Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se co v Norsku dělá, díl 23.: Korupce

Psát o korupci v Norsku je těžké. Ne proto, že by zde nebyla, ale spíš proto, že je velmi dobře schovaná, jen málo skandálů pronikne na veřejnost a většina podezřelých případů se zamete pod koberec nebo se všichni tváří, že šlo pouze o pochybení, které je lidské. Tento článek tedy bude výjimkou, neboť bude, kromě několika případů dokázané korupce, spíše spekulovat – ukazovat na případy, které českým očím říkají „KORUPCE!!!“ velkými písmeny, ale které zdejší lidé většinou nevidí.

Norsko je zpravidla na nejlepších místech, pokud jde o mezinárodní srovnání, jaká vede například organizace Transparency International. Jeden by tedy řekl, že korupce v Norsku nemůže být problém – ovšem to by někdo musel vymyslet jinou metodiku, než měření „pocitu přítomnosti korupce v zemi“, která se používá. Výsledky se tedy opírají o to, jak moc si lidé myslí, že je jejich země zkorumpovaná, což samozřejmě dost podstatně ovlivňuje výsledek. Na problematičnost těchto žebříčků poukazuje i fakt, že Česko vychází v podobném srovnání na úrovni afrických zemí typu Ghany, což, při nejlepším vědomí, nemůže být zrovna přesné srovnání. Spíše to poukazuje na fakt, že Češi jsou kritičtější vůči poměrům ve své zemi, nežli obyvatelé Ghany, kterým všudypřítomná korupce přijde víceméně jako norma. Jak jsem poznal Nory a Norsko, zdejší mentalita tyto žebříčky ovlivňuje zcela jistě na druhou stranu: lidé nemají pocit, že žijí ve zkorumpované zemi proto, že zkrátka věří, že je jejich země nejlepší na světě a že se tu nic takového nemůže stát bez ohledu na to, jestli se podobný pocit zakládá na realitě nebo ne.

 

Začněme systémovým problémem číslo jedna, který generuje potenciální korupci. V Norsku, jakkoliv to lidé nechtějí takhle označovat, panuje nepotismus, a to v míře od oka srovnatelné klidně i se Sicílií. Problém je v tom, že zatímco Sicilané, alespoň ti, se kterými jsem mluvil, na nepotismus nadávají, Norové ho označují eufemismem „nettverk“ (síť) a bez obalu říkají, že je důležité nettverk mít a že není nic špatného, že se bez toho dá máloco zařídit. V norském případě je nettverk většinou rodina, rodinní známí, lidé, s nimiž se chodilo do školy a lidé, s nimiž rodiče nebo jiní příbuzní chodili do školy. Samo sebou, tenhle systém znamená, že přestěhuje-li se někdo třeba z Tromsø do Kristiansandu, tak nemá nettverk podobně, jako jej nemají cizinci. To má poměrně závažné důsledky – většina pracovních míst se v Norsku shání přes známosti a co je horší, nikomu to nepřijde jako problém. Když si na to někdo stěžuje, tak mu většinou poradí doslova stylem Marie Antoinetty, ať si nějaké známé seženou a pak to půjde. Přes známosti se řeší řemeslníci, kteří se pak zaměstnávají často načerno. Obecně šedá ekonomika je v Norsku problém, s nímž se finanční úřad (Skatteetaten) snaží bojovat všemi možnými způsoby, od oznamovací povinnosti, přes vybízení lidí, ať platí vždy bezhotovostně, protože jedině tak poznají legitimní pracovníky (jakoby sami nevěděli, že někoho platí načerno) až po kontroly v terénu. Zatím nepomohlo v tomto ohledu nic. Nettverk má podstatný vliv i na veřejné zakázky či na rozhodování úřadů.

