Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Barnevernet falšuje důkazy – je to potvrzeno

28. 05. 2015 12:45:00
Udělám výjimku a nebudu psát vlastní článek, pouze přeložím článek z norštiny, jak vyšel v deníku Dagbladet 28. května 2015, protože je absolutně kriticky důležitý pro pochopení, co se v Norsku děje. Doufám, že iDnes promine.

„Jsem šťastná a cítím úlevu“, říká žena lehce nad dvacet let z kraje Troms deníku Dagbladet. Soud v severním Tromsu rozhodl, že dostane zpět do péče svého nejstaršího syna.

Dagbladet o ní poprvé napsal v roce 2013. Tehdy soud vyčetl Barnevernu, že nezkusil ženě nabídnout pomoc předtím, než jí vzal její dvě malé děti. Soud tehdy rozhodl, že už bylo příliš pozdě vrátit děti s ohledem na jejich dobro.

Nyní se případ projednal znovu a soud rozhodl, že žena dostane do péče svého staršího syna poté, co se případu ujal advokát Arne Seland. „Byl to skvělý den, když rozsudek dorazil“, řekl Seland deníku Dagbladet.

Zásadní obrat v případu nastal poté, co Seland připustil znalkyni, která mimo jiné zkoumala vztahy mezi ženou a dětmi, ženiny pečovatelské schopnosti a jak děti fungovaly v náhradní péči.

Ve své soudní zprávě znalkyně, psycholožka Guro Sønderland, uvedla, že chlapec i po třech letech v náhradní péči vykazuje bezpečné emoční poutu ke své matce. Znalkyně uvedla, že pouto je až překvapivě dobré s ohledem na to, že žena se mohla se synem setkávat jen třikrát ročně. Uvedla rovněž, že chlapec reagoval velmi negativně na umístění do náhradní péče, které vnímal jako nebezpečný a nepochopitelný prožitek. Před odebráním byl chlapcův vývoj hodnocen jako přiměřený věku.

„Jednou z nejdůležitějších částí mého hodnocení je, že BV nesprávně uvedla, že starší syn má nezdravý vztah k matce; hodnocení bylo založeno na negativní reakci, kterou dítě mělo na samotné odebrání. Takové hodnocení se přitom musí opírat o skutečnou souhru mezi matkou a dítětem“, říká Sønderland deníku Dagbladet a dodává: „Myslím si, že chlapcovy negativní reakce byly způsobeny traumatickým přetržením vztahu s matkou a truchlením“.

Na základě znaleckého posudku paní Sønderland soud rozhodl, že navrácení dítěte matce je obhajitelné a že navrácení nebude mít pro chlapce závažné důsledky.

Matka dítěte uvedla: „Cítím, že jsem dostala zpět svůj život. Pokaždé, když ho vidím, je to jako zázrak. Doufám, že tento případ inspiruje ostatní v podobných případech k tomu, aby se nevzdali“.

Advokát Arne Seland je velmi kritický k práci, jakou na případu BV odvedla. „K žádnému odebrání vůbec nemělo nikdy dojít, a v praxi to znamená, že BV falšovala celou dobu raporty, když říkala, že chlapec uváděl, že se nechtěl vrátit k matce, zatímco skutečnost byla taková, že se chlapec k matce chtěl vrátit celou dobu. Barnevernet překryla původní pochybení ještě dalšími“, uvedl.

BV uvedla před prvním soudním projednáváním, že dítě mělo nezdravý vztah ke své matce. Soudní znalkyně paní Sønderland přitom poukazuje na to, že ve znaleckém posudku, který byl napsán před odebráním dítěte, stojí, že dítě mělo naopak se svou matkou vztah zcela v pořádku. I ona si myslí, že k žádnému odebrání nemělo nikdy dojít. „Z toho, co vím o pozadí případu, si myslím, že i mladší syn by měl být vrácen“, uvedla.

Advokátův názor je, že Barnevernet v okrese Severní Troms pracuje špatně a že je potřeba situaci napravit.

„Někdo tam musí přijít a podívat se na to, co se tam děje, aby se něco podobného nestalo znovu. Tento případ není jediný. Problém je, že je to sama BV, kdo dodává důkazní materiál ve většině případů, což je důvod, proč je to nejbezpečnější pro soudce řídit se jejich radami“, říká Seland.

