Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smartphony ohrožují svobodu internetu

Když Apple vydal svůj první iPhone, nastala nová éra v mobilní komunikaci, která se pak rozjela naplno s příchodem Androidu. Na co se v jásotu nad technologickými novinkami zapomnělo, bylo, že jejich příchod ohrožuje internet, jak jej známe, více, než NSA, vládní cenzura či nenasytné autorské svazy.

Korporace byly dlouho z internetu celé nesvé. Je to infrastruktura, která umožňuje zákazníkovi až neuvěřitelně lehce hledat alternativy, nedá se příliš omezovat, těžko se na něm dělají monopoly a těžko se uživatel nutí k odběru od konkrétního poskytovatele. Ne, že by se různí vydavatelé s DRM nesnažili, ale pirátství, streamy či různé alternativní služby zatím byly vždy o krok napřed. Vypadalo to, že doba, kterou symbolizovali všemocní poskytovatelé obsahu, kteří výběrem toho, co se odvysílá a toho, co zůstane veřejnosti skryto, skončila. Jenže pak přišel smartphone.

 

Zatímco internet jako takový se podobá velkoměstu v rozvojovém světě – čili místu, v němž najdeme kromě spousty příležitostí honosné čtvrtě, jakož i nebezpečné slumy se spoustou bídy a nebezpečí – smartphony se svými proprietárními řešeními nás uzavírají do zdánlivého bezpečí a pohodlí obsahu, který musí být předem schválený poskytovatelem operačního systému. Vypadají tím spíše jako gentrifikované nablýskané čtvrti plné hipsterů. Jistě, tímto způsobem telefon stále pokračuje být tím, čím byl odjakživa – čili spotřebním zbožím – ale nemohu si pomoct, dnešní smartphony jsou hardwarově jen zmenšené počítače a tak od nich podvědomě vyžaduji totéž, čili to, že vlastním-li hardware, je čistě na mně, k čemu ten hardware použiji a jak si přeprogramuji jeho software. Bohužel, zejména Apple se svými orwellovskými tendencemi toto znemožňuje ve svých licenčních podmínkách a tak jakkoliv si hrdý „majitel“ iPhonu myslí, že svůj přístroj vlastní, ve skutečnosti nevlastní vůbec nic, kromě práva používat přístroj, za nějž zaplatil tak, jak si přeje výrobce, který zároveň si vyhrazuje právo kdykoliv změnit funkcionalitu dané věci. Dokud to byl pouze Apple, kdo něco takového dělal, stále se ještě dalo jít ke konkurenci – problém je v tom, že se tímto směrem ubírá také Google; a co hůř, i Microsoft.

 

Windows 8 byl, jak známo, po všech stránkách propadák. Nejde ani tak o nové uživatelské rozhraní, které je pro práci s klávesnicí a myší na počítači, na němž je také třeba pracovat, a nejen „konzumovat obsah“, naprosto tragické, jako spíš o to ostatní. Microsoft se, spolu s novým rozhraním, rozhodl uživatelům vnutit „aplikace“ jak je známe z mobilních zařízení. To by samo o sobě nebyl problém, pokud by Windows zůstaly tak otevřenou platformou, jak jsme je znali z dřívějších verzí a kdokoliv by si mohl napsat svou vlastní dlaždici a standardním, off-line způsobem ji nainstalovat. Místo toho pro nás Steve Ballmer (neukrývám radost nad tím, že již ve své funkci není) přichystal obdobu applovské zlaté klece v podobě aplikací, které kdokoliv programuje, musí dostat do vašeho počítače pouze a jen přes Microsoft Store. Ballmer se ani moc netajil tím, že nové dlaždicové rozhraní má postupně nahradit to klasické – jakož i tím, že by se měly i osobní počítače, po vzoru smartphonů a tabletů, stát pouze chytrými terminály pro vzdálené služby, hezky oddělené tak, aby nebyly vzájemně interoperabilní, aby se nedalo v jejich obsahu vyhledávat žádným centrálním vyhledávačem, zkrátka aby měly korporace, kterým internet vzal vládu nad tím, co si lidé říkají a co si myslí, zase pěkně vše pod kontrolou. Pevně doufám, že to byla jen slepá ulička a že extrémní neúspěch Windows 8, který předčil i do té doby příslovečný neúspěch Windows Vista, ukázal Microsoftu, o co uživatel stojí, a o co ne.