 

Korupce jako taková je v Norsku dost specifická, protože má často formu ani ne tak finanční, typu obálky za ovlivnění rozhodnutí úřední moci, jako spíš zcela v duchu logiky „nettverk“, a sice protislužeb, tedy stylem já něco přihraju tobě a ty přihraješ pak něco mně. Norové jsou na evropské poměry hodně bohatí, ovšem tak, že třebaže kvalifikovanější lidé či schopní podnikatelé jsou zpravidla (po zdanění a s přihlédnutím k cenové hladině v zemi) chudší, než jejich evropští kolegové, lidé málo či středně kvalifikovaní mají výrazně vyšší příjmy, než jejich ekvivalenty v Evropě. Vzhledem k tomu, že většina běžných úředníků má slušný plat, díky kterému mohou mít velmi pohodlný život, nestojí jim zpravidla za to riziko přijmout obálku. Navíc ty peníze by pak stejně museli mít v hotovosti, protože dají-li je na účet, finanční úřad je zahrne do Skattelistene, veřejně přístupných seznamů na internetu kdo kolik vydělal, zaplatil daní a kdo kolik aktuálně má – tyto seznamy byly upraveny loni tak, aby se člověk musel zalogovat a ten, čí majetek je prohlížen, viděl, kdo ho prohlíží. Přesto je to ale přístupné, takže kdo by si schoval peníze na účet, by musel vysvětlovat jejich původ. Proto také je mnohem snadnější to dělat stylem protislužeb, ty se mnohem hůř dokazují. A co hůř, lidé jsou tak zvyklí na nettverk, že jim to často ani nepřijde jako nepoctivé jednání.

 

Nejnovější velký případ, který prosákl na veřejnost, byla kauza Unibussu, firmy, kterou vlastní skrze firmu Sporveien i Oslo, pod kterou spadají i metro a tramvaje, radnice města Oslo a která vlastní autobusy jezdící ve veřejné dopravě. Bývalý ředitel Unibussu a několik vysokých představitelů firmy Man byli odsouzeni k trestům odnětí svobody za úplatek ve výši 6,8 milionů norských korun v případě, že Man dostane zakázku na dodávku autobusů pro Unibuss. Tato kauza je poměrně výjimečná tím, že se dostala na denní světlo – jinak spousta podezřelých zakázek končí nedotčených s tím, že daný úředník pouze pochybil, když vybral horší a předražené řešení.

 

Případ, který Norsko stál v posledních letech nejvíce peněz, byl nákup stíhaček pro norské letectvo. Letka stíhaček F-16 je v katastrofálním stavu, letuschopná je jen pětina strojů. Ministerstvo obrany tak vypsalo v roce 2008 výběrové řízení na nákup nových letadel, přihlásily se dvě firmy – Lockheed Martin s F-35 a JAS s v Česku dobře známými letadly Gripen. Zatímco švédská firma byla schopná dodat odzkoušená letadla vyhovující požadavkům norského letectva okamžitě v hodnotě dvacet miliard norských korun, Lockheed Martin nabídl F-35 za osmnáct miliard s tím, že letadla byla teprve jako projekt na papíře. Podle posledních inspekcí obsahuje typ F-35 přes sedm set konstrukčních chyb, takže se projekt za stadium prototypů vůbec nedostal, a co hůř, nejen že je dodávka o mnoho let zpožděná, ale ještě navíc došlo k jejímu obrovskému předražení – současná cena je 62,7 miliard norských korun a letadla stále ještě v letce nejsou. Vícenáklady více než dvakrát převyšující samotnou hodnotu zakázky jsou extrémně podezřelé, ale nejen, že neproběhlo žádné trestněprávní vyšetřování, ale dokonce pro to nebyl shledán důvod, protože prý při výběru došlo k prostému pochybení. Nechám na čtenáři, co si o tom myslí, ale můj názor je, že to nemohlo být jen tak. Podobných zakázek, byť v menším, je mnohem více. Jen tak namátkou – mýtné brány, jejichž provoz stojí víc, než kolik vyberou na mýtu. Předražené úseky nových silnic – zde například došlo i odsouzení úplatného úředníka v kraji Adger.

 

