Skoti se rozhodli zůstat. Co dál?

19. 09. 2014 9:45:59
Byla to napínavá a probdělá noc, jejímž výsledkem je výhra kampaně Better Together. Příčin setrvání v UK je několik, ovšem zajímavější je, co bude dál. Lze spekulovat, že voliči hlasem „No“ volili „Devolution Max“, protože přesně to jim před týdnem předáci hlavních britských stran slíbili v případě odmítnutí nezávislosti.

Pomineme-li intenzivní kampaň, která ke konci byla hodně negativní a v podstatě s výjimkou Independentu všechna celostátní média strašila před nezávislostí 24/7, hlavním důvodem, proč nakonec převážilo „ne“ je podle mého názoru příslib (vow), že v případě odmítnutí nezávislosti dostanou Skoti automaticky Devolution Max, tedy pravomoci ve všech oblastech kromě bezpečnostní a zahraniční politiky, čili podobný status, jaký má například Svobodný stát Bavorsko v rámci Spolkové republiky.

Co se týče Devolution Max, tato koncepce má zajímavou historii. Alex Salmond, ještě předtím, než prosazoval nezávislost, požadoval Devolution Max a chtěl to jako třetí možnost na referendu – která by podle průzkumů suverénně vyhrála už tehdy, o tom, zda by vyhrála dnes, kdyby byla na výběr, v podstatě není sporu. David Cameron se tehdy ale rozhodl hrát vabank a prosadil si, že na referendu budou možnosti jen dvě – nezávislost nebo současný stav. Myslel si evidentně, že za nezávislost může hlasovat 20-30 procent Skotů, což by odpovídalo průzkumům v podstatě až do června/července tohoto roku. Pokud by referendum skončilo poměrem 70/30 vítězstvím „ne“, nejen že by nebylo o čem mluvit, ale také by zavřel skotským požadavkům na více pravomocí či nezávislost ústa na hodně dlouhou dobu. To se ale nestalo, a když 6. září vyšel průzkum, který ukazoval, že většina Skotů chce Spojené království opustit, nastala totální panika. Politici, kteří do té doby o Skotsko neměli vůbec žádný zájem a kampaň veskrze ignorovali, začali do Skotska jezdit a slibovat. Pak přišel „vow“, tedy příslib, že nebude-li Skotsko plně nezávislé, dostane Devolution Max. To, co je na situaci vtipné, kdyby to nebylo ovšem zároveň dost tragické, je fakt, že nikdo neví, co to Devolution Max vlastně přesně je, protože až do ca. 10. září se tímto konceptem nikdo nehodlal vážně zabývat. Skoti tak dostali bianco šek na ústavní reformu, která se teprve bude muset narýsovat – a nechtějí-li ve Westminsteru za dalších 15-20 let riskovat tentokrát přesvědčivě pozitivní referendum o nezávislosti, budou tu reformu muset vzít vážně. Ačkoliv tedy referendum skončilo, jak skončilo, dneškem končí ústavní pořádek Spojeného království, jak jej známe.

Co tedy bude dál? Nejprve bude potřeba naplnit pojem Devolution Max. Spojené království je, navzdory odevzdání jistých pravomocí velšskému, skotskému a severoirskému parlamentu, stále ještě unitární stát. Ve hře tedy bude zcela jistě federalizace, pravděpodobně po vzoru Austrálie či Kanady. To nebude úplně snadné prosadit, byť by to bylo řešení nejférovější, protože na rozdíl od bývalých dominií je Spojené království ústavně poměrně hodně složitou strukturou, v níž si nejsou všechny její části rovny. Bylo by chybou se dívat na regionální rozdělení UK kontinentální optikou, protože pozici jednotlivých částí UK stále ještě určují stovky let staré smlouvy s poměrně silným feudálním dědictvím – teritoriální jednotky v UK mají stále ještě charakteristiku lén o různém postavení. Vytvoření federální struktury by z tohoto hlediska bylo nejen změnou, jakou si třeba prošlo Československo v roce 1968 nebo Belgie v roce 1993, ale šlo by tak trochu o revoluci – protože jednotlivé části UK by byly definovány mnohem více „civilně“ nežli „feudálně“. Došlo-li by na federalizaci podle kanadského či australského vzoru, Skotsko by mohlo být spokojené, ovšem k plné spokojenosti by potřebovalo ještě něco navíc – silnější slovo k rozhodování o zahraniční politice, podobně, jako to má Åland. V zásadních otázkách totiž Åland má právo se vyjádřit k mezinárodním smlouvám – finský parlament či finská vláda mají sice možnost Åland neposlechnout, ale je důležitým zvykem názor Ålandu respektovat. Lze si jen těžko představit, že by Skoti akceptovali takové uspořádání, v němž by mohl David Cameron vypsat referendum v roce 2017 o vystoupení z EU na základě rovného hlasovacího práva všech občanů Spojeného království, protože ať by Skoti chtěli cokoliv, vždy by byli přehlasovaní Angličany.

