Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„O jednou více je lepší, než o jednou méně“

19. 11. 2014 11:30:59
Takhle zní oblíbená formulka mnoha lidí, kteří se v Norsku vyjadřují k zásahům Barnevernet. Stručně řečeno – je lepší šikanovat nevinné, než pak najít mrtvé dítě. Problém téhle logiky je v tom, že se zakládá na předpokladu, že sociálka pracuje poctivě a měří všem stejným metrem. Nic nemůže být dále od pravdy.

Mnoho lidí v debatě o Barnevernet, která se tu a tam dostane v Norsku na povrch, argumentuje nezpochybnitelným faktem: je stále ještě mnoho případů, kdy rodiče týrají své děti a přijde se na to až příliš pozdě. Sociálka nic nedělá, všichni upozorňují a nikdo nezasahuje. Logicky pak lidé reagují tím, že aby se něco takového nestávalo v budoucnu, volají po posílení pravomocí, rozpočtu či počtu zaměstnanců Barnevernet, protože věří, že k tomu dochází proto, že BV nemá prostředky, protože měla-li by je, určitě by zasáhla. A v tom je právě zakopaný pes.

Od doby, co tu mám synka a co vím o tom, že BV může být problém i pro zcela slušné a nevinné rodiče, se o věc dost intenzivně zajímám a kromě případů podezřelých odebrání jsem četl i poměrně hodně o případech, kdy došlo k týrání dětí a sociálka nedělala zhola nic. Tyhle případy měly vesměs jeden společný aspekt: ti, kdo děti záměrně týrali, unikli pozornosti BV proto, že navzdory očekávání lidí, kteří slyšeli o pochybných odebráních, BV je často neskutečně naivní. Jejich zaměstnanci totiž často nekontrolují, jak se věci mají doopravdy, ale jak vypadají.

Pokud někdo chce záměrně týrat dítě, není možné, aby nevěděl, že je to špatné a ještě navíc ilegální. Jenom hlupák by týral dítě otevřeně, respektive dělal by to tak, aby se na to přišlo. Proto už z logiky věci ti, kteří děti týrají, aktivně řeší, jak to udělat, aby se na ně nepřišlo. A zde se nám protínají poznatky jak z neoprávněných zásahů, tak i ze zásahů, které se nikdy nestaly a stát se měly: jak je možné, že dochází k tak trestuhodným omylům ze strany zaměstnanců BV?

Nedávno jsem našel dva naprosto nezávislé případy, jeden z té kategorie a jeden z té druhé, které ovšem byly pracovnicí BV posuzovány podle stejného klíče. Nevinná rodina byla posouzena špatně, protože měla v domě kvůli něčemu nepořádek, když BV přišla na kontrolu poté, co někdo poslal udání. Protože dotyční BV nečekali, byli v šoku a chovali se „divně“ (chápu je, taky bych asi nebyl zrovna klidný). V druhém případě šlo o to, že se pracovníci BV hájili, že přehlédli to, že bylo dítě týrané, protože rodiče působili klidně, mile a v domě „vypadalo všechno, jak má být“. Problém je v tom, že jim evidentně nikdo neřekl, že psychopati týrající své děti se právě tímhle vyznačují. Každý, kdo ví něco o psychologii, asi nebyl překvapený, že Breivik nepůsobil rozrušeně, když ho chytili, že naopak byl vyrovnaný a celou dobu působil, jakoby jeho šílené vraždění bylo něčím zcela normálním. Bohužel pracovnice (jsou to zejména ženy) Barnevernet jsou touto znalostí často zcela nepolíbené.