Jenže ono se to netýká jen velkých zakázek. Vím osobně o případu z Vækerø, jednoho z lepších předměstí Oslo, kde byl postaven před cca 40 lety činžovní dům na zalesněné skále s podmínkou, že les tam musí zůstat, protože brání erozi a pomáhá udržovat mikroklima v oblasti - bez něj tam bude v létě velmi horko a sucho. Problém začal tehdy, když činžovní dům koupil developer, který začal usilovat o pokácení lesa, aby mohl stavět na jinak velmi lukrativním pozemku nový činžovní dům. Původní činžovní dům obsahuje byty v osobním vlastnictví a majitel se s částí vlastníků dohodl, že jim kácení vadit nebude, ovšem někteří protestovali s argumentem, že stromy brání erozi, brání jinak nepříjemnému větru vanoucímu od moře a že jejich pokácení sníží cenu jejich bytu. Developer posléze přešel k surovějšímu nátlaku, naschválům i vydírání, a když nezabralo nic z toho, najal firmu, která přišla do lesa jednou uprostřed noci s čelovkami a celý les pokácela. Co je zajímavější – developer poté postavil radnici městské části před hotovou věc a řekl, že teď už přeci nic nebrání nové výstavbě, když už tam les stejně není – co si budeme říkat, úřad mu dal zapravdu a zpětně legalizoval pokácení lesa. Nikdo za pokácení lesa nebyl potrestán, o případu informovala místní média a věc za „krajně podezřelou“ považuje i odbor životního prostředí radnice v Oslo. Přesto to skončilo příznačně – tichem po pěšině. K erozi půdy na skále dochází, víří se prach a nepříjemný vítr od moře způsobuje, že ten prach létá lidem do bytů, když si na návětrné straně otevřou okna. Cena jejich domů klesla, nikdo nebyl ani potrestán ani odškodněn.

 

V Oslo se vůbec dějí zajímavé věci. Od severu je Oslo obklopeno Nordmarkou, chráněnou krajinnou oblastí s množstvím skvělých běžeckých tras, cyklostezek, horských chat a hlubokých lesů. V posledních letech docházelo – opakovaně – k šachům kolem údajně nedotknutelné hranice Nordmarky kvůli developerské výstavbě. Nutno podotknout, že v Oslo jsou ceny nemovitostí často tak vysoké, že v nových domech, které se stavějí, nikdo ani nebydlí, lidé je kupují jako investice. Typickým příkladem je Barcode, developerský projekt nových obytně/kancelářských budov u hlavního nádraží – mezi nádražím a operou. Tento projekt, kromě toho, že stál spoustu peněz a o byty na bydlení moc zájem není, s sebou nese další podezřelou věc: domy jsou výrazně těžší, než je podloží, které je u břehu moře, schopno unést, a tak se nejen Barcode, ale i hlavní nádraží, do jehož rekonstrukce město vložilo nemalé peníze, propadá. Nikdo neví, co s tím, protože jediný způsob, jak zabránit propadu podloží je zcela logicky zbouráním Barcodu, což je ale poměrně hodně extrémní řešení. Naskýtá se otázka – kdo dělal geologický průzkum a kdo vydal stavební povolení na něco, co tam evidentně nikdy nemělo stát? Nutno podotknout, že stavební parcela, na níž komplex je, patří k nejdražším ve městě. A opět – nikdo nebyl odsouzen, nedošlo k žádnému vyšetřování ve věci korupce. Proč?

 

Jedním ze zásadních problémů s korupcí v Norsku je ten, že je většina obyvatel Norska přesvědčená, že korupce se týká jiných zemí a ne jejich vlastní. Proto spousta podezřelých případů prochází bez většího povšimnutí. Co víc – tím, že se s korupcí nepočítá, neexistují ani pořádné obranné mechanismy proti ní. Kdyby se zkombinovala poctivost většiny Norů s protikorupční paranoiou, jaká je v Česku, věřil bych, že se korupce v Norsku zcela vymýtí, ale takhle stačí (vzhledem k počtu populace) relativně málo lidí, co v tom „umějí chodit“, aby podojili státní kasu ve velkém a nikdo na to nepřišel. Protože většina Norů je velmi poctivá a obklopuje se poctivými lidmi, prakticky nikdo nemá pocit, že je korupce problém. Navíc taková ta „drobná“ korupce typu jednotlivec dá obálku úředníkovi k „urychlení“ rozhodnutí zde neexistuje, tomu brání skutečnost, že úředník tady není od toho, aby rozhodoval, ale aby konal, jsou-li splněny podmínky. Chcete-li od úředníka cokoliv, od vystavení nějakého dokumentu k povolení něčeho, je jasně napsáno, jaké dokumenty musíte přinést, jaký administrativní poplatek musíte zaplatit a co musíte udělat, aby vám úředník v tom či onom vyhověl, a úředník nemůže říct, splníte-li všechny náležitosti, ne. Problémem tedy zůstává ta „velká“ korupce, která stojí veřejné rozpočty miliardy. Jenže změní se něco, když jsou lidé sami přesvědčeni o tom, že jejich volení zástupci a úředníci jednají vždy poctivě?