 

Jistě, stále ještě tu jsou otevřené platformy jako je Linux, jenže má to svá úskalí. Bez ohledu na to, že Ubuntu, Fedora, Linux Mint nebo další distribuce dnes poskytují pohodlné uživatelské rozhraní, a běžný uživatel už terminálové příkazy (téměř) zadávat nemusí, stále je zde ten problém, že jde o platformu široce ignorovanou komerčními vydavateli. Nejde jen o to, že na Linuxu nefunguje většina her, ale hlavně o to, že Linux postrádá software jako MS Office (a otevřené alternativy nejsou alternativy – nefungují tam VBA makra), AutoCad, programy v Adobe Master Collection a podobně. Jinými slovy, pokud si bude uživatel stůj co stůj chtít nechat svůj počítač a svá data pod svou vlastní kontrolou, bude ho to stát čím dál tím více práce, a co hůř, bude v podstatě vydán na milost a nemilost budoucích Ballmerů, kteří mu budou chtít sebrat právo rozhodovat, co se svým počítačem udělá. Pozice, jakou na trhu Microsoft s Windows má, mu totiž dává možnost do značné míry přinutit výrobce komerčního softwaru pracovat s operačním systémem, na který MS ukáže – je až příliš jednoduché implementovat do nové verze operačního systému novou verzi čehosi, co se pro starší verze už vyvíjet nebude – jako to bylo svého času s DirectX 10 u Windows Vista.

 

Smartphony jsou pro různé nepřátele svobodného šíření informací darem z nebes. Dá se skrze ně výborně implementovat DRM, protože díky multiplatformním aplikacím DRM už pro uživatele neznamená takové nepohodlí jako dříve, a přesto si poskytovatel zachová výlučnou kontrolu nad tím, co vlastníte, tedy pardon, co používáte. Protože mají jednotlivé aplikace uzavřený kód a jsou přístupné jen skrze distribuční kanál, jaký si dohodl vývojář s provozovatelem operačního systému (Apple AppStore, Google Play, Microsoft Store), je až příliš jednoduché znemožnit zobrazení obsahu z jiné, než provozovatelem vydávané aplikace.

 

Není tak dávno doba, co Amazon stáhl ze čteček Kindle Orwellův 1984 (údajně kvůli autorským právům), a co se – samozřejmě kvůli jasné symbolice – spustil obrovský povyk, který skončil vrácením 1984 do nabídky; nicméně pachuť zůstala. Od té doby bezpečně víme, že knihy, které si „koupíme“, ve skutečnosti ani nevlastníme a Amazon nám je může kdykoliv vzít.

 

Tato budoucnost, ve které je zkroceno nejdemokratičtější médium všech dob, umožňující širokým vrstvám publikovat cokoliv se jim zamane – a hlavně takové myšlenky efektivně šířit – je výrazně nebezpečnější, než jakékoliv špehování ze strany NSA. Je přinejmenším zarážející, kolika lidem to nevadí – a s jakou radostí mění informační svobodu za možnost rejdit prstem po obrazovce a „vlastnit“ moderní přístroje, které ve skutečnosti ani nevlastní. Bohužel, díky těmto lidem korporace dostaly fantastickou možnost zabít to, co udělalo internet internetem – lidovou tvořivost, chuť na vlastní pěst programovat, upravovat si věci podle sebe a vylepšovat to, co výrobce nabídl. Možná se ani nenadějeme a svobodný internet se stane tím, čím byl na začátku – nekomerční sítí stránek různých geeků, na níž je opravdu zajímavého obsahu jen velmi málo.

Autor: Andrej Ruščák | úterý 18.2.2014 10:00 | karma článku: 20,24 | přečteno: 1342x
  • Další články autora

Andrej Ruščák

Babišova snaha o "potravinovou soběstačnost"? Chudoba pro všechny.