Tím se dostáváme k uzavřenému kolu, které zde panovalo posledních cca dvacet let (tajné soudy na krajských zastupitelstvích – fylkesnemnder – byly zřízeny v roce 1993). Někde někdo zamorduje nebo týrá dítě, BV nic nevidí, protože dotyčný je psychopat co působí „spořádaně“, zdraví sousedy a „nikdo si neumí představit, že on by něčeho takového byl schopen“. Lidé jsou pobouřeni, volají po nápravě. BV říká, že nemůže stíhat všechno, a tak se jí navýší rozpočet a počet zaměstnanců. Protože všichni vědí, že ti, kteří utýrali dítě v medializovaném případu, „působili normálně“, začnou lidé podezírat „normální lidi“ a hlásit u nich cokoliv, co by mohlo vybočovat z „normálu“. Problém je v tom, že ani běžní lidé nevědí o psychologii nic moc a tak jim nedojde, že střílí mimo. Dojde tak zcela zákonitě k pochybným odebráním a šikanám rodin, a protože se nepostihuje příčina, ale posuzují se jen vnější znaky, lidé, kteří v týrání dětí „umějí chodit“, je týrají vesele dál. A je to tu zas – další medializovaný případ utýraného dítěte, BV nic neviděla, další volání po tom, jak je možné, že se nic neudělalo. A takhle to pokračuje a pokračuje a pokračuje, až se to dostane do bodu, kde jsme dnes, kdy mít dítě a žít trochu nekonvenčně znamená být jednou nohou bez dětí. Chtěl jsem původně napsat jednou nohou v kriminále, ale to právě nesedí. Proč?

Předně je potřeba si uvědomit, že norské právo se na odebrání dítěte dívá ne jako na trest pro rodiče, ale jako činnost, která má být v zájmu dítěte. Právo tak zcela opomíjí fakt, že odebrání dětí je trest horší než vězení, pro mnohé je to tak nějak ekvivalent trestu smrti. Samotný kriminál hrozí těm, kdo děti skutečně týrají, čili kde soud a policie (jejichž činnost jde spíše paralelně s činností BV) dojdou k tomu, že došlo k týrání. Problém je v tom, že je tu celá řada činností, které nejsou trestné, ale nejsou „v zájmu dítěte“. Čili z hlediska trestního práva je dotyčný rodič čistý jako lilium, ale pro BV je jeho činnost důvodem k odebrání jeho dětí. Protože dotyčný není vinen porušením žádného práva, netýkají se ho ani práva, která normálně obvinění lidé před odsouzením mají. To je důvod, proč Breivik, který očividně spáchal trestný čin, na tom byl v průběhu procesu lépe, než rodiče, kterým BV odebírá děti – nad čímž se tu také leckdo pozastavoval, jak je to možné.

Dále je potřeba poukázat na jinou věc, a sice osobní profil mnohých zaměstnankyň BV. V Česku už od padesátých let je naprosto běžné, že ženy pracují na plný úvazek, ovšem v Norsku je to (nejdříve) záležitost až generace dnešních zhruba čtyřicátníků. V BV pracuje mnoho žen, které jsou výrazně starší a pro které v době, kdy byly mladé a „nabíraly rozum“, byla žena, která pracuje na plný úvazek, ženou nezodpovědnou vůči vlastním dětem. Tak se to tehdy bralo. V Česku ostatně také, jen to nebylo v letech padesátých či šedesátých, ale dvacátých. Tyto ženy mají obzvláště spadeno na matky-samoživitelky, ale vadí jim i jinak matky, které pracují na plný úvazek a podle nich se „nestarají o děti, jak by měly“. Že člověk také musí z něčeho žít a že z jednoho platu se vyžít nedá, nebo jen velmi těžce, je vesměs nezajímá, protože vyrůstaly v době, kdy byla v Norsku obrovská chudoba a tak mají tendenci považovat životní úroveň lidí za i tak dobrou a jejich ambice ji pozvednout za kariérismus, který se děje na úkor dětí.

Tyto dámy mívají často spasitelský komplex, žádné pořádné vzdělání – kromě nějakých kurzů a faktu, že tuto práci dělají desítky let. Mají tak hromadu předsudků, ale je jednoduché je oklamat pro ty, kteří je oklamat chtějí. Což generuje v prvním případě neoprávněná odebrání a v případě druhém nevšimnutí si, že je někde týrané dítě.

Řešení je nasnadě – všechny je vyházet. Jenže to nejde – dlouholetý státní zaměstnanec před důchodem je v Norsku prakticky nevyhoditelný. Takže si s nimi pravděpodobně ještě pár let „užijeme“.