Autor: Andrej Ruščák | středa 4.2.2015 11:00 | karma článku: 35,97 | přečteno: 9186x
  • Další články autora

Andrej Ruščák

Babišova snaha o "potravinovou soběstačnost"? Chudoba pro všechny.

V Norsku je z domácí produkce, kvůli protekcionismu, kolem 40 % potravin v supermarketech. Výsledek je oligarchizace celého potravinového řetězce, vyloučení živnostníků a menších firem a totální oligopol v podobě velkých koncernů.

28.5.2020 v 12:36 | Karma: 31,74 | Přečteno: 1831x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Opozice se musí konsolidovat - už je nejvyšší čas

Je nejvyšší čas na konsolidaci opozice. To, že bude pro mnohé demokratické politiky problém odpískat vlastní "samostatný" projekt, není z hlediska budoucnosti naší země podstatné.

10.5.2020 v 17:41 | Karma: 17,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Podstata vězení obnažená na kost

Norsko spustilo ve věznici v Haldenu přesně před deseti lety experiment. Ty nejtěžší zločince zavírá do vězení, které je záměrně tak humánní, jak je to jen možné.

20.4.2020 v 22:17 | Karma: 40,24 | Přečteno: 4898x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Dnešní maskulinita je do značné míry toxická. Ale tradiční není ani náhodou

Ačkoliv jsem si vědom toho, že fakt, že se o firmě Gillette bude mluvit, je přesně důvod, proč kontroverzní reklamní kampaň rozjeli, otevřeli tím ve společnosti téma, které je potřeba adresovat a rozebrat.

21.1.2019 v 10:07 | Karma: 29,45 | Přečteno: 2636x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Ohrožují nás konzervativci, progresivisté, obě skupiny najednou, nebo snad nikdo?

Jan Moláček publikoval v Aktuálně.cz velmi dobrý text na téma příkopů v naší společnosti a zabývá se tím, které jsou prospěšné a které nikoliv. Pojďme se ovšem podívat na to podstatné – kde se ty příkopy berou.

26.6.2018 v 13:05 | Karma: 27,80 | Přečteno: 1929x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Když musí normální lidi a normální chování chránit zvláštní zákon

V Utahu vstoupil v platnost dlouho očekávaný, leč zcela absurdní zákon, který nic nezakazuje, naopak výslovně říká, že je něco dovoleno a člověk, který to dělá, nesmí být stíhán ani nijak popotahován. Schyluje se k tomu i u nás?

29.5.2018 v 10:00 | Karma: 48,05 | Přečteno: 17061x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Přátelská rada pro „52 %“ jak vycházet se „48 %“

Vážení voliči Miloše Zemana, ať už byla vaše motivace pro tuto volbu jakákoliv – asi se moc nemýlím, když napíšu, že máte jistě plné zuby toho, jak vámi a vaší volbou média ostatní jenom straší.

16.2.2018 v 14:59 | Karma: 40,72 | Přečteno: 6192x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Návod pro 48 %, aneb jak vrátit liberalismus do české politiky

Navzdory tomu, že myšlenky, které jsem ve své filipice vůči „48 %“ uvedl, formuloval už Dale Carnegie před více než osmdesáti lety, byla jejich aplikace na prezidentskou volbu pro mnohé lidi překvapením.

31.1.2018 v 9:45 | Karma: 39,74 | Přečteno: 6013x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Ponaučení, která by si 48 % populace mělo z voleb vzít, ale nejspíš nevezme

Vyhrál Miloš Zeman. Nepřekvapivě. Můj tip v moment uzavření volebních místností, jak jsem ho napsal na Facebooku, byl 52:48 pro něj. Osmačtyřicet procent je totiž starý známý počet.

28.1.2018 v 14:30 | Karma: 48,40 | Přečteno: 57719x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Kdo chce moc, nemívá nic – dokonce ani v Británii ne

Kdybych věřil v karmu, tak bych asi řekl, že se v noci na dnešek ve Spojeném království rozdávala hromadně. To, co se stalo, je vyvrcholením dlouholetého sebeklamu o nekonečné důležitosti, a to na všech frontách.

