Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedemokratické prvky v EU? Ovšem, ale my je přeci potřebujeme!

17. 02. 2014 11:00:59
Je zajímavé, že debata na téma členství v EU se v poslední době v ČR redukuje akorát na peníze. Přitom je jeden aspekt, který se nedá snadno měřit, ale který je zato extrémně důležitý – legitimita existence ČR a její vnímání běžnými voliči v západní Evropě.

Ať se nám to líbí, nebo ne, Československo vzniklo nelegitimně. Vzniklo unilaterálním pučem, který posvětila Amerika víceméně proti vůli evropských států, a s nímž Francie a Británie souhlasily jen proto, že se jim hodilo oslabit do budoucna Německo. Francie a Británie nebyly spojeneckými zeměmi ČSR proto, že by je nějak výrazně Československo zajímalo, ale proto, že je především zajímalo Německo. Proto, když měli v Mnichově formulovat svoji politiku, zajímalo je především právě Německo. To, že zvolili krajně nešťastně je věc jiná, ovšem je důležité znovu připomenout klíčový argument, který ovlivňoval myšlení tehdejších voličů: „Proč bychom měli jít do války kvůli zemi, o níž nic nevíme?“

Bezpečnost a svoboda zemí, jako je Česká republika, stojí a padá se zájmem západních mocností na tom, aby bezpečnost a svoboda v této části světa byly. Než budeme pokračovat dále, rád bych připomněl následující události:

- Masakr ve Srebrenici – nizozemští vojáci jen přihlíželi

- Genocida v Rwandě – absolutní nezájem zbytku světa

- Tresty smrti a doživotí pro homosexuály v dnešní Africe – všimli jste si, jak různí ochránci práv (sic!) k tomu v podstatě mlčí, respektive nezajímá je to tak, jako třeba politicky nekorektní články v západních zemích?

- Masové vyvražďování polských, ukrajinských a ruských civilistů Němci za druhé světové války – a srovnejte to s tím, jak se mluvilo o Lidicích či Oradouru-sur-Glane

- A nakonec samotný holocaust, jehož předzvěsti v podstatě nikoho nezajímaly; stačí jen připomenout židovské uprchlíky ze Třetí říše, kteří nedostávali azyl v jiných zemích

Co mají tyto události společné? Ukazují na dvojí metr, jaký občané západních zemí mají, pokud jde o bezpodmínečnou obranu svobody a lidských práv. Stručně řečeno – nachází-li se tragédie mimo okruh „civilizovaných zemí“, může být sebehorší, ale rozhodně to nikoho moc nešokuje nebo nemotivuje k akci. Až příliš mnoho lidí příliš často jedná podle toho, že „v těchto divných zemích to patří k místnímu koloritu“.

Ironií osudu jsme my bytostnou součástí takového společenství a sami tak často o světových událostech přemýšlíme. Zbije-li policie demonstranta na Slovensku, rozhořčuje nás to, protože od Slovenska očekáváme jinou úroveň, než od Ukrajiny, kde, zbije-li milice demonstranta, moc to s námi nehne, protože „to tam je přeci normální“. Tento myšlenkový proces, jakkoliv je cynický, je dost přirozený a je naivní se domnívat, že se změní. Problém, který máme, je ten, že pro občany zemí (schválně neříkám země, protože vlády mají na nás často výrazně lepší názor, než občané, které reprezentují), které garantují naši bezpečnost, jsme pořád tak trochu to necivilizované zahraničí, na jehož bezpečnost a svobodu se kladou jiná měřítka, nežli například na bezpečnost a svobodu Dánska, Španělska nebo Rakouska.

Za dobu, co čtu pravidelně skandinávský, nizozemský či britský tisk jsem si nemohl nevšimnout jednoho – dodnes, píše-li se o Evropě takřka v jakémkoliv kontextu, prezentuje se to jako původních 15 členských zemí. Analyzují-li noviny třeba kupní sílu obyvatel, míru zadluženosti, či počet domácích mazlíčků na 1000 obyvatel v Evropě, prakticky vždy chybí srovnání s novými členskými zeměmi – navzdory tomu, že v EU jsme už deset let. Naopak je velmi běžné psát stále o „východní Evropě“ coby o zdroji organizovaného zločinu, chaosu a problémů všeho druhu, bez ohledu na to, jak to ve skutečnosti vypadá. Jaká je naše bezpečnostní situace a ochota západních občanů (opět zdůrazňuji občanů, ne politiků, ti jsou nám zpravidla nakloněni více) nás bránit v případě jakýchkoliv problémů lze tak velmi snadno zjistit. Chcete-li realisticky vědět, co očekávat, otevřete si libovolné vydání The Sun, Daily Express nebo, co je nejhorší, Daily Mail přezdívaný mnohými vcelku trefně Daily Heil. Není to pěkné počtení a naprosto žádná dohoda o spojenectví, členství v NATO, ba ani současné členství v EU na tom nic nemění – pokud by se něco stalo, budou to čtenáři těchto deníků, kdo bude proti.