Další alternativou Devolution Max může být zachování unitárního státu, ovšem za cenu přesunutí dalších pravomocí do Holyroodu (skotského parlamentu). Skotsko už delší dobu dává najevo, že pod Devolution Max si představuje vlastní rozhodování ve všech věcech s výjimkou zahraniční a bezpečnostní politiky. Soudě podle směřování této debaty je pro Skoty irelevantní, dosáhnou-li toho formou federální či pouze na základě přenosu pravomocí, tak, jako byly do Holyroodu přesunuty pravomoci týkající se například školství či zdravotnictví už dříve.

Co ovšem nebude možné jen tak ignorovat, budou hlasy z Walesu a Severního Irska, které se budou domáhat týchž pravomocí, které si vymůže v rámci Devolution Max Skotsko. Do toho se v posledních týdnech začalo mluvit o devoluci (aspoň nějaké) pro hrabství Yorkshire (plus případně s dalšími regiony severní Anglie) či Cornwall. Důvod je, přinejmenším z ekonomického hlediska, podobný jako u Skotska – zejména Yorkshire je (post)industriální oblast, která se potýká se sociálními problémy, na které evidentně nezabírá westminsterská politika posledních třiceti let. Lidé z Yorku či Newcastlu se cítí Westminsterem podobně zanedbávaní, jako Skoti, až na to, že žádná zvláštní regionální práva nemají. Což přivádí debatu k dalšímu závažnému bodu, který bude třeba řešit, a to tím spíš, bude-li se Devolution Max řešit federalizací, a to je samosprávná Anglie a anglický parlament. Již od vzniku parlamentů ostatních částí UK mnoho Angličanů poukazuje na fakt, že si nemohou rozhodovat o anglických záležitostech a že jediným zdrojem moci v Anglii je tak Westminster, kde sedí i zástupci skotští, velšští a severoirští (s výjimkou poslanců za Sinn Féin, kteří odmítají ve Westminsteru zasednout). Přesun tak velké části westminsterských pravomocí na anglický parlament by znamenal, že by Westminster řídil pouze zahraniční a bezpečnostní politiku, (případný) federální rozpočet a (případné) federální zákony. Federalizace, či devoluce bez federalizace by zároveň znamenaly velké ohrožení existence Sněmovny Lordů, protože federální koncept předpokládá dvoukomorový parlament, v němž jedna komora je volena podle počtu obyvatel a druhá tak, aby občané jednotlivých federálních útvarů byli rovnoměrně zastoupeni (tedy stejný počet obyvatel pro každou „spolkovou zemi“). Otázkou je, jak je britská politika připravená na tohle.

Až se budou čelní britští politici snažit splnit svůj zbrklý slib Skotům, že dostanou Devolution Max v případě hlasování proti nezávislosti (ve snaze zamezit nezávislosti v budoucnu), bude před nimi čekat podle mého názoru výrazně více práce a výrazně více nejistých reforem, než kdyby se mělo pouze Skotsko osamostatnit. Ve výsledku by to znamenalo pro občany UK, ať již žijí kdekoliv, změnu k lepšímu, ale je ironické, že tohle všechno se chtě nechtě stane v důsledku volby, která probíhala pod heslem „radši nic neměnit“.

Autor: Andrej Ruščák | pátek 19.9.2014 9:45 | karma článku: 12.53 | přečteno: 768x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 20.65 | Přečteno: 258 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 618 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 397 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 14.99 | Přečteno: 252 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.95 | Přečteno: 671 | Diskuse
Počet článků 211 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6413

Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku. Odkaz na LinkedIn

Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz

***

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...