervativci, progresivisté, obě skupiny najednou, nebo snad nikdo?

Jan Moláček publikoval v Aktuálně.cz velmi dobrý text na téma příkopů v naší společnosti a zabývá se tím, které jsou prospěšné a které nikoliv. Pojďme se ovšem podívat na to podstatné – kde se ty příkopy berou.

26.6.2018 v 13:05 | Karma: 27,80 | Přečteno: 1929x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové ostřelovali Charkov, střely zasáhly obytné domy a zranily šest lidí

24. dubna 2024  8:33,  aktualizováno  9:08

Sledujeme online Rusko útočilo střelami S-300 na Charkov. Poničené jsou čtyři obytné budovy, oznámil starosta...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval nožem

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 7:53

Policisté zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se...

V březnu by ze Sněmovny vypadla TOP 09. Vyhrává ANO, posilují malé strany

24. dubna 2024  6:22,  aktualizováno  6:32

Podle nejnovějšího volebního modelu Median by se v březnu do Sněmovny dostalo pět stran a hnutí. V...

Balík pomoci pro Ukrajinu či Izrael schválil Senát USA. Zbývá už jen Bidenův podpis

24. dubna 2024  6:24

Americký Senát schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 211
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6414x
Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku. Odkaz na LinkedIn
Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz

***


');
//-->

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

ga('create', 'UA-73590340-1', 'auto');
ga('send', 'pageview');