V čem tedy spočívá nutnost našeho členství v EU? Na rozdíl od NATO, Rady Evropy, OSN nebo dalších organizací má v sobě EU něco, co je jiné – nadnárodní prvek, který je reprezentován Komisí, Evropským parlamentem a Evropským soudním dvorem. Co víc, je to právě ona často kritizovaná nadřazenost EU suverénním politikům členských zemí, co drží země jako ČR jakž takž v bezpečí – je to totiž jediná pojistka, kterou máme, proti velké části západoevropské populace vychované za studené války. V bezpečí totiž budeme až tehdy, když si za prvé nastupující generace zvykne, že ČR, Polsko, Slovensko a další země z tohoto kouta světa jsou plnohodnotnou částí Evropy – a to je na dobré cestě, jen je to ještě krátko a tato generace je v politice příliš slabá. Za druhé je nutné, aby vyklidila prostor generace, která dospívala ještě během studené války.

Propaganda totiž nefungovala jen na Východě, ale i na Západě – a na rozdíl od dost hloupé východní propagandy, na níž nebyl problém poznat, že jde o lži, byla ta západní založená do značné míry na pravdě; a tudíž její posluchači neměli až takovou potřebu se pídit po detailech. Západní propaganda o východním bloku byla pravdivá, pokud šlo o to, jak komunistické režimy špatně fungují, jak potlačují lidská práva, jak drží své občany násilím ve svém bloku a podobně, ovšem implikovala rovněž, že obyvatelé komunistického světa jsou v podstatě od Aše po Vladivostok stejní, že ten systém špatně funguje (také) proto, že běžní lidé ve východním bloku jsou líní, nekvalifikovaní, nevychovaní a podobně. Bohužel, i když takových zdaleka nebyla většina, tak to byl poměrně věrný obraz stranických kádrů, takže nebyl až takový problém zevšeobecnit jejich charakteristiku na zbytek společnosti. Škoda je, že lidi, kteří vyrostli v tomto přesvědčení, už nic nezmění. Zažil jsem už mnohokrát marnost a zbytečnost dokazování toho, jak málo se lišíme, a jak rozdíl Weiden – Plzeň je menší, než Weiden – Lisabon. Mladí Evropané mého věku jsou jednak daleko otevřenější novým informacím, a jednak jsou už zvyklí na to, že vcelku běžně potkávají své polské, litevské, české, maďarské či jakékoliv jiné vrstevníky. Problém je v tom, že než oni dorostou do reálné politické moci, bude třeba minimálně dalších 20 let, a spíš bych řekl, že 30.

Evropská unie, právě tím, čím je, právě tím, že není jen EHS či EHP, zajišťuje, že lidé z nových členských zemí jsou vidět a že se nedají pouze ignorovat – což je to, co by bez EU nejen hrozilo, ale bylo by to naprosto reálné. Na to, stát se plnohodnotnou součástí Západu a tudíž se moci i reálně spolehnout na západní spojence (a žádné jiné těžko kdy můžeme mít – sami být nemůžeme, Rusko jsme zažili a kdo zůstává – Čína? Turecko? Ani jedno není zrovna pěkná alternativa) potřebujeme především čas, během kterého bude pokud možno co nejpropustnější hranice mezi námi. Musí to být dlouhý čas a vstupem do EU to teprve začalo. Jestli to spolu těch dalších 20-30 let vydržíme, bude o bezpečnost našich končin na dlouhou dobu postaráno, což bude výhodnější i pro země bývalého „západního bloku“. Problém je v tom, že krátkozraký čtenář Daily Mailu, Dagbladu nebo jiných pochybných tiskovin takhle dlouho nepřemýšlí. Radši dnes zavře hranice „polskému instalatérovi“ a bude celý svůj život a život svých potomků žít ve strachu z možné nestability v blízkém sousedství, než aby se dokázal dívat dále dopředu. Proto naše bezpečnost a uznání toho, že jsme plnohodnotnou součástí civilizovaného světa, vyžaduje jistou míru nedemokratického dirigismu, jaký v procesech EU obsažen je.

Kdykoliv tak čtu články českých euroskeptiků, kteří tvrdí, jak EHS stačí, nebo jak dokonce stačí jen samotné NATO, musím se jen trpce smát, neboť to je podobné, jako kdyby černošský občan JAR za apartheidu obhajoval systém, který ho drží v horší pozici „v zájmu lepší funkcionality země“. Ona situace v Evropě totiž dlouho byla něco jako apartheid – jedni žijí tam, druzí tam. Jedni jsou lepší a bohatší, druzí horší a chudší. Ti „lepší“ smějí k těm „horším“, ovšem výjimečně naopak; pád hranice mezi „lepšími“ a „horšími“ vede k zániku „stability“ a „zaběhlé situace“ a staví tak ty „lepší“ před možnost, že ti „horší“ se budou pohybovat po ulicích těch „lepších“, ovšem, dostanou-li šanci, dostanou se jednou ti, kdo byli původně „horší“, na úroveň těch „lepších“, čímž celé sousedství na tom bude lépe, protože nebude žít v neustálém strachu z protržení hráze a záplavy území „lepších“ těmi „horšími“.

