Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nečekané důsledky švýcarské eurolekce

19. 02. 2014 10:30:59
Na švýcarském referendu a důsledcích, jaké z něj vyvozuje EU, není moc co řešit, protože je to věc jasná – Švýcaři se rozhodli porušit dohodu, která byla vyvážená tak, aby byla výhodná pro obě strany, a Unie se tím pádem logicky necítí vázaná plnit svou část dohody. To, co je zajímavé, je česká reakce.

Mnoho Čechů opět nepochopilo svou pozici (to, že v tomto případě jsou sami mezi poškozenými a ne na místě Švýcarů) a zcela proti svým zájmům stojí po boku švýcarských nacionalistů. Co hůř – je vidět, že poučení z Mnichova do českých luhů a hájů nejspíše stále ještě nedorazilo. Proveďme si nejprve stručnou rekapitulaci zahraniční politiky první republiky: ČSR se místo osvědčeného „give and take“ snažila své vztahy s evropskými sousedy řešit tak, že si výhody nechávala pro sebe, ovšem nedávala za ně nic nazpět. I takové Francii celých dvacet let své existence házela klacky pod nohy, přinejlepším nijak nepomáhala. Za záruku bezpečnosti považovala smlouvu, která se pouze ukázala jako cár papíru, protože nepochopila, že aby spojenec byl opravdovým spojencem, jeden podpis nestačí. Inu a poté to známe všichni: skoro osmdesát let fňukání nad tím, jak nás všichni opustili, zradili a jak za všechno můžou oni a jak na nás není ani kousíček viny.

Ve světle výše uvedené logiky vidí až příliš mnoho Čechů současnou situaci ve Švýcarsku. Vidí ji jako „zápas“ Davida s Goliášem, kde přirozeně fandí Davidovi proti EU. Důvod je zřejmý – sami mají k EU takový vztah, jaký předvedla nadpoloviční většina švýcarských voličů – hlavně brát výhody, ovšem bez toho, aby se za ně zaplatilo. Taková mentalita černého pasažéra. Připomeňme si, oč přesně jde: Švýcarsko není členem EU, je zcela nezávislým státem, takže ve vztahu k EU vystupuje jako rovnoprávná entita. EU má něco, co Švýcarsko chce – volný přístup na půlmiliardový trh, volný pohyb kapitálu a volný pohyb osob. Protože v naprosté většině článků a diskusí na českém internetu dochází k zásadnímu nepochopení toho, co to volný pohyb osob je, zde je pro jistotu definice. Volný pohyb osob totiž má jen málo společného se Schengenem, cestováním na občanský průkaz či čímkoliv podobným; turistů ani fyzického překračování hranic se volný pohyb osob týká jen pramálo. Ve skutečnosti se pod tímto pojmem skrývá možnost usazení se kdekoliv v Unii a v zemích, které si s Unií tento režim dohodly (Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Island) bez nutnosti shánět povolení k pobytu či povolení k práci, pobývat tam déle než standardních 90 dnů a pracovat tam. To je to, po čem Švýcaři touží – mnoho Švýcarů chce mít možnost hledat práci v Londýně, ve Frankfurtu, v Lucemburku či kdekoliv jinde. Výměnou za to EU po Švýcarsku chtěla totéž – aby se unijní občané mohli usazovat ve Švýcarsku a pracovat tam, čehož zejména mnoho Němců, Francouzů a Italů bohatě využívá. A teď došlo k tomu, že Švýcarsko řeklo, že zavádí kvóty na občany z těchto (a dalších) zemí, přičemž samo by rádo mělo možnost pro své občany usadit se kdekoliv v EU. Když EU říká, že Švýcarsku tyto možnosti vezme, z Čech se ozývá jekot o zlovolném Bruselu, který šikanuje nebohé Švýcary za to, že si dovolili demokraticky projevit svou vůli.

Ano, dovolili! A to jim přeci nikdo nebere – odhlasovali si, že nechtějí u sebe Evropany, mají na to plné právo. Tohle rozhodnutí jim opravdu nikdo nebere, ani EU ne. Jenže to rozhodnutí má své důsledky – a na ty má EU plné právo. Švýcarsko v podstatě udělalo něco takového, jako když si někdo zruší předplacenou jízdenku na MHD, ovšem trvá na tom, že mu dopravce musí umožnit ji používat i tak, a když pak přijde revizor a dá mu pokutu, či ho vyhodí z tramvaje, tak si stěžuje na celé kolo na to, jak je šikanovaný. Je fakt, že se tolik Čechů Švýcarů zastává, důsledkem toho, že tento příměr nechápou, nebo důsledkem toho, že sami tuhle mentalitu černého pasažéra mají?

Současné švýcarské události ovšem mají ještě jeden dopad – ukazují jasně, jak Unie a její hlavní členské země reagují na jízdu na černo, což je víceméně to, co chtějí čeští i britští euroskeptici. V čem se oba euroskeptické tábory pletou, je to, že považují své země za natolik velké a důležité, že jim to projde, a že jim výhody zůstanou, aniž by musely dát také něco od sebe. O České republice nemluvě, ani Británie není tak velká a důležitá, aby nemohla EU fungovat vcelku bez problémů i bez ní. Naopak – myslím, že by se mnohým, v první řadě Německu a Polsku, docela ulevilo, protože Británie se projevuje jako neustálý kverulant. Ovšem co by udělala Británie bez přístupu ke čtyřem základním svobodám EU – čili volnému pohybu osob, služeb zboží a kapitálu? Několik globálních firem včetně Forda, které dohromady zaměstnávají v Británii přes sto tisíc lidí, řeklo, že výstup z EU by byl důvodem k přesunu továren do EU. S výstupem z EU by skončilo City – a finanční hub by se přesunul nejspíše do Frankfurtu, protože bez volného pohybu kapitálu v rámci Evropy by nedokázal především Frankfurtu tak jako tak konkurovat. Přes dva miliony Britů (z toho milion ve Španělsku) žije v členských zemích EU, což je stejně, jako je počet jiných občanů EU žijících v Británii. Co by dělalo Spojené království s tím, když by se najednou dva miliony lidí musely vrátit do několika let zpět? Kde by sehnali práci, když by mezitím z Británie odešlo mnoho významných zaměstnavatelů? To jsou všechno otázky, na které David Cameron zná odpověď, ale neříká ji, protože se mu to nehodí.