9.6.2017 v 10:44 | Karma: 35,47 | Přečteno: 4689x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Jaké to je, být liberální patriot?

Z projevů pokrokářů to kolikrát vypadá, že být patriot a liberál se navzájem vylučuje. Že člověk nemůže být hrdý na to, odkud pochází. Nejlepší odpovědí na takové myšlenky je vlastní vyznání – a zde je to mé.

30.5.2017 v 13:05 | Karma: 30,33 | Přečteno: 1746x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Macronovo volání po reformě aneb jak vznikají české fake news

Emmanuel Macron prohlásil, že chce omezení pro vyslané pracovníky, aby nedělali nekalou konkurenci v zemi, kde pracují. Česká média to nepochopila a vytvořila fámu ve stylu „Macron nás ve Francii nechce“. Jenže to jsou fake news.

26.5.2017 v 16:08 | Karma: 36,55 | Přečteno: 4996x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Otevřený dopis premiéru Sobotkovi

Jsem naprosto pobouřen implikací ČSSD, že měsíční plat nad 50 tisíc hrubého znamená „bohatství“; ČSSD evidentně neví, jaké jsou v Praze cenové poměry. Návrh reformy se nedá chápat jinak, než jako válka vyhlášená Praze a Pražanům.

1.3.2017 v 8:00 | Karma: 47,51 | Přečteno: 18957x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

O norském antisemitismu

Zatímco ve většině západní Evropy za antisemitismem stojí místní levice maskující se odporem k Izraeli nebo muslimští přistěhovalci, v Norsku stále žije takový ten lidový antisemitismus, jehož v Německu zneužil Adolf Hitler.

20.2.2017 v 18:00 | Karma: 41,73 | Přečteno: 4793x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Jak učinit Česko opět velkým

„Velikost“ společnosti je věc ošemetná, protože má setrvačnost přesahující délku našich životů. Postavit bohatou a úspěšnou společnost lze, ale až pro naše vnoučata. A to pouze za určitých podmínek.

14.2.2017 v 15:00 | Karma: 40,15 | Přečteno: 4321x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Uprchlíci s iPhony a značkovým oblečením? Proč ne.

Jedním ze základních problémů debaty o uprchlících je, že lidé na Západě – tedy i v Česku – nevědí, kdo to uprchlík je, a také nemají úplně smysl pro proporce. Pojďme to uvést trochu na pravou míru.

30.1.2017 v 12:30 | Karma: 44,66 | Přečteno: 16435x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Rovnost, úcta a rovnoprávnost: malé posezení nad hodnotami

Myšlenka, že jsme si všichni rovni, je v dnešním pojetí nekompletní. Bez pochopení, že rovnost a společenské rozdíly se navzájem nevylučují, těžko dosáhneme skutečného altruismu: pomoci potřebným tak, aby se měli skutečně lépe.

18.1.2017 v 10:10 | Karma: 31,66 | Přečteno: 1754x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Kdo je tady rusofil?

Navzdory velmi reálné hrozbě ze strany Ruska se v Česku objevil fenomén, který, ač prvoplánově protiruský, Rusku naopak v dlouhodobém horizontu pomáhá.

29.12.2016 v 12:28 | Karma: 33,43 | Přečteno: 3483x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Co má dělat svobodná společnost, aby přežila?

Demokracie má v sobě zabudovanou vlastnost, bez níž fungovat nemůže, ale která ji snadno zahubí: její nepřátelé ji mohou snadno svrhnout pomocí jejích vlastních nástrojů – voleb či svobody slova. Přesto se demokracie může bránit.

23.11.2016 v 11:02 | Karma: 31,09 | Přečteno: 1960x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Návrat do svobodné země

V angličtině je následující rčení: to put my money where my mouth is. Vystihuje přesně to, co jsme učinili. Navzdory tomu, že mnozí nevěřícně kroutili hlavou, navzdory otázkám, proč, když jsme se tak dobře uchytili, odcházíme.

30.10.2016 v 16:30 | Karma: 45,68 | Přečteno: 11427x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 211
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6414x
Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku. Odkaz na LinkedIn
Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz

***


');
//-->

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

ga('create', 'UA-73590340-1', 'auto');
ga('send', 'pageview');