V Norsku je z domácí produkce, kvůli protekcionismu, kolem 40 % potravin v supermarketech. Výsledek je oligarchizace celého potravinového řetězce, vyloučení živnostníků a menších firem a totální oligopol v podobě velkých koncernů.

28.5.2020 v 12:36 | Karma: 31,74 | Přečteno: 1831x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Opozice se musí konsolidovat - už je nejvyšší čas

Je nejvyšší čas na konsolidaci opozice. To, že bude pro mnohé demokratické politiky problém odpískat vlastní "samostatný" projekt, není z hlediska budoucnosti naší země podstatné.

10.5.2020 v 17:41 | Karma: 17,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Podstata vězení obnažená na kost

Norsko spustilo ve věznici v Haldenu přesně před deseti lety experiment. Ty nejtěžší zločince zavírá do vězení, které je záměrně tak humánní, jak je to jen možné.

20.4.2020 v 22:17 | Karma: 40,24 | Přečteno: 4898x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Dnešní maskulinita je do značné míry toxická. Ale tradiční není ani náhodou

Ačkoliv jsem si vědom toho, že fakt, že se o firmě Gillette bude mluvit, je přesně důvod, proč kontroverzní reklamní kampaň rozjeli, otevřeli tím ve společnosti téma, které je potřeba adresovat a rozebrat.

21.1.2019 v 10:07 | Karma: 29,45 | Přečteno: 2636x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Ohrožují nás konzervativci, progresivisté, obě skupiny najednou, nebo snad nikdo?

Jan Moláček publikoval v Aktuálně.cz velmi dobrý text na téma příkopů v naší společnosti a zabývá se tím, které jsou prospěšné a které nikoliv. Pojďme se ovšem podívat na to podstatné – kde se ty příkopy berou.

26.6.2018 v 13:05 | Karma: 27,80 | Přečteno: 1929x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Když musí normální lidi a normální chování chránit zvláštní zákon

V Utahu vstoupil v platnost dlouho očekávaný, leč zcela absurdní zákon, který nic nezakazuje, naopak výslovně říká, že je něco dovoleno a člověk, který to dělá, nesmí být stíhán ani nijak popotahován. Schyluje se k tomu i u nás?

29.5.2018 v 10:00 | Karma: 48,05 | Přečteno: 17061x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Přátelská rada pro „52 %“ jak vycházet se „48 %“

Vážení voliči Miloše Zemana, ať už byla vaše motivace pro tuto volbu jakákoliv – asi se moc nemýlím, když napíšu, že máte jistě plné zuby toho, jak vámi a vaší volbou média ostatní jenom straší.

16.2.2018 v 14:59 | Karma: 40,72 | Přečteno: 6192x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Návod pro 48 %, aneb jak vrátit liberalismus do české politiky

Navzdory tomu, že myšlenky, které jsem ve své filipice vůči „48 %“ uvedl, formuloval už Dale Carnegie před více než osmdesáti lety, byla jejich aplikace na prezidentskou volbu pro mnohé lidi překvapením.

31.1.2018 v 9:45 | Karma: 39,74 | Přečteno: 6013x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Ponaučení, která by si 48 % populace mělo z voleb vzít, ale nejspíš nevezme

Vyhrál Miloš Zeman. Nepřekvapivě. Můj tip v moment uzavření volebních místností, jak jsem ho napsal na Facebooku, byl 52:48 pro něj. Osmačtyřicet procent je totiž starý známý počet.

28.1.2018 v 14:30 | Karma: 48,40 | Přečteno: 57719x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Kdo chce moc, nemívá nic – dokonce ani v Británii ne

Kdybych věřil v karmu, tak bych asi řekl, že se v noci na dnešek ve Spojeném království rozdávala hromadně. To, co se stalo, je vyvrcholením dlouholetého sebeklamu o nekonečné důležitosti, a to na všech frontách.

9.6.2017 v 10:44 | Karma: 35,47 | Přečteno: 4689x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Jaké to je, být liberální patriot?