Pokud jde o vztah k EU, tak si o sobě bohužel příliš mnoho Čechů myslí příliš hodně. Asi by stálo za připomenutí, že většina zahraničního kapitálu, který v ČR je – a ano, je to zahraniční a ne domácí kapitál, který se dokázal po revoluci rozvinout – je tam proto, že byl jasný plán a závazek, že ČR vstoupí do EU. Naprostá většina zahraničních investic, které drží českou ekonomiku nad vodou, by nikdy nepřišla, kdyby nebylo příslibu vstupu do EU. Stejně tak nebude problém pro ně odejít, pokud ČR z EU vystoupí. Je potřeba si uvědomit, že situace se od roku 2004 změnila dost zásadně – tehdy byla ČR největším magnetem na zahraniční investice ve střední a východní Evropě, dnes je to Polsko, které každý rok otvírá stovky kilometrů dálnic a které je najednou schopné dodávat cokoliv – a v dobré kvalitě – velmi rychle na západoevropský trh. Mnoho továren je v ČR pouze proto, že by bylo dražší je přesunout do Polska, než jaká by mohla z takového přesunu plynout výhoda, ovšem jsme si jisti, že to tak bude i v případě vystoupení z Unie?

Bude dobré velmi bedlivě sledovat, co se kolem Švýcarska bude v nejbližší době dít. Bylo by dobré mít to na paměti, přijde-li jakákoliv debata o budoucnosti ČR v EU do veřejné diskuse.

Autor: Andrej Ruščák | středa 19.2.2014 10:30 | karma článku: 20.85 | přečteno: 1586x

Další články blogera

Andrej Ruščák

Kdo chce moc, nemívá nic – dokonce ani v Británii ne

Kdybych věřil v karmu, tak bych asi řekl, že se v noci na dnešek ve Spojeném království rozdávala hromadně. To, co se stalo, je vyvrcholením dlouholetého sebeklamu o nekonečné důležitosti, a to na všech frontách.

9.6.2017 v 10:44 | Karma článku: 33.61 | Přečteno: 3454 | Diskuse

Andrej Ruščák

Jaké to je, být liberální patriot?

Z projevů pokrokářů to kolikrát vypadá, že být patriot a liberál se navzájem vylučuje. Že člověk nemůže být hrdý na to, odkud pochází. Nejlepší odpovědí na takové myšlenky je vlastní vyznání – a zde je to mé.

30.5.2017 v 13:05 | Karma článku: 27.58 | Přečteno: 1269 | Diskuse

Andrej Ruščák

Macronovo volání po reformě aneb jak vznikají české fake news

Emmanuel Macron prohlásil, že chce omezení pro vyslané pracovníky, aby nedělali nekalou konkurenci v zemi, kde pracují. Česká média to nepochopila a vytvořila fámu ve stylu „Macron nás ve Francii nechce“. Jenže to jsou fake news.

26.5.2017 v 16:08 | Karma článku: 35.92 | Přečteno: 4731 | Diskuse

Andrej Ruščák

Otevřený dopis premiéru Sobotkovi

Jsem naprosto pobouřen implikací ČSSD, že měsíční plat nad 50 tisíc hrubého znamená „bohatství“; ČSSD evidentně neví, jaké jsou v Praze cenové poměry. Návrh reformy se nedá chápat jinak, než jako válka vyhlášená Praze a Pražanům.

1.3.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.50 | Přečteno: 18749 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Janis Sidovský

Marné čekání na chlapskou slušnost

Čekal jsem, že se pan poslanec zachová jako slušný chlap. A postaví se čelem k výrokům svého tajemníka. Místo toho jsem se dočkal naprosté ignorace.

22.11.2017 v 18:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Kalousek chlastá v přímém televizním přenosu?

Nemohu si pomoct, ale nešlo to přehlédnout. Vypadalo to, že poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) chodil doplňovat inspiraci pro parlamentní diskusi do baru poslanecké sněmovny.

22.11.2017 v 18:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ruská provokace o roce 1968: co následovalo

Premiér Medveděv se distancoval, web Zvezda se omluvil, urážející článek Leonida Maslovského byl stažen (obr. 1) a nahrazen jiným (obr. 2).

22.11.2017 v 18:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Jan Dvořák

Co nám ze setkání Zeman - Putin v Soči média neukázala

I Zemanovi jindy nepřející televize překvapivě podrobně informují o návštěvě české podnikatelské mise v Rusku, kterou pod křídla tří speciálů vzal prezident.

22.11.2017 v 17:58 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 484 | Diskuse

Ivo Hnilica

Složit vládu - pan Babiš má pouze dva pokusy!

Třetí pokus je pouhá chiméra, je to o ničem! Buď teď, nebo nikdy, správně to sděluje pan Zbyněk Stanjura z ODS – neschovávejte se a přihlaste se k vládní zodpovědnosti! SPD má výborného lídra a má příležitost plnit do určité míry

22.11.2017 v 17:33 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 325 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5776

Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku - LLM z evropského práva z Univerzity v Maastrichtu a MA z evropských studií z Jagellonské univerzity.

***Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.