Chápu, když takový apartheid obhajuje Nigel Farage, protože je to v jeho krátkodobém zájmu. Ovšem nechápu, když jeho obhajobě tleská někdo, kdo v tomto apartheidu tahá za kratší konec.

Autor: Andrej Ruščák | pondělí 17.2.2014 11:00 | karma článku: 25.77 | přečteno: 2895x

Další články blogera

Andrej Ruščák

Kdo chce moc, nemívá nic – dokonce ani v Británii ne

Kdybych věřil v karmu, tak bych asi řekl, že se v noci na dnešek ve Spojeném království rozdávala hromadně. To, co se stalo, je vyvrcholením dlouholetého sebeklamu o nekonečné důležitosti, a to na všech frontách.

9.6.2017 v 10:44 | Karma článku: 33.55 | Přečteno: 3435 | Diskuse

Andrej Ruščák

Jaké to je, být liberální patriot?

Z projevů pokrokářů to kolikrát vypadá, že být patriot a liberál se navzájem vylučuje. Že člověk nemůže být hrdý na to, odkud pochází. Nejlepší odpovědí na takové myšlenky je vlastní vyznání – a zde je to mé.

30.5.2017 v 13:05 | Karma článku: 27.46 | Přečteno: 1262 | Diskuse

Andrej Ruščák

Macronovo volání po reformě aneb jak vznikají české fake news

Emmanuel Macron prohlásil, že chce omezení pro vyslané pracovníky, aby nedělali nekalou konkurenci v zemi, kde pracují. Česká média to nepochopila a vytvořila fámu ve stylu „Macron nás ve Francii nechce“. Jenže to jsou fake news.

26.5.2017 v 16:08 | Karma článku: 35.88 | Přečteno: 4726 | Diskuse

Andrej Ruščák

Otevřený dopis premiéru Sobotkovi

Jsem naprosto pobouřen implikací ČSSD, že měsíční plat nad 50 tisíc hrubého znamená „bohatství“; ČSSD evidentně neví, jaké jsou v Praze cenové poměry. Návrh reformy se nedá chápat jinak, než jako válka vyhlášená Praze a Pražanům.

1.3.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.50 | Přečteno: 18747 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Suda

Když se pravdě dopátrat lze, ale není vůle

Blahopřání Duky Okamurovi je klasickým příkladem, kdy se dopátrat pravdy lze, ale z „pragmatických“ (či jakýchsi jiných) důvodů, se raději pravda nezjistí či zjistit nechce.

21.11.2017 v 13:20 | Karma článku: 6.97 | Přečteno: 312 | Diskuse

Karel Ábelovský

Makám, makáš, makáme - už jste taky začali konečně "makať"?

Tedy nemyslím děvčatům pod sukně ... myslím spíš "jako" pro lidi! Protože v tom druhém případě, byste zvláště dnes, velmi tvrdě narazili - na rozdíl od toho, budete-li chtít makat na zneužívání dotací. Nebo ne?

21.11.2017 v 12:58 | Karma článku: 10.61 | Přečteno: 328 | Diskuse

Vilém Barák

Hlas lidu není hlas Boží

Nemůžeme úspěšně používat referenda jako ve Švýcarsku, protože nejsme Švýcaři. Ke Švýcarům máme stejně daleko jako Sůdánci k Čechům. Dokonce se ukázalo, že ani obyvatelé Spojeného království nejsou Švýcaři.

21.11.2017 v 12:00 | Karma článku: 13.56 | Přečteno: 610 | Diskuse

Ivan Bednář

Majitelé 17. listopadu (ohlédnutí za oslavami)

Člověk může vlastnit ledacos. Auto, dům, pole, továrnu. Soukromé vlastnictví je v demokracii nedotknutelné. Přivlastňovat si něco, co jinak patří všem, je ale akt loupeže.

21.11.2017 v 10:50 | Karma článku: 27.07 | Přečteno: 681 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Prezidentův tanec mezi vejci

V neděli 19/11 ministři zahraničí Arabské ligy na zasedání v Káhiře nešetřili kritikou libanonské teroristické organizace Hizballáh. K nelibosti libanonského zástupce a následně i libanonského prezidenta.

21.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 12.60 | Přečteno: 356 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5775

Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku - LLM z evropského práva z Univerzity v Maastrichtu a MA z evropských studií z Jagellonské univerzity.

***Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.