Z projevů pokrokářů to kolikrát vypadá, že být patriot a liberál se navzájem vylučuje. Že člověk nemůže být hrdý na to, odkud pochází. Nejlepší odpovědí na takové myšlenky je vlastní vyznání – a zde je to mé.

30.5.2017 v 13:05 | Karma: 30,33 | Přečteno: 1746x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Macronovo volání po reformě aneb jak vznikají české fake news

Emmanuel Macron prohlásil, že chce omezení pro vyslané pracovníky, aby nedělali nekalou konkurenci v zemi, kde pracují. Česká média to nepochopila a vytvořila fámu ve stylu „Macron nás ve Francii nechce“. Jenže to jsou fake news.

26.5.2017 v 16:08 | Karma: 36,55 | Přečteno: 4996x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Otevřený dopis premiéru Sobotkovi

Jsem naprosto pobouřen implikací ČSSD, že měsíční plat nad 50 tisíc hrubého znamená „bohatství“; ČSSD evidentně neví, jaké jsou v Praze cenové poměry. Návrh reformy se nedá chápat jinak, než jako válka vyhlášená Praze a Pražanům.

1.3.2017 v 8:00 | Karma: 47,51 | Přečteno: 18957x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

O norském antisemitismu

Zatímco ve většině západní Evropy za antisemitismem stojí místní levice maskující se odporem k Izraeli nebo muslimští přistěhovalci, v Norsku stále žije takový ten lidový antisemitismus, jehož v Německu zneužil Adolf Hitler.

20.2.2017 v 18:00 | Karma: 41,73 | Přečteno: 4793x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Jak učinit Česko opět velkým

„Velikost“ společnosti je věc ošemetná, protože má setrvačnost přesahující délku našich životů. Postavit bohatou a úspěšnou společnost lze, ale až pro naše vnoučata. A to pouze za určitých podmínek.

14.2.2017 v 15:00 | Karma: 40,15 | Přečteno: 4321x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Uprchlíci s iPhony a značkovým oblečením? Proč ne.

Jedním ze základních problémů debaty o uprchlících je, že lidé na Západě – tedy i v Česku – nevědí, kdo to uprchlík je, a také nemají úplně smysl pro proporce. Pojďme to uvést trochu na pravou míru.

30.1.2017 v 12:30 | Karma: 44,66 | Přečteno: 16435x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Rovnost, úcta a rovnoprávnost: malé posezení nad hodnotami

Myšlenka, že jsme si všichni rovni, je v dnešním pojetí nekompletní. Bez pochopení, že rovnost a společenské rozdíly se navzájem nevylučují, těžko dosáhneme skutečného altruismu: pomoci potřebným tak, aby se měli skutečně lépe.

18.1.2017 v 10:10 | Karma: 31,66 | Přečteno: 1754x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Kdo je tady rusofil?

Navzdory velmi reálné hrozbě ze strany Ruska se v Česku objevil fenomén, který, ač prvoplánově protiruský, Rusku naopak v dlouhodobém horizontu pomáhá.

29.12.2016 v 12:28 | Karma: 33,43 | Přečteno: 3483x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Co má dělat svobodná společnost, aby přežila?

Demokracie má v sobě zabudovanou vlastnost, bez níž fungovat nemůže, ale která ji snadno zahubí: její nepřátelé ji mohou snadno svrhnout pomocí jejích vlastních nástrojů – voleb či svobody slova. Přesto se demokracie může bránit.

23.11.2016 v 11:02 | Karma: 31,09 | Přečteno: 1960x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Návrat do svobodné země

V angličtině je následující rčení: to put my money where my mouth is. Vystihuje přesně to, co jsme učinili. Navzdory tomu, že mnozí nevěřícně kroutili hlavou, navzdory otázkám, proč, když jsme se tak dobře uchytili, odcházíme.

30.10.2016 v 16:30 | Karma: 45,68 | Přečteno: 11427x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 211
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6414x
Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku. Odkaz na LinkedIn
Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz

***


');
//-->

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

ga('create', 'UA-73590340-1', 'auto');
ga('send', 'pageview');