Autor: Andrej Ruščák | středa 19.11.2014 11:30 | karma článku: 35.92 | přečteno: 4785x

Další články blogera

Andrej Ruščák

Kdo chce moc, nemívá nic – dokonce ani v Británii ne

Kdybych věřil v karmu, tak bych asi řekl, že se v noci na dnešek ve Spojeném království rozdávala hromadně. To, co se stalo, je vyvrcholením dlouholetého sebeklamu o nekonečné důležitosti, a to na všech frontách.

9.6.2017 v 10:44 | Karma článku: 33.61 | Přečteno: 3464 | Diskuse

Andrej Ruščák

Jaké to je, být liberální patriot?

Z projevů pokrokářů to kolikrát vypadá, že být patriot a liberál se navzájem vylučuje. Že člověk nemůže být hrdý na to, odkud pochází. Nejlepší odpovědí na takové myšlenky je vlastní vyznání – a zde je to mé.

30.5.2017 v 13:05 | Karma článku: 27.58 | Přečteno: 1272 | Diskuse

Andrej Ruščák

Macronovo volání po reformě aneb jak vznikají české fake news

Emmanuel Macron prohlásil, že chce omezení pro vyslané pracovníky, aby nedělali nekalou konkurenci v zemi, kde pracují. Česká média to nepochopila a vytvořila fámu ve stylu „Macron nás ve Francii nechce“. Jenže to jsou fake news.

26.5.2017 v 16:08 | Karma článku: 35.92 | Přečteno: 4733 | Diskuse

Andrej Ruščák

Otevřený dopis premiéru Sobotkovi

Jsem naprosto pobouřen implikací ČSSD, že měsíční plat nad 50 tisíc hrubého znamená „bohatství“; ČSSD evidentně neví, jaké jsou v Praze cenové poměry. Návrh reformy se nedá chápat jinak, než jako válka vyhlášená Praze a Pražanům.

1.3.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.50 | Přečteno: 18749 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 2. - V čem je to jiné?

Dnes si řekneme základní rozdíly mezi GDPR a stávajícím zákonem o ochraně osobních údajů. Je jich více, ale ty nejvýznamnější se týkají práv občanů ke správcům osobních údajů. A v neposlední řadě ve výši sankcí...

23.11.2017 v 15:05 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 290 | Diskuse

Ivo Hnilica

Volební debakl pravicových stran - hnutí ANO 2011 prostě musí!

Tak vlastně o čem se s nim chcete bavit. A najednou se objeví miliardář a zajímá se o běžné tedy nebohaté členy naší společnosti a sděluje lidem, budu pracovat pro vás! To sdělení mnoho lidí chápe velmi pozitivně což se také odra

23.11.2017 v 14:13 | Karma článku: 27.89 | Přečteno: 760 | Diskuse

Jan Ziegler

Do Evropského parlamentu už teroristé nesmí

Je to reakce na důrazný protest skupiny europoslanců, kteří nesouhlasili s vystoupením palestinské teroristky Leily Chálidové v této instituci. Ta navíc nehorázně urazila židovské oběti nacismu!

23.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 22.10 | Přečteno: 432 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Demokracii představuje „funkční systém“ a ne „samozvaní frustrovaní rádoby demokraté“

Nezamlžujme a neohýbejme si naši demokracii věčně zavádějícími diskusemi o ničem někam, něco jako např. o Yettim nebo co by kdyby přiletělo UFO a co s koncem světa.

23.11.2017 v 13:24 | Karma článku: 23.83 | Přečteno: 594 | Diskuse

Jan Bartoň

Zeman nikdy žádné zábrany neměl

Karel Schwarzenberg si postěžoval, že Miloš Zeman díky návykovým látkám ztratil zábrany. Je otázkou, zda je toto tvrzení pravdivé. Zeman podle mne žádnými přehnanými zábranami netrpěl nikdy.

23.11.2017 v 13:16 | Karma článku: 21.81 | Přečteno: 453 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5777

Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku - LLM z evropského práva z Univerzity v Maastrichtu a MA z evropských studií z Jagellonské univerzity.

***Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.