Barnevernet v okrese Severní Troms uvedla, že rozsudek prostudují a že se k danému případu vyjadřovat nebudou.

V každém případě žena nedostane zpět do péče svého mladšího syna, kterému bylo v době odebrání pouze několik měsíců. Soud rozhodl, že chlapec si nestačil vytvořit dostatečně pevný vztah k matce, a že se naopak sblížil s pěstounskou rodinou.

Psycholožka Sønderland si myslí, že to nejlepší pro mladší dítě by bylo postupné navracení do péče matky a to, aby si zároveň zachovalo vztah s pěstounskou rodinou. Soud tento argument neuznal, s odůvodněním, že chlapec v životě potřebuje zejména stabilitu. Matka dostala možnost ho navštívit na dvě hodiny čtyřikrát za rok.

V rozsudku stojí, že podle Barnevernet je těžké spolupracovat s matkou. Ale soud si myslí, že to má jednoduché vysvětlení: „Soud má pro to pochopení, vzhledem k tomu, že byla ve velmi tísnivé situaci, přičemž zásah ze strany BV byl vůči ní jen málo profesionální“.

V roce 2012 soud na základě zpráv od BV rozhodl, že starší dítě mělo nezdravý vztah k matce. Podle advokáta Selanda nový rozsudek uvádí, že se tak stalo na základě zfalšovaných důkazů.

„K předběžnému opatření došlo na základě nesprávných informací. To soud v roce 2012 nevěděl, pročež rozhodl, že matka děti zpět nedostane. Nyní vyšlo najevo, že chlapec naopak opakoval, že se chce vrátit k matce. Podle mě se jedná o tak závažné porušení práv dítěte a matky, že je skoro nemožné pochopit, že se to vůbec stalo“, uzavírá Seland.

Vyšlo v deníku Dagbladet 28. května 2015: http://www.dagbladet.no/2015/05/28/nyheter/innenriks/barnevern/39283632/

Autor: Andrej Ruščák | čtvrtek 28.5.2015 12:45 | karma článku: 42.37 | přečteno: 7021x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Za výzvu k dialogu - vyhazov

Má na to za zákona právo. Přesto jsem doufal, že to neudělá. Už proto, že na tu věc tlačil extrémista v jeho kabinetu. On to však udělal a pro mě je stále obtížnější obhajovat jeho politiku. Co se stalo?

26.3.2023 v 22:43 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 166 | Diskuse

Josef Nožička

Zbytečně hodný Jurečka (zřejmě důsledek lidovecké „klidné síly")

Až dosud jsem se domníval, že odměna se někomu vyplácí za kvalitní či nadstandardní práci, a nikoliv za to, že někdo ze své funkce „dobrovolně“ odejde.

26.3.2023 v 20:10 | Karma článku: 26.29 | Přečteno: 320 |

Magdalena Westman

Co s výtvarnou výchovou na školách?

Volná reakce na článek Hudební a výtvarná výchova mají skončit. Nový plán školní výuky čelí kritice, by se možná dala využit i jako otevřený dopis Ministru školství Vladimíru Balašovi.

26.3.2023 v 19:07 | Karma článku: 4.10 | Přečteno: 138 | Diskuse

Karol Wild

Čáry-máry s covidem-19

Nyní, když pandemie covidu-19 skončila (pravděpodobně dočasně), měli bychom se do budoucna vystříhat kouzel, kterými umí úředníci i zdravotníci ždímat ze státu peníze. Naše peníze.

26.3.2023 v 14:52 | Karma článku: 14.18 | Přečteno: 324 |

Jiří Turner

Hrdý Budžes populista!

V té Neumannově básni, kterou zparodovala do názvu své knihy Irena Dousková, je dále deklarováno: “žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí”, což mi k Babišovi, hrdému na to, že je populista hájící 2,4 mil. lidí, moc nesedí.

25.3.2023 v 14:28 | Karma článku: 35.11 | Přečteno: 2630 | Diskuse
Počet článků 211 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6383

Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku. Odkaz na LinkedIn

Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